"tekarit"

rippilahjaksi?

ollaanko sitä sukupolvea?

EI...
ei tarvitse kertoa oman kalustonsa tilaa,,,vaan mitä on joskus kuullut ja nähnyt
tuohon asiaan liittyvää ;)))

6

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vuodella

      1960 olin 17-vuotiaana tiilitehtaalla vuorotöissä kesällä latomassa urakalla polttamattomia tiiliä uunivaunuun. 3000 - 3500 kpl/vuoro. Olin lukiolainen.
      Yläpuolen hampaani olivat huonossa kunnossa ja hammaslääkäri antoi kustannusarvion 70 - 100mk paikkaukselle. Se vastasi suunnilleen viikon palkkaani. Vanhempani eivät antaneet käyttää rahaa siihen vaan yleislääkäri repi ne pois periaatteella 1:n 5mk, seuraavat 1mk/kpl.
      Tekarit teetätettiin puolitutulla kellosepällä hintaan 40mk.
      Vanhempani sanoivat, ettei niistä enää tule kustannuksia.
      Jostain syystä omat lapseni aikuistuivat kodistamme ehjin, PAIKKAAMATTOMIN hampain.

      • Ei valinnanvaraa

        Mieheni on saanut tekarit alas rippikouluiässä. Reikäisiä hampaita ei hammaslääkäri suostunut paikkaamaan, pois vaan.
        Ruotsissa asuessa vuosikymmen myöhemmin yläproteesi ja samalla uusittiin alas. Samat hampaat edelleen, kerran alapuoli katkennut. Olisivat mielellään uusineet, kun on niin vanhat. Ei mitään vikaa pureksia voi kovaa leipää ja porkkanaa paremmin kuin minä omilla hampailla.


      • voi sanoa

        "tässä ajassa", niin ainakin hammashoito on kehittynyt positiiviseen suuntaan
        hoitohan aloitetaan jo äidin kohdussa

        50:t taidetaan olla se sukupolvi, kun hampaille tehtiin edes jotain?
        oma kokemus on, että paikkaamista oli paljon ja puudutuksesta ei puhuttukaan mitään!

        no nythän voi ( isolla rahalla ) laittaa vaikka posliinikaluston, juurineen ;))


    • Muistan joskus teini-ikäisenä tavanneeni yhden maalta muuttaneen 16-vuotiaan täysin hampaattoman nuorukaisen. Kyllä sitä hieman salaa ihmeteltiin ja erityisesti sitä, että naapurustossa asuva tyttö oli ryhtynyt hänen kanssaan seurustelemaan. Jossain vaiheessa, luultavasti tyttöystävä, sai pojan teettämään itselleen tekohampaat.

    • uskomaton

      Omat on hampaat vieläkin, tosin en kyllä ole käynyt rippikouluakaan, joten vaikuttaisiko tuo asiaan;-)

      • kuluttaako

        rippikoulu hampaita?

        siinäpä uusi pohtimisen aihe,,,tai vaikka peräti tutkielmaankin riittävä

        mitä huonompi hammaskalusto sen enemmän opiskellut teologiaa...vai?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    7. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe