Olen lähdössä Pariisiin. Onko jollain kokemusta kyseisestä kaupungista? Onko todellakin kaikki ranskalaiset niin huonoja englannissa, kuin väitetään, vai onko vain yleistystä?
Onko Pariisin hintataso kamalan korkea???
onko Eiffel-torni näkemisen arvoinen paikka?
Muita nähtävyyksiä tai hyviä ostospaikkoja?...
Kiitos jo etukäteen aikaansa uhranneille!!!
Onko Pariisin hintataso kamalan korkea???
onko Eiffel-torni näkemisen arvoinen paikka?
Muita nähtävyyksiä tai hyviä ostospaikkoja?...
Kiitos jo etukäteen aikaansa uhranneille!!!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pariisi on täynnä nähtävää. Varaa aikaa tarpeeksi käyntikohteisiisi, koska siellä on muitakin kulkijoita. Eiffel on ehdoton, mutta jonotus sinne kestää tunteja. Louvre on toinen mielenkiintoinen paikka. Ilta Champs Elyseellä kannattaa kokea ja mikäli maailmanluokan show kiinnostaa, niin Lidoon, mutta varaa lippu ajoissa. Hintataso kaupoissa on hieman suomen hintoja korkeampi, mutta sieltä löytyy aivan suomen hintatason ravintoloita yms. Ravintoloissa ja hotelleissa pärjää huonollakin englannilla.
Kyllä Pariisissa varsinkin osataan englantia, he vaan eivät sitä kovin mielellään käytä. Jos osaat sanan ranskaa, älä käytä sitä, vaan suosilla yritä englanniksi.Ranskalaiset kun luulevat kieltään kovin helpoksi ja jos ihminen osaa sanoa merci, he luulevat tämän puhuvan ranskaa sujuvasti eivätkä välttämättä suostu enää käyttämään englantia lainkaan.
Pariisissa on halpaa, jos välttää keskustan pikkuputiikkeja. Metrolla vaan laitakaupungin toreilla, niin sieltä löytyy vaikka mitä mielenkiintoista ja halpaa (lähinnä vaatteita).
Jos kävit jo Pariisissa, niin ehkä seuraavalla kerralla löydät vielä lisää paikkoja...
Itse suosittelisin vaateostoksille Rue de Rivolille ja Les Halles, vaikkakin Suomessa taitaa samoja putiikkeja olla. Myöskin Operalla on kiva tehdä ostoksia; Galeries Lafayette tai Printemps...
Champs Elyselle en suosittele shoppailumatkaa, ellei rahapussi ole todella paksu!
Place de Clichy aina Montmartrelle asti on mielenkiintoinen paikka; mm. Moulin Rouge ja ehkä Pariisin suosituin nuorisodisko La Loco ( 4 kerrosta! ) Montmartrelta löytyy sitten Sacre Coeur ja ihana taiteilija-aukio, myös Amelie on kuvattu siellä!
Tottahan toki Eiffel-tornissa kannattaa käydä ja jos lähdet heti aamusta liikkeelle, ei paljon jonottakaan täydy. Myös Louvre on hieno paikka, unohtamatta Notre Damea ja vieressä olevia latinalaiskortteleita: hyvää ruokaa halvalla!
Vähän hinnaakkaampia, mutta tosi hyviä ruokapaikkoja; Buddha Bar, Concorden vieressä, Barrio Latino, Bastillessa, Favela Chic Rebubliquessa ( ehdoton suosikkini). Iloista matkaa tai ehkä myöhäistä sellaista!