Asumme 80m2 rivitalossa jossa,sähkölämmitys ja koneellinen ilmanvaihto.Ikkunat uusittu keväällä 05 (tiivi) Sisälämpö on 23 mutta vetoisuutta ei saa pois.Jopa saunakiukaan tuloilma on kiinni.
Onko mitään tehtävissä ?
Onko mitään tehtävissä ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Mistä veto tulee tai missä se tuntuu? Onko pelkkä koneellinen poisto, vai sekä tulo että poisto?
Jos sinulla on vain koneellinen poisto wc:stä, vaatehuoneesta ja pesuhuoneesta, niin räppänöiden tukkimisella et saavuta mitään. Ilman pitäisi tulla tuloilmaventtiileistä. Jos ne ovat suljettuina tulee ilma seinien, ikkunoiden, ovien ja katon raoista.
En ole pystynyt paikallistamaan mistä veto tulee.
Veto tuntuu esim sohvalla maatessa kun laitan käden ylös.Poisto on vain koneellinen liesituulettimen kautta.Korvaava ilma sulee ikkunoista.Pitäis kulma lämmittää ikkunoiden välissä oleva ilma ja puhaltaa haaleena sisälle.