Uroksen sterilointi

1,5v. seropi

Olisin kysynyt sellaista asiaa, kun minulla on 1,5v. seropi-uros, jota en aio lisäännyttää. Koiralla ei kuitenkaan ole mitään käytöshäiriöitä, jotka motivoisivat pallien poistamisen. Joten, olen ajatellut sen vain steriloida, siis vain katkaista siemenjohtimet. Tarkoituksena on se, että koira pysyisi omana itsenään ja tilaisuuden tullen pääsisi kuitenkin myös "toteuttamaan" itseään ja ehkä ilahduttamaan naapuruston juoksu-narttuja. Siis kysymys: tekisikö ell. tällaisen operaation, tai ehkä on hyvinkin tavallista? Ja, jos joku tietäisi hinnasta?

2

443

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koirakko

      maksaa riippuen paikasta 150 - 300 euroa. Koiran käytös ja luonne saattavat hiukan muuttua samoin karva.

      • 1,5v. seropi

        Tarkoitus olisi siis vain steriloida, eikä kastroida. Haluan nimittäin koiran pysyvän ystävänäni, mitä ei ehkä pallien poiston jälkeen enään haluaisi olla. Itselläni olisi vaikea lukea ystäväkseni yksilöä, joka olisi pallini poistanut.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe