joo tämä tyttö saa raudat... prkl! must tulee ihan hirveen näkönen.. ku oon jo valmiiks!! onks paha jos muijal on raudat?? siis jätkille kysymys.. voiko raudat siis pilata kiinnostuksen?? sit sellast niille joil on ollu jo raudat tai on .. kannattaako ottaa valkoset?? vai otanko ne kamalat raudan väriset.. et mun hampaat on ku junan kiskot :) odotan vastauksia
raudat!!!!!!
girl87
10748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuules tyttönen,
Mulla oli raudat (just sellaset junan kiskot :P), mutta joo, raudat on väliaikaiset, joten jos ne (ja muutenkin ulkonäkö) pilaa jätkän kiinnostuksen, niin puolestani sellanen jätkä voitais viedä ladon taakke ja lopettaa :P.
mullakin on raudat..ei ne mun menoo haittaa!
mä kyl saan ne jo tänä syssynä pois mut..mun serkku joutus pitään niit viis vuotta et..
Oli minullakin raudat, joskin sellainen jännä härdelli suun yläosassa. On muuten vieläkin tallessa jossain jemmassa.
Ei ne susta huonoa ihmistä tee.
Ja kuten Henzu sanoi, väliaikaiset ne ovat.
Mietippä MIKSI sulle ehdotetaan rautoja? Siksi koska hampaasi alkavat kasvamaan sikin sokin jne...ja jos et ota oikomishoitoa kärsit siitä vinksvonks-suustas lopun ikää. Tosin voihan ne korjaa aikuisenakin, mut sit se maksaa ja helvetisti.
Ota raudat, menee ohi hetkessä ja sit sulla on täydellinen hymy ku hampaas kunnos. Jos et ota näytät aikuisena siltä et sua ois ammuttu rynnäkkökiväärillä suuhun.
Kumpi kauheempaa?Vuosi tms rautoja, vai loppuikä vinon purukaluston kanssa?
Asiat tärkeysjärjestykseen...*hammaslääkärin tytär taas vauhdissa moralisoimaan* :)
..mulla oli raudat ekaluokasta seiskaluokkaan, et silleen. Oli vaikka minkälaisia vempeleitä suussa,kitalaessa,kielen alla, hampaiden edessä, jne.
Ja siitä oon onnellinen että ne tuli sillon laitettua, pienenpänä, aivan karmeeta olis jo mä saisin ne nyt!
Kukaan ei voi ikinä arvata mikä helpotus mulle oli kun sain ne hemmetin raudat suusta ulos.Koko ajan sai käydä lääkärissä poistattamassa jotai piikkejä mitkä painoi rautojen takia. Ja pari kertaa mun suu toinen poski turpos ihan ku mulla olis ollu sikotauti..No, älä pelkää, ei se sulla varmasti ole samanlaista ja kannattaa ne raudat ottaa, etkai halua vinoja toistensa päälle työntyviä hampaita? Mun enon avovaimolla oli raudat lukioikäisenä, ja nyt aikuisena sillä on mun mielestä aivan täydelliset hampaat. Niin valkeet ja just tasaset! Semmosista voi vain haaveilla..
Mut sitte ku mä vihdoin viimein sain ne raudat pois, mä juoksin hypellen takas kouluun ja hymyilin jokaiselle vastaatulijalle niin että mun valkeet tasaset uudet hampaat näky=)
Mulla itelläkin on raudat, just semmoset "kiskot"...Kun mä sain tietää et mä saan ne, olin aivan kauhuissani. Otti päähän,ja paljon. Mut sit yx päivä kun tulin ne suussa kouluun, kukaan ei ees huomannu!! (paitsi ne joille olin kertonut.) Ja loppujenlopuksi itsekkin totuin niihin...Kun ajattelee, että vuoden päästä mulla on kauniit tasaiset hampaat ja häikäisevä hymy, niin aika kuluu yllättävän nopeesti. Nyt mulla on ollu nää raudat 5kk, ja ihan hyvin on sujunut. Eikä raudat vaikuta jätkien mielipiteeseen susta, itsellänikin on vakituinen poikaystävä kainalossa. Ja onhan se niinkin, et jos jollekkin et rautoines kelpaa, niin se on sen jätkän oma menetys... =) Ja tokihan sä ne mielummin otat nyt nuorena, kuin sitten parikymppisenä, vai??
Toivottavasti tää autto sua suhtautuun vähän paremmin niihin rautoihis. Ei ne kauaa siellä sun suussas oo... =)
Välitä..Mä tiän millasta on kun on raudat..niihin tottuu..mulla on ollu kahdet raudat!
Mä sain ne pois..ja mulla on hampaat suorat..
Mieti, aika harva saa raudat nykyään..
Ole vaan onnellinen että saat ne..oon niitä onnekkaita..
Mutta mieti..mulla on jouduttu paljastaa kerran kulmahammas..puudutettiin ja otettiin sitä ientä siitä pois..ja se ei ollu mitään kivaa..
Takahammas joudutaan kanssa paljastamaa..nyt tässä kuussa..
Mulla oli raudan väriset..eikä muhun katsottu mitenkään oudosti..kaikki kohteli mua ihan normaalisti..eikä ne raudat oo kuin vain vuosi tai kaksi..
Mä sain itse kärsii raudoista neljä vuotta..et mieti sitä..=)
Lumikki: Paljastettinks sulla kulmahammas?? Olix se kauheeta?? Kun mulla on vielä molempien kulmahampaiden paljastus eessä päin...Piiiikkusen pelottaa...Kun ne mun hampaat seikkailee jossain missälie, ja ne pitäis saada ne tänne ihmisten ilmoille...Paljastettiinx sulta ne hampaat semmosella leikkauksella?? Muuten mulla kyl menny hyvin näiden "kiskojen" kans... =)
Joo..itse asiassa molemmat kulmahampaat..koska ne ei tullu..
No, ensin mua pelotti ihan sairaasti..ja varsinkin se puudutuspiikki (mulla kauhee piikkikammo) ja se nipisti hieman..
Mutta sitten kun se alko niiden veitsien kanssa siinä sekoilee, niin mä aattelin, että nyt ei voi enää perääntyy..ja en haluis kyllä pelotella sua, mut uudestaan en sitä kokis..sitten kun kukaan ei viä puhunut mitään..niin kuulu sellasta raksutusta, kun se otti sitä ientä pois..hirveetä..ja mulla se tuntu ihan vähän..mut ei paljoo..
No, voiko sitä leikkaukseksi sanoo, se oli ihan hammaslääkärissä (mies teki koko homman) ja sillä oli kaikennäköisii veitsii sun muita..
Sen jutun jälkeen mulla oli posket ihan turvoksissa..ja mä jouduin menee hissiin ja sinne piti tietysti tulla myös jotain jätkii..ja mä yritin piilotella naamaani..mut ei..ne huomas sen ja purskahti nauruun..vähän noloo..
Tästä tapahtumasta on vähän yli vuosi, eli se tehtiin kesäkuun alussa..
Mulla on edessä vielä yhden takahampaan paljastus..kulmahampaat viä ymmärtää, mut mieti takahammasta..osuu vanhingossa poskeen niin ai ai...
Et muakin pelottaaaaa....=(
Uuh,nyt rupee ihan tosissaan pelottaan...!! Mut sullakin on vielä se takahammas...Huh!! =/ Mut tuota joo, piti vielä kysyy et laitettiinx sulle niihin kulmahampaisiin sit semmoset rautahäkkyrät et ne lähtee kasvaan oikeeseen suuntaan??? Kun mulle tulee semmoset...Ois kiva tietää et minkälaiselta Frankenstainilta sitä sitten näyttää... *irvistys*