Henkilö kuoli kolme vuotta sitten. Pidettin perunkirjoitus ja jäämistö jaettiin lasten kesken pian sen jälkeen.
Nyt eräs ulkopuolinen henkilö näytti testamentin jossa puolet kuolleen omaisuudesta määrätäänkin hänelle. Testamentissa on kuolleen allekirjoitus ja siinä on kahden todistajan nimet. Molemmat todistajat ovat jo kuolleet. Toinen viisi vuotta sitten ja toinen pari vuotta sitten.
Onko tällaisella myöhäisellä testamentilla mitään merkitystä. Testamentin haltija väittää että hän kuuli tekijän kuolemasta vasta äskettäin.
Nyt eräs ulkopuolinen henkilö näytti testamentin jossa puolet kuolleen omaisuudesta määrätäänkin hänelle. Testamentissa on kuolleen allekirjoitus ja siinä on kahden todistajan nimet. Molemmat todistajat ovat jo kuolleet. Toinen viisi vuotta sitten ja toinen pari vuotta sitten.
Onko tällaisella myöhäisellä testamentilla mitään merkitystä. Testamentin haltija väittää että hän kuuli tekijän kuolemasta vasta äskettäin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
//Onko tällaisella myöhäisellä testamentilla mitään merkitystä.//
Kyllä sillä on merkitystä. Testamenttiin nimittäin voidaan vedota 10 vuoden kuluessa perittävän kuolemasta.
Se, että testamentin todistajat ovat kuolleet, ei tee testamenttia pätemättömäksi. Tietysti voi herättää ihmetystä, miten testamentinsaaja vasta nyt, kolmen vuoden päästä, on saanut tietää testaattorin kuolemasta - kovin läheinen suhde hänellä ei tällöin ole voinut testaattoriin olla. Odottiko hän ehkä sitä, että toinenkin todistaja ehtisi kuolla (jotta todistajaa ei voitaisi kuulla testamentin tekemisestä), ennen kuin toi testamentin esiin?
Lähtökohtaisesti testamentti ilmeisesti on pätevä. Testamentinsaajan tulee antaa testamentti perillisille tiedoksi siten, että nämä saavat siitä oikeaksi todistetun jäljennöksen. Tiedoksisaannista lukien perillisillä on 6 kk aikaa nostaa testamentin moitekanne, jos katsovat siihen aihetta olevan. Ellei kannetta ole tässä ajassa nostettu, testamentti saa lainvoiman ja voidaan panna täytäntöön.
Perintökaari 13 LUKU
Testamentin pätemättömyydestä
"1 §
Testamentti voidaan moitteen johdosta julistaa pätemättömäksi:
1) jos testamentin tekijä 9 luvun 1 §:n mukaan ei ollut kelpoinen määräämään jäämistöstään;
2) jos testamenttia ei ole tehty laissa säädetyssä muodossa;
3) jos testamentin tekemiseen on vaikuttanut mielisairaus, tylsämielisyys tai testamentin tekijän muu sieluntoiminnan häiriö; tai
4) jos testamentin tekijä on pakotettu tekemään testamentti tai hänet on siihen taivutettu käyttämällä väärin hänen ymmärtämättömyyttään, tahdonheikkouttaan tai riippuvaista asemaansa taikka jos hänet on petollisesti vietelty tekemään testamentti tahi jos hän on muutoin sillä tavoin erehtynyt, että se on määräävästi vaikuttanut hänen tahtoonsa.
2 §
Jos jonkin testamenttiin sisältyvän määräyksen osalta ei ole noudatettu 10 luvun 4 §:n 2 momentin säännöstä, on testamentti siltä osin pätemätön."
"Odottiko hän ehkä sitä, että toinenkin todistaja ehtisi kuolla (jotta todistajaa ei voitaisi kuulla testamentin tekemisestä), ennen kuin toi testamentin esiin? "
Tulee mieleen vain vaihtoehto että testamentin saaja valitsi todistajiksi sellaiset henkilöt jotka ovat jo kuolleet. Jutussa kaikki viittaa väärennettyyn testamenttiin väärennetyin allekirjoitukstin. Testamentinsaajalla ei todellakaan ollut läheinen suhde perittävään henkilöön. Lapsiin kylläkin, eli mitään erityistä syytä tehdä tällaista testamenttia ei pitänyt olla.
Onko niin että kaikki kulminoituu nyt testamentin nimikirjoitusten aitouteen. Tapauksen osapuolet (perittävä ja todistajat) olivat kaikki sellaisia metsien miehiä. Vertailevia nimikirjoituksia ei liioin taida löytyä. Mikä on lasten oikeusturva tässä asiassa.
Jos väärennystä epäillään, niin sitten kissojen ja koirien avulla etsimään testaattorin ja todistajien aitoja nimikirjoituksia. Eiköpähän niitä jostakin asiakirjoista (esim. veroilmoitus) mahtane löytyä. Jos epäilyksen vahvistuvat, niin sitten poliisille tutkintapyyntö. Jos testamentti osoittautuu testaattorin allekirjoituksen osalta väärennykseksi, sen mitätöiminen ei ole sidottu testamentin moitteen 6 kuukauden määräaikaan. Jos vain todistajien nimet on väärennetty, moiteaika on tuo 6 kuukautta. (Koska on kysymyksessä muotovirhe.)