Teillähän on ihan hyvät kaapit...

Olemme asuneet neljä vuotta nykyisessä asunnossamme. Jo asuntoon muuttaessamme meitä aivasi asunon keittiö, joka ei ole ollenkaan omantyylisemme, vaan mielen tulee joku kesämökki tai vuokrakämppä. Koneetkin on sitä mitä aikanaan on halvimmalla irronnut. Nyt olemme päättäneet ryhtyä keittiöremonttiin, ja mitä saankaan kuulla??? Olisin toivonut kavereilta ja läheisiltä kannustusta, mutta toisin käy. Useimmat meillä käyvät ihmiset eivät lainkaan ymmärrä meidän halua ryhtyä keittiöremonttiin. Onko muilla samanalaisia kokemuksia? Muuttuuko kritisoijien mielipiteet kun näkevät lopputuloksen, vai jatkuuko arvostelu edelleen? Meille tuleva uusi keittiö ei aivan valtavan paljoa muutu nykyisestä tilanteesta, ainoastaan materiaalit ja koneet vaihtuvat, järjestys pysyy suunilleen samana. Kaappien valinnassakin yritän pysyä kultaisella keskitiellä, eli en valinnut kovin modernia, kylläkin laadukasta ja toimivaa. Valaistuskin saadaan kuntoon kun pääsee seinien sisään tekemään sähkötyöt kunnolla. Onko mielestänne järjetöntä uhrata paljon rahaa (n. 10 000 eur) vain siksi että keittiössä viihdyttäisiin paremmin? Tai siksi että saadaan pitkille ihmisille työtasot paremmalle korkeudelle? Tai siksi että nykyiset kodinkoneet kertakaikkiaan ärsyttävät huonolaatuisuudellaan? (Jääkaapissa ei pysy mehupurkit eikä jugurttipurkit pystyssä kun hyllyt on niin huonot, lieden alalaatikko on ihan vinksallaan ja nappuloista merkinnät kadonneet jne.)
163046
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ihan sama juttu jos olet vaihtamassa autoa uudempaan, tai vaikkapa tapetteja, tai... kommentit voivat liittyen yleiseen suomalaiseeen peri-kateuteen.

Saman tyylistä kommenttia kuulimme itse, kun vuosi sitten teimme keittiöremontin. Vanhat kodinkoneet eivät toimineet kunnolla, ja samalla päätimme muuttaa kalusteet uusiksi koska ne eivät olleet sellaiset kuin halusimme.

Mutta tehän siellä keittiössä aikaa vietätte, joten turha niiden kavereiden kommentteja on kuunnella. Mutta kun kaverit tulivat käymään remontin jälkeen ja näkivät tuloksen niin johan riitti ihmettelyä ja kehumista uudesta keittiöstä.

Äänestä

Niistä kaapeista, kannattaisi miettiä pelkkien tasojen ja ovien vaihtoa, tai sitten ne vanhat on jotain todella surkeaa laatua, jos ovat sisältäpäin jo menneet pilalle. Pistäkää se käteen jäävä erotus esim. parempiin koneisiin.

Äänestä
  • mitä puhetta!!! Todennäköistä on että kalusteovet eivät ole vakiokokoisia, joten ne täytyy tilata erikoismittaisena jolloin hintaa saattaa tulla tuplaten lisää. Keittiössä on usein juuri ne ovet ja tasot joista suurinosa hinnasta koostuu. Tilata nyt sitten kalliit EKM-ovet... Sitten seuraavaksi pitää vaihtaa runko kun se on mennyt romuksi. Seuraavaksi sitten tilataan hyville oville EKM- runko ja sit kun lasketaan koko keittiö niin mikähän on lopputulos??? Hei järki käteen. Olen itse ollut alalla ja usein asiakkaat valitsivat kokonaan uuden keittiön, kun olin laskenut tarjouksen EKM-ovilla uusilla tasoilla ja rinnalle kokonaan uuden keittiön. Yleisesti ottaen uusi keittiö tuli halvemmaksi!

    Äänestä

  • Kalusteiden rungot eivät ole kaikilta osiltaan priimaa, ehkä osittain johtuen siitä että asunnon edelliset omistajat ovat muuttaneet keittiön järjestystä, vaihtamatta kaappeja. Toisekseen yhdellä seinällä olevat kaappirungot ovat todellakin "epämittaisia" eli kaikki kaapit ovat erikorkuisia. Kolmannekseen nykyisin keittiössä on jenkkijääkaappi ja erillinen puolikorkea pakastin. Haluamme kunnollisen korkean jääkaappi/pakastimen, ei mitään jenkkikaappeja. Siitäkin syystä kaappeja joudtaan muokkamaan. Ja kuten aloitusviestissäkin mainitsin, on nykyisen keittiön työtasojen korkeus (84 cm) liian matala meille.

    Äänestä

  • Simone kirjoitti:

    Kalusteiden rungot eivät ole kaikilta osiltaan priimaa, ehkä osittain johtuen siitä että asunnon edelliset omistajat ovat muuttaneet keittiön järjestystä, vaihtamatta kaappeja. Toisekseen yhdellä seinällä olevat kaappirungot ovat todellakin "epämittaisia" eli kaikki kaapit ovat erikorkuisia. Kolmannekseen nykyisin keittiössä on jenkkijääkaappi ja erillinen puolikorkea pakastin. Haluamme kunnollisen korkean jääkaappi/pakastimen, ei mitään jenkkikaappeja. Siitäkin syystä kaappeja joudtaan muokkamaan. Ja kuten aloitusviestissäkin mainitsin, on nykyisen keittiön työtasojen korkeus (84 cm) liian matala meille.

    Joo älä sit todellakaan edes ajattele ovien ja tasojen vaihtoa! Uusi keittiö ja sellainen missä viihdytte ja mistä tykkäätte. Vaihtaahan ne ihmiset autojakin vaikka edellisellä voisi vielä ajaa. Älä välitä kateellisten löpinöistä. Onnea keittiöremonttiin!!!

    Äänestä

Ei meillä kritisoitu remonttia, mutta uutta keittiötä ovat monet jaksaneet ihastella vielä näin vuodenkin jälkeen että kyllä on HIENO!

Äänestä
  • että keittiömme on todella kulahtaneen näköinen (ovet) mutta toisaalta materiaali kaapeissa ja tasoissa on varmasti paljon parempaa mitä nykyajan materiaalit ovat. Sääli siis heittää hyvälaatuista tavaraa pois ulkonäkösyistä. Toisaalta pelkät ovet tulisivat kalliiksi kun ovat ei-standardimitoilla.

    Äänestä

  • mietityttää se, kirjoitti:

    että keittiömme on todella kulahtaneen näköinen (ovet) mutta toisaalta materiaali kaapeissa ja tasoissa on varmasti paljon parempaa mitä nykyajan materiaalit ovat. Sääli siis heittää hyvälaatuista tavaraa pois ulkonäkösyistä. Toisaalta pelkät ovet tulisivat kalliiksi kun ovat ei-standardimitoilla.

    70-80-luvun materiaalit ainakin oli täyttä p#¤%aa. Saranat, laatikoiden mekanismit, laatikostot, valaistus ja koneet on nykyaikana hieman eri tasoa.. Myy ne vanhat, jollekin joka tarvii niin ei mene hukkaan (jos ne on täyspuuta esim.).

    Äänestä

Ystävät eivät luonnollisesti ole keittiöremontista yhtä innoissaan kuin te, mutta mitäs siitä. Jos teistä tuntuu että keittiö pitää laittaa uusiksi ja siihen on varaa, niin antaa palaa.

Äänestä

Voin hyvin kuvitella teidän tilanteen, että varmasti "neuvojia" löytyy ja voi sitä päivittelyn määrää, että miten voidaan heittää kaatopaikalle käypää tavaraa...

Onko teillä tai läheisillänne esim. mökkiä, missä vanhoja tavaroita voisi hyödyntää? Olen itse ehdottomasti sitä mieltä, että kunnon keittiöön kannattaa kotonaan satsata ja siitä on saatava toimiva. Ulkonäköseikat ja koneiden vanhentunut tekniikka eivät ole mitään pikkusyitä uuteen remonttiin.

Me ostimme puolitoista vuotta sitten vanhan rintamiestalon. Talo ei ollut myynnissä purkukuntoisena, mutta lopulliset kaupat teimme niin. Talosta olisi voinut valtavalla urakalla saada remontoitua kunnollinen, mutta me päätettiin purkaa koko talo ja rakentaa tilalle uusi. Voi sitä supinan määrää, mitä siitäkin tuli. Näin jälkikäteen on kyllä moni kommentoinut, että ehkä olikin ihan järkevä vaihtoehto (vanha talo oli aivan märkä ja puolivillaisesti korjailtu vuosien aikana). Ei tarvitse olla heti korjailemassa lisää, kuten "allalla ollutkin" kommentoi teille koskien tuota pelkkien ovien ja tasojen vaihtamista.

P.s. Jos ja kun päädytte uusimaan keittiön täysin, niin vinkkaisin induktioliedestä. Meillä ollut käytössä kesästä asti ja on aivan ehdottomasti hintansa väärti!

Äänestä
  • 80-luvun paskasta en tiedä mutta kyllä ne koneet ennen muinoin tehtiin sentään kestämään. Nykyajan laitteilla saa olla kiitollinen jos ne kestävät viisikin vuotta. Enkä nyt tarkoita mitään superkalliita ja ",-laadukkaita" tuotteita vaan sellaisia joita keskivertoihmiset kantavat markantaloista koteihinsa. Ja toisekseen, epäilenpä ettei nykyajan laminaattitaso (sekin keskivertomallia) kestä sitä mitä meidän nykyinen puujäljitelmätaso. On vain niin p...n ruma ettei viitsisi enää katsella.

    Äänestä

Mitä asiaa muilla on arvostelemaan sinun päätöksiäsi. kodin pitää olla paikka jossa viihtyy!!!

Itse laitoimme noin 10000eur keittiöön tänäkesänä enkä ole katunut hetkeäkään. Törmäsin samankaltaiseen arvosteluun lähinnä vanhempien ihmisten taholta mutta tämä on minun kotini ja minun rahani joten jos eivät tykkää muutoksista pysyköön omassa kodissaan. Ketään en ole pakottanut talooni vierailulle!

Nyt on remontti tehty enkä enään ole kuullut ainoatakaa arvostelevaa kommentti vaan todella ylistäviä kehuja uudistuneesta asunnostani (remontoin muutakin kuin keittiön)

Varsinkin vanhemmilla ihmisillä tuntuu olevan ajatuksena että niinkauan kun seinät pystyssä pysyy miksi niitä pitäisi kunnostaa/uudistaa

Äänestä
  • ... mutta löytyy sitä nuoremmistakin sellaisia penninvenyttäjiä ettei paremmasta väliä. Eräskin tuttava oli tehnyt edelliseen asuntoonsa täyden remontin 10000 markalla! Siksi pitää täysin järjettömänä ajatuksena että pelkästään keittiöön laitetaan 10000 euroa!

    Useilla meitä arvostelevilla tuntuu olevan mielessä asunnon myynti. Eli asunnon remppaaminen on turhaa puuhaa siksi että asuntoon sijoitetut rahat eivät nosta asunnon arvoa samassa suhteessa. No asunnon myynti ei ole ihan just mielessä, mutta ainakin asunnon myyntiaika on huomattavan paljon lyhyempi jos asunnon kalleimmat neliöt (keittiö ja kylppäri) ovat kunnossa. Kaiken muunhan jokainen haluaa kuitenkin laittaa oman näköisekseen.

    Äänestä

Tee niinkuin itse parhaaksesi näet,äläkä kuuntele toisten valituksia.Jos ei viihdy keittiössä,eikä se ole toimiva niin ehdottomasti vaatii remonttia.Rahaa laitat juuri sen verran kun sinulla on siihen varaa ja mitä katsot tarpeelliseksi.
Jos keittiötä rupeaa kokonaan remontoimaan,ei kannata enää pikkuasioissa tinkiä koska myöhemmin voi alkaa harmittaa.Mutta on myös olemassa hyviä keittiöitä joita saa edullisesti.Suurimmat hinnankorotukset saa aikaan keittiökoneilla,joiden hinta haarukka on suuri.Ei valitse kaikkista halvinta mutta ei kalleintakaan.

Itse olen kyllästynyt vain 2v.valmiskeittiön(siis rakennusfirman valmiiksi laittama) ulkonäköön,ja laittaisin kaikki uusiksi jos ei olisi rahasta kiinni.Monet ei vaan arvosta samoja asioita,vaikka itse panostaakin kotiin ja sen mukavuuteen paljon rahaa(enemmän kuin kukaan ystävistäni).Itse taas en puolestani ymmärrä miksi tarvii olla "kaikkista kallein ja paras malli autosta" ihmisiä.Eli ihmiset arvostavat eri asioita,ja siksi sinunkaan ei kannata kuunnella mitä muut sanovat vaan teet niin mikä on sinulle ja perheellesi tärkeää.
Hyvää remontointia !

Äänestä

keittiössä vietetään valveilla-olo ajasta 2/3, että sen mukaan tärkeysjärjestys.

Äänestä
  • Tuo nyt on täysin tuulestatemmattu väite!!

    Jos vuorokaudessa on 24h joista nukut 8h jolloin viettäisit keittiössä noin 10,5h per päivä. aikas hullunkuuloinen väite. tuolla matematiikalla sinulla on noin 5,5h aikaa kaikelle muulle kuten työssäkäynti, harrastukset ym...

    Itse olen samaamieltä siitä että keittiön on oltava sellainen paikka jossa viihtyy vaikka en viikolla sielä 2-3h pidempää aikaa vietäkkää. viikonloppuisin saattaa sitten kulua enemmänkin aikaa ruokailun parissa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Simone kirjoitti:

Olemme asuneet neljä vuotta nykyisessä asunnossamme. Jo asuntoon muuttaessamme meitä aivasi asunon keittiö, joka ei ole ollenkaan omantyylisemme, vaan mielen tulee joku kesämökki tai vuokrakämppä. Koneetkin on sitä mitä aikanaan on halvimmalla irronnut. Nyt olemme päättäneet ryhtyä keittiöremonttiin, ja mitä saankaan kuulla??? Olisin toivonut kavereilta ja läheisiltä kannustusta, mutta toisin käy. Useimmat meillä käyvät ihmiset eivät lainkaan ymmärrä meidän halua ryhtyä keittiöremonttiin. Onko muilla samanalaisia kokemuksia? Muuttuuko kritisoijien mielipiteet kun näkevät lopputuloksen, vai jatkuuko arvostelu edelleen? Meille tuleva uusi keittiö ei aivan valtavan paljoa muutu nykyisestä tilanteesta, ainoastaan materiaalit ja koneet vaihtuvat, järjestys pysyy suunilleen samana. Kaappien valinnassakin yritän pysyä kultaisella keskitiellä, eli en valinnut kovin modernia, kylläkin laadukasta ja toimivaa. Valaistuskin saadaan kuntoon kun pääsee seinien sisään tekemään sähkötyöt kunnolla. Onko mielestänne järjetöntä uhrata paljon rahaa (n. 10 000 eur) vain siksi että keittiössä viihdyttäisiin paremmin? Tai siksi että saadaan pitkille ihmisille työtasot paremmalle korkeudelle? Tai siksi että nykyiset kodinkoneet kertakaikkiaan ärsyttävät huonolaatuisuudellaan? (Jääkaapissa ei pysy mehupurkit eikä jugurttipurkit pystyssä kun hyllyt on niin huonot, lieden alalaatikko on ihan vinksallaan ja nappuloista merkinnät kadonneet jne.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu