Suomen lapinkoira ja australian paimenkoira

Kiitos kommenteista

Hei! Olemme kovasti miettineet koiran ottamista, samaten eri rotuja. Otsikossa mainitut, kumpikin olis kiinnostavia ja ois mukava kuulla hyviä ja huonoja puolia molemmista. Esim. keski-ikä? Kumpi sosiaalisempi? Rauhallisempi? Kumpi helpompi kouluttaa? Voiko olla hetkellisesti (vaikka kauppareissun ajan) talvella tarhassa? Entä oppivatko olemaan ok-talon pihassa irti? Suhtautuminen lapsiin/kissoihin?

5

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuolta löytyy ihan oikeaa tietoa.

    • Syyskuun Koiramme-lehdessä oli juttua australianpaimenkoirasta. Kuulemma vilkas koira.... eli tarttee todennäköisesti jotain "päänvaivaa".

      Voit katsoa myös googlesta rotuyhdistysten, koirakerhojen, kasvattajien ja yksittäisten koirien omistajien pitämiä nettisivuja. Kirjastossakin voi vierailla.

    • Koirakko

      lähimmällä kasvattajalla kylässä niin näette koirat livenä. Koira itsessään on paras puolestapuhuja, kun rotua miettii.
      Luonne ja ulkonäkö ovat asioita, jotka periytyvät. Ainakin mahdollinen emä-koira olisi hyvä tsekata ennenkuin tekee varauksen tulevasta pennusta, isä saattaa olla toiselta puolen Suomea, joten tapaaminen vaikeampi järjestää.

      • Koirakko

        Koiriin, kissoihin ja ihmisiin suhtautuminen on pitkälti opetuksen, kasvatuksen ja totutuksen tulos. Pennusta, kun aloittaa, ei virheitä voi hakea muualta kuin peilistä.


    • lapparista

      Noh, sen verran lapparista että naapurilla kaikki,( 3 ollut yhteensä )ovat ympärivuorokauden ulkona, aidatulla pihalla yöt kuistilla jossa lämpimät kopit.
      Kovasti tuntuvat haukkuvan ja ilmeisesti oppivat suht nopeasti.

      Muuta en sitten oikeastaan osaa sanoa. Itselläni ei lapparia ikinä ole ollut mutta lähes 20v. elämästäni asuin aivan vieressä sellaista perhettä, jossa on lapinkoiria.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      183
      5037
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      20
      4428
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3127
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      256
      2997
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2912
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2521
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1770
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1767
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1761
    Aihe