Vuonna 2004 seurassamme sama passimies,samasta ajosta ampui kolme urosta samaan "läjään", 8, 14 ja 16 piikkiset.
Lieneeköhän "suomenennätys"??
Ko aiheesta on kirjoitus metsästys ja kalastuslehdessä, nro 10/05.
Lieneeköhän "suomenennätys"??
Ko aiheesta on kirjoitus metsästys ja kalastuslehdessä, nro 10/05.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tuli tästä mieleen, kun kävin Prahassa tässä jokin aika sitten ja siellä oli Kansallismuseossa näytteillä 32-piikkinen(!) hirvisonni. Ken ei sanaa usko, voi käydä paikan päällä tarkistamassa. ;-)
metsien kuningas! Harmi kun se tapettiin.
Oma yhden päivän ennätys on 8 piikkiä ja 421.5kg lihapaino , tosin kahdesta eri hirvestä ,toinen painoi 234.5 ja toinen 187 kg
Itse ammuin yhdellä laukauksella kuusi 32 piikkistä samaan pinoon. Vielä sen päälle karhun, kun tuli nuuhkimaan hirviläjää. Oli siinä lihaa pinossa. Ja kaikki ilman lupaa. Et sillee.
takapihaltani 8kpl 65 piikkistä, 2 häntäistä ja 5 sorkkaista hirvisonnia yhteen pinoon. Lisäks niitä tuli nuuskimaan 13 paskakärpästä niin lasautin lonkalta jokaista silmien väliin ritsalla. Lisäks ammuin vielä samaan pinoon itseni vahingossa kun menin sitä läjää nuuskimaan. Ja kaikki laillisesti. Et sillee.
Ja lässyttäjiähän riittää!
Joo,muistan tapauksen.Tästä oli juttuä erä lehden jossain numerossa.Ja oliko niin,että tässä jutussa metsästäjä tappoi nyrkein vielä yhden sonnin lisää?
Taitaa olla kaverilla marjat ja puurot sekaisin.
Hirmimajalla vedetään viinaa ja kuvitellaan uroteoista.
Luulempa vaan, että kaveri on nähnyt unen.
Mutta se on hyvä piirre metsästäjissä, että siellä ei kommunistit juhli, katsos se vaatii rahaa.
hirmimajalla = hirvimajalla