imukuppi synnytys

tietoa

minkälaisia kokenuksia imukupilla ulos vedettyyn vauvaan?? kuinka joutuin pään muoto parantunut?? onko ollut mitään muuta propleemia sen asian tiimoilta

5

5617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Milla.M

      imukupista tullut pahka hävisi melko nopeasti, ja eihän sitä juurikaan huomannut, se pahka vaan tuntui pehmeältä möykyltä päässä. Mitään vaurioitahan imukuppi ei tee vauvalle. Imukuppihan on ainoastaan apuna pitkittyneessä synnytyksessä, äiti joutuu joka tapauksessa ponnistamaan apuna (voimiensa mukaan tietenkin), imukuppia ei siis missään tapauksessa käytetä yksinään vauvan saamiseksi ulos.

    • Sara

      Synnytys kesti kauan. Ponnistusvaihen tunnin ilman tulosta. Imukuppi oli pelastukseni / pelastuksemme =) Hyvä kokemus, hieman luonnottomalta tuntui, mutta ei jäänyt mitään kauhukokemusta.

      Tytölle tuli melkoinen verinen pahka päähän, joka laskeutui pian. Rupea jäi melkoisen paljon. Nyt (tyttö 3kk ikäinen) tytön päässä muutamassa kohdassa pari kuoppaa. Selvästi havaittavat sormenpään kokoiset kuopat. Niitä seuraillaan, saattoivat tulla imukupin seurauksena. Onhan se melkoisen raju juttu etenkin vauvalle. Mutta kuitenkin suuri apu.

    • edellisiin

      Meillä kanssa imukuppi oli helpotus, koska ponnistusvaihe pitkittyi hurjasti vauvan tarjontavirheen takia. Meidän neito ei saanut päähänsä mitään jälkiä ja hieman sairaalassa ihmettelivätkin että neito oli tästä niin hyvin selvinnyt. Meillä käytettiin pehmeää kuppia. Laitoksella meinattiin että pää voi vauvalla olla hieman kipeä, mutta siihen oli lääkäri varmuuden vuoksi määrännyt kipulääkettä, jota ei kuitenkaan onneksi tarvinnut käyttää.

      • Tilhi

        Meillä poika ei olisi lainkaan halunnut tulla ulos =) Supistusten laimennuttua yritettiin ensin 2 krt imukupilla, mutta ei, tiukassa oli ja imukuppi luiskahteli irti. Kahta kertaa enempää ei kuulemma yritetä. Pihdeillä hänet lopuksi ulos "kiskottiin", toinen vaihtoehto olisi ollut sektio.
        Pää oli kyllä aikas rajun näköinen tietysti meidän mielestä, mutta parani todella nopeasti. Pari päivää imukupin kohta oli punajuuren punainen ja isommat pihtien jäljetkin häipyivät onneksi muutamassa päivässä.

        Itselle oli siinä vaiheessa aivan sama mitä tekivät, kunhan lapsi saadaan terveenä syliin, itseltäkin oli voimat loppuneet aikoja sitten. Pojalle ei jäänyt mitään jälkiä ja itsekin paranin suht nopeasti.


    • eve

      Meillä ei synnytys pitkittynyt, vaan siinä tuli kiire - sydänäänet hävisivät, joten vauva piti auttaa ulos vauhdilla. Kahdesti ponnistin itse ja sitten kolmannella otettiin imukuppi avuksi.

      Jälki oli olemattoman pieni rinkula vauvan päässä eli pään muoto ei edes muuttunut. Jälki hävisi parissa päivässä kokonaan. Mitään muita ongelmia ei tullut. Repesin kyllä hiukan, mutta se nyt voisi tapahtua muutenkin (ei sattunut, epiduraali toimi hyvin).

      Vauva voi heti synnyttyään hienosti, joten siinäkin mielessä kaikki meni nappiin. Vai pitäiskö sanoa että kuppiin :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3222
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2850
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      46
      2579
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1973
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1321
    Aihe