matruusin palkka tallinkin laivalla on 600 €.alkupalkka vikingillä on 2500 € samasta työstä,puhumattakaan työajoista,jotka tallinkilla ovat erilaiset.että jätevedet vaan yli laidan ja työmiehet riistopalkalla,niin liput voivatkin olla vähän kalliinpia kuin kilpailijoilla.
tallink
kallis
182049
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Vihdoin joku puhuu asiaa. Samaa olen ihmetellyt.
Kalleimmat liput, heikoin palvelu, ei kelpaa mulle.
Jos hinnat olisi puolet nykyisestä, voisin kelpuuttaa tuon Tallinkin hapannaama-palvelun. Ja nyt tämä paska-asia palasti koko yrityksen moraalin.
Hienoa että Viking Line tulee takaisin uudella laivalla.
surkein palvelu,kalliit liput, miehistö alipalkattu, varsinainen riistokapitalisti yritys koko Tallink.
Aina käyn Tallinnassa Tallinkin pakettimatkoilla. Hyviä ja edullisia. Laivamatkaa siinä reissussa on niin vähän että ihan sama millainen laiva ja sen henkilökunta on. Mitenkään erityisen hapanta palvelua en ole havainnut. Johtuukohan siitä että kohtelen virolaisia yhtä ystävällisesti kuin muitakin.
Aina tää sama itku: "Sellaista palvelua saat kuin itse olet"... Höpö höpö. Kyllä asiakkaan pitää tuntea olonsa tervetulleeksi, eikä kokea olevansa rasite työntekijöille.
Työkulttuurimme ovat niin erilaiset.
Tallinkin henkilöstön työmotivaatio on jo pelkän heikon palkkatason takia alhaisempi. Lisäksi Virossa "palvelu" tarkoittaa usein, että kunhan ruuan tai juoman antaa, niin sen pitää riittää.
Osa henkilökunnasta ei voi käsittää, että pitäisi vielä olla mukava ja iloinen. Se ei vaan luonnistu.
Sitä en itsekään aina ymmärrä, miten joku voi koko työelämänsä ajan olla pahalla päällä.
Mä tykkään suomalaisesta palvelutasosta. Kiva kuulla, että Tallinkilla on myös kiva matkustella.
Viime vuonna mulla oli siellä sellainen pelkän rahastuksen maku.
Saat kroolata tallinkin paskavedessä. Sekin sinun mielestäsi varmaan ihan mukavaa !
tallinkin historia yhtiönä voisi olla monelle suomalaiselle mielenkiintoista luettavaa. asiaa on valottanut virolainen media viimeaikoina, mutta lopputuloksena on ollut, että viron 90-luvulla voimassa olleiden lakien mukaan ei ole rikoksia tapahtunut (ei ole ollut ko. asioita koskevia lakeja ollenkaan).
tallinkin omistusjärjestelyihin liittyy seikkoja, joiden perusteella nykyiset pääomistajat taitaisivat olla vironkin nykyisten lakien mukaan vankilassa. viron mediassa on tuotu esille mm. seuraavia seikkoja, joita kuitenkaan ei ole pystytty todistamaan.
nykyinen pääomistaja enn pant, joka mm. eilen esiintyi suomenkin tv:ssä tallinkin pörssiin listautumista esittelemässä, teki 90 luvun puolivälissä uraa viron rahoitusmisteriössä (rahandusministeerium) ja onnistui siellä virka-asemaansa käyttäen hankkimaan tietoa, jolla kaappasi tallinkin omistuksen itselleen. kaverilla oli mahdollisuus vaikuttaa mm. siihen, että tallinkin (ja enn pantin sijoitusten) päärahoittajaksi nousseen eesti ühispankin konkurssi estettiin valtion avulla ja sen jälkeen ühispank rahoitti aktiivisesti toista konkurssikypsää firmaa eli tallinkia. kiitokseksi tästä sai ühispankin silloinen johtaja heinscmith pari kuukautta sitten "ostaa" tallinkista n. 700 miljoonan eestin kruunun arvoisen osuuden muutamalla kymmenellä tuhannella kruunulla.
samaan ühispankin konkurssitilanteeseen liittyy myös saman rahoitusministeriön muidenkin silloisten huippuvirkamiesten rikastuminen pankin osakkeiden avulla. eli homma toimi yksinkertaisesti: ensin tehtiin päätös valtion tuesta ja mm. valtion rahaliikenteen siirtämisestä ühispankkiin ja sitten virkamiehet osti osakkeita niin paljon kuin ehtivät ja vasta sitten tiedotettiin asiasta julkisuuteen...
eli näin virolaisittain...
ja nyt sitten kaikki tallinkin osakkeita ostamaan.
tallink muuten yritti jo kerran pörssiin listautumista 90-luvun lopussa, mutta esteenä oli silloin kirjanpidon ei-läpinäkyvyys...
Hyvä teksti, me tullaan varmasti näkemään pohjoismaisittain iso kupla, kun tämä kaikkien ihailema Tallink sotkeutuu talousongelmiinsa.
Firmalla on jo nyt 224 miljoonaa euroa velkaa ja sen päälle tulossa 400-500 miljoonan velkataakka, mikäli nyt puhutut investoinnit toteutetaan. Vanhoista laivoista Tallink saanee n. 100
miljoonaa.
Huikea velkavuori. 600 milj.euroa!
Jos vuodessa tienataan (hyvä vuosi) vain 30 milj. euroa, ei velkaa saada koskaan maksettua!
Se ehkä on tarkoituskin. Jos tämä onkin vain välivaihe, kun Tallink myydään kansainvälisille rahoitusyhtiöille, kuten Siljalle tapahtui.
Ja sen jälkeen firma voikin kaatua...
Ja virolaiset/latvialaiset ei matkustele suomeen ja ruotsiin vielä moneen vuoteen. Hintatasomme on 2-3 kertainen.
Firma pistettiin nyt tänä vuonna maksimaaliseen tuloskuntoon (ties millä keinoilla, mm. paskat mereen jne)
Melkoisen erilainen toimintakulttuuri Tallinkilla verrattuna esim. Viking Lineen tai Finnlinesiin.
Katselin eilisestä Tallinkin tiedotustilaisuudesta kuvia ja kovin oli vakavia ja tuskaisia naamat Tallinkin pomoilla.
Minä en ainakaan ostaisi yhtään osaketta tuohon hintaan. Älytön ylihinta. Tallinkin arvo muka 3 x Viking Line... Ja johdon kiemurat tuntien, tuskin piensijoittajat kovin paljoa tästä yhtiöstä hyötyisivät. Osinkoa ei jaeta, eikä tulla jakamaan.
Vekselivetoinen, halpatyövoimaa käyttävä paskanlevittäjä. Ei hyvä.
Noh Noh, vaikka Teidän naamojanne ei näykään, kovasti kateellisilta tuntuvat kirjoituksenne. Hehehe. Eikö sukulaiskansan yritykset saa ollakkaan voittoa tuottavia? Isoveljet jää jalkoihin, ajakaa vaan niillä museo viikingeillä ja eckeröillä, jos tyylillä ei ole väliä. Hahhaaa!!!!
tallink on halpakaljajolla.nyt kaikki joukolla säästämään.ei väliä palvelulla,kohtelulla eikä millään muullakaan kunhan pääsee "onnelaan".kaikki on siellä paremmin.ruokakin maistuu "aidolta".säälittävää
Itse olet säälittävän kateellinen. Näytät varmaan kaikille ei suomalaisille asiakaspalvelijoille hapanta naamaa, kun "10 vuotta sitten yksi virolainen mulle irvisti".
Kokeilepa hymyillä kerran, mulle ainakin aina hymyillään takaisin!
Jos naama ei ole aina norsunvitulla niin palvelukin on heti huomattavasti ystävällisempää!
taidat olla tuulipukulaumaa.muuten ei virolaiset suomalaisille hymyile.se on ivallista naurua ylimielisiltä virolaisilta viinarahtari säästäjäsuomalaisille.kävisit joskus muuallakin kuin virossa.mutta jos matkan ainut tarkoitus on juomapuoli ja halpa elintarvike ym ei sulla taida muita vaihtoehtoja olla.miksi et muuta sinne? halpa olla 24H.
Voivoi sua, jätän tuulipuvut sulle, koska tunnut olevan juuri sitä kärttyisää keski-ikäisten poppoota joka ei osaa koskaan hymyillä. Näin hyvinpukeutuvana kielitaitoisena ja hyväkäytöksisenä nuorena ihmisenä huonokin asiakaspalvelija useinmiten huomaa oman käytöksensä. Näitä olen kohdannut työmatkoillani Viroon useimmiten juuri "suomalaisilla" laivoilla. Tallinkin tytöt tykkää jos hymyilee:)
Hei kaveri, elämä on ihan kivaa, yritä hymyillä joskus(jos hampaita vielä on)
On hampaat ja omat.Asiakkaan tehtävä ei ole kerjätä ystävällistä ja hyvää palvelua vaan saa sitä automaattisesti.Tuulipukuja ei oo kun lähiökirppareilla.Siis alueilla jossa asuu valtaosa tallinkin asiakkaista.
nämä "keskustelut" on alle kaiken arvostelun.Jos joku tykkää käydä Eestissä ja hänellä on siellä ystäviä,niin se on aivan toinen juttu,kun jos käy vaan Merekeskuksessa kaljalla ja pika piraattiostoksilla.Ei kyllä tiedä Eestistä mitään,jos ei tutustu paikallisiin.Silloin on kyllä turha höristä palvelusta yms.Tiukkapipot,jotka eivät täällä Suomessakaan osaa käyttäytyä asioidessaan liikkeissä,vois pysyä kotimaan kamaralla,ettei meitä muita mollattais teidän takia!!!Oho-hoh,joku saa nyt kimmokkeen tuosta lauseesta!Jätän sen kuitenkin omaan arvoonsa!!!
Vaikka itse käyttäydyn hyvin ei tallink henkilökunta vaivaudu käyttäytymään asiallisesti
vaan niitä joiden toinen "ammatti" on valittaa kaikesta. Matkusta sitten vaikka lentokoneella jos palvelu on mielestäsi luokatonta. Turha täällä päteä ja itseänsä toistella, sekä muita haukkua tollo.
muit lähös tallin mist halvimmat viinat.paljoks maksaa lm laival.mis hyvää pitsaa etullisesti.voix vc pöntön tuua laivas ku ne on halpoi eestis.