V max kuume on liian kova.. onko jyväskylän seudulla ketään maxin omistajaa kuka vois vähän esitellä pyöräänsä ja antaa ehkä kokeilla...kuvan moottoripalvelusta ei maxia löytynyt..
jarza :)
jarza :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
mutkatiellä ennen kuin ostat sellaisen. Jos sinulla kokemusta jostain sporttipyörästä mihin verrata,niin voi olla ettei Maxi enää olekaan niin kiinnostava.
kiinostaa tietää, onko se kovin kömpelö vai mikä siinä mutkassa on vaikeaa? :) onko siinä muuta huonoa,pyörä kun muuten ainakin kuulostaa ja näyttää niin mukavalta pakkaukselta..? onko sulla ollu sellainen? Ps kiitollinen kaikista objektiiviksista vinkeistä. :)
Juttuhan menee niin, että kun maxilla oppii ajaan niin normi tupperwarepärrällä ajaa ekassa mutkassa ojaan.
Ei varmastikaan yksikään customi kykene ajo-ominaisuuksissa peittoamaan radalle suunniteltuja pyöriä. Kuka tykkää mistäkin.
joo mä tykkään siitä että moottoripyörä on oikein PRÄTKÄ siinä pitää olla terästä ja rautaa ja voimaa = tyyliä :) tupperware kipot ei kiinosta tälläistä rockn roll henkistä miestä! maxin hommaan varmasti jos se ei ole ihan todella surkea ajaa, pelkästään jo ulkonäön perusteella!! :) kuume ei laskenut vaikka kokeilin kaverin 800 intruderia, eikö jyväskylässä ole muka maxia mitä pääsis kokeilemaan :)!?
nimim. tuskainen sielu ;)
Onhan noita myytävänä ja eiköhän ostaessa pääse koeajaan. Se ei pelaa joka pelkää. Omani ostin keväällä 5 m koeajon jälkeen autotallissa. Helmikuussa kun on heikko lähtee baanalle koeajaan. Eka koeajo oli huhtikuussa, kun olin maksanut verot ja ostanut kilvet(Saksan pyöriä). En ole katunut.
Voimaa ja vääntöä on! Satkun vauhdissa ohittaessa, jos haluu nopeen ohituksen ja puottaa kolmoselle (5:llakin ehtii ;) ) kostealla asvaltilla lyö helposti tyhjää. Takanakin kuluminen ronskissa ajossa onkin niitä harvoja vikoja. Koneessa on puristuksia sen verran hyvin, että moottorijarrutuksessa takarengas jarruttaa helposti suhana.
Kuluttaa riippuen ajotyylistä 6-9 ltr. Matka-ajossa 200 km välein saa etsiä tankkauspistettä. Tuollaisin väliajoin on muutenkin hyvä jaloitella.
Kardaaniveto = huoletonta ajoa. Ei ketjujen rasvailua. Voi keskittyä olennaiseen.
V-boostin voi oikosulkea koko ajan päälle, normaalisti aukee 6000 rpm:ssä. Tehoo ei tuu, mutta alakierroksillä vääntää! En ole kokenut tarpeelliseksi kokeilla. Orggiksenakin ehtii hyvin.
Intruderia en ole kokeillut, mutta Yamahan vastaava 700nen Custom tuntui ihan mopolta Maxiin verrattuna. Olihan se tietty helpompi käsitellä, mutta puuttuuhan painostakin varmaan about 100kg:tä. Suosittelen Maxia.
kiva kuulla kokemuksia ominaisuuksista ja pyörästä yleensä ... mulle suositeltiin myös hondan 600 kuutioista hornettia joka on aikahyvän näköinen kanssa. mutta pitää käydä kumpaakin kokeilemassa. on se max vielä voitolla mun sydämessä :D hehee.
ja saahan sitä hornettia myös 900:sena! :D
se v-max on meinaan ihan veltto,mutta paranee jos vaihdat siihen 1100 gsxr:n etupään! ja onhan se maxi tehokas mutta ei mikään nautittava pitemmillä matkoilla ja mutka teillä!
Itse ainakin valitsen mutkatiet maxilla, mikäli vain mahdollista. Hieman saa voimaa käyttää vastaohjauksella, mutta vauhdin ollessa nopeusrajoitus 30 km/h eivät tiukatkaan tiet ole tuottaneet vaikeuksia. Kyykyllä taitaisi nopeudet nousta taitojen yläpuolelle nopeasti...
se max voi olla löysä tai veltto niilla hevosilla? ja paljon tollasen etupäänvaihtaminen maksaa, onko sulla ollu maxissa sellanen vai mistä tuo tieto? :) honda vai max ? edelleen..
Kaverini sattui huomaamaan tämän hauskan keskustelun ja ystävällisesti informoi siitä.
Kommentteja maxista:
Voisin sanoa, että suomesta löytyvillä mutkateillä (ei radalla) maxi on kyllä nopea ajettava jos kuskilla on vain kanttia. Pyörähän nimittäin painaa jo itse 283 kg (kyykät 180 kg), joten tuo vaatii hieman enemmän kanttia taittaa mutkaan kovalla vauhdilla ja tuntuu tietenkin huomattavasti raskaammalta kuin tuollaisen 180 kg pyörän heittely mutkaan.
No entäpäs suomessa valitettavasti esiintyvät hiekkatiet, voisin kertoa erinäisiä kokemuksia eri pyörillä ajosta näillä teillä. Mutta maxi sopii myös jopa hiekkatielle toisin kuin kyykät.
Toki maxiin löytyy iso liuta parannuksia, mutta ei se todellakaan ole rakennettu radalle.
Omassani on vaihdettu jäykemmät öljyt etupäähän, konin iskarit taakse, vboost on ajoitettu uudelleen lähtemään 3500 kierroksen paikkeilla jolloin saavutetaan parempi käytettävyys väännön osalta matka-ajoon.
Voin suositella lämpimästi maxin hankintaa se on monikäyttöinen jo legendaksi muodostunut pyörä.
Jolle on tänä päivänäkin vaikea löytää vastinetta.
Tosi ostajalle on koeajo tarjolla.