heissan! alapääni kutisee aika-ajoin tänävuonna jo 4-kertaa.. canesten lääkitys on aina auttanut mutta muutaman viikon päästä tulee hiiva taas takaisin.. mistä tämä voi johtua? klamydiaa se ei ole. onko tämä sitä kroonista hiivaa?
jatkuvasti uusiva hiiva?
liisabeth
1359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei se välttämättä ole hiivaa vaan pelkästää kuivat limakalvot. Itse kävin tutkituttamassa gynellä alapääni kutinan takia ja lääkäri sanoi ettei näytä hiivalta ja käski ostaa apteekista ceridal intime öljyä. Se on auttanut. Canesten saattaa helpottaa tilaa hetkellisesti koska siinäkin on vaseliinia joka pitää kalvot kosteimpina hoidon aikana mutta ei kuulemma auta pitemmän päälle vaan saattaa jopa lisätä kutinaa. Ostas myös apteekista maitohappobakteerikapseleita jotka pitävät limakalvojen ph-luvun kunnossa. Näillä minä olen pärjäillyt pahimpina kutina-aikoina.