moi! eli mulla on fujitsun kannettava tietokone, joka on n. vuoden vanha. tahtoisin formatoida sen, mutta onko missään nettisivulla tarkkoja ohjeita formatointiin? kannettavan mukana tuli ohjekirja, mutta siinä ei kerrottu miten formatointi tapahtuu. osaaks kukaan antaa vinkkejä formatointiin? tiedän suhteellisen paljon koneista, joten en ole aivan aloittelijakaan (että hiukan osaamistakin löytyy).
toivon asiallisia vastauksia, kiitos!
toivon asiallisia vastauksia, kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
No siitä olen eri mieltä. Tuo oli tyypillinen mistäänmitääntietämättömän aloittelijan kysymys.
Kyllä siellä ohjeissa on uudelleenasennus kerrottu, luet sieltä vaan.
Nyt en pystynyt toivettasi toteuttamaan, valitettavasti.
...uteliaisuudesta kysyn, kun tunnut asiasta tietävän: mitä teet formatoinnin jälkeen? Miten ajattelit saada koneen toimintakuntoiseksi omin avuin formatoinnin jälkeen? Älä ryhdy tuohon, jollet osaa vastata.
Jos tiedät, mihin olet ryhtymässä, täältä saat ladatun aseen: http://www.killdisk.com/
-T
jos se on oem versio siis jos siinä ei tullut asennuslevyä mukana.se on helppo homma.itse aloittelia. olen asentanut 2 sellasta uusiksi, tosin toinen hp ja toinen acer:in kannettava ja lisäksi oma hp:n pöytäkone.
Lue ohjeet osoitteesta:
http://www.microsoft.fi
Sieltä Windows XP tuotetuki > Windows XP asennus opas (jos järjestelmäsi on XP).
Windowsin uudelleenasennus formatoi kovalevyn jos valitsen sen asennuksen yhteydessä. Kouluttamaton simpanssikin osaa asentaa suomenkielisen windöwsin. Se on tieteellisesti todistettu. Todisteet:
http://www.joe-ks.com/archives_aug2004/MonkeyBusiness.jpg