Huomio

Kysyisin teiltä neuvoa. En tiedä kissoista yhtään mitään, olen koiraihminen viimeiseen hengenvetooni asti, mutta vanhin poikani on ruvennut sakin petturiksi ja hankkii kissan. On kovin kiinnostunut Norjalaisesta metsäkissasta. Joten lupasin hänen puolestaan kysellä neuvoja. Mitä siitä rodusta pitää tietää, mitä sairauksia ja muita vikoja pitää kasvattajalta kysellä jne.
5378
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

käyppä katsomassa tuolta:
http://www.sci.fi/~smerry/

Sieltä voisi ainakin aloittaa opiskelun :)
Toivottavasti auttoi.

Äänestä

Norskit on ihan vinkeitä... Meille syntyi ensimmäinen Devon Rex pentue 21-22.11... Nepäne vasta onkin ihania.

Äänestä

Metsäkissat ovat perusterveitä kissoja. Puolipitkänturkin vuoksi niitä täytyy harjata ja pestä säännöllisesti. Ne eivät ole kovinkaan puheliaita ja sylikissoja ei ole läheskään kaikki rodun edustajat. Rauhallinen rotu mutta ei siltikään mikään sohvan koriste. Kehittyvät hitaasti, mettis on täydessä koossaan vasta noin kolmen vuoden tietämillä hiukan linjoista riipuen.
Hinnat pyörivät tällä hetkellä 550-750€ välissä riipuen kasvattajasta. Pennuille etsitään ensisijaisesti hyviä ja rakastavia koteja, näyttelyissä käyminen on suositeltavaa mutta ei siihen voi ketään pakottaa. Osa kasvattajista myy näyttelyssä käynti ehdolla, nämä kaikki ovat ihan kasvattaja kohtaista.
Koska kyseessä on rekisteröiy kissa niin siltä löytyy aina rekisterikirja luovutus hetkellä, sitä ei voi hankkia jälkikäteen. Luovutus tapahtuu aikaisintaan 12 viikon iässä.
Vanhemmilta kannattaa pyytää nähtäväksi FeLV ja FIV testien tulokset. Emo tulee olla nähtävillä.
Pentuja on paljon tälläkin hetkellä tarjolla mistä voi valita mieleisensä kasvattajan ja pennun. Lisää on tietysti koko ajan syntymässä jos vaikka haluaa tietyn värisen ja sukupuolisen. Rohkeasti vaan yhteys kasvattajiin.

Äänestä
  • Aloittaja

    kopioin ja tulostin vastauksesi. Kaikki on niin erilaista kuin koirapuolella. Poikani tuntui olettavan minun osaavan kysellä oikeita asioita. Ystäväni kanssa nauroin vedet silmissä, olisi kissa kasvattajalla ollut työtä säilyttää ilmeensä pokerina, kun olisin tivannut polvi tai lonkkalausuntoja, silmälausunnoista puhumattakaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_12660 kirjoitti:

Kysyisin teiltä neuvoa. En tiedä kissoista yhtään mitään, olen koiraihminen viimeiseen hengenvetooni asti, mutta vanhin poikani on ruvennut sakin petturiksi ja hankkii kissan. On kovin kiinnostunut Norjalaisesta metsäkissasta. Joten lupasin hänen puolestaan kysellä neuvoja. Mitä siitä rodusta pitää tietää, mitä sairauksia ja muita vikoja pitää kasvattajalta kysellä jne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu