en jaksa tajuta mikä vttu tätä paskaa riivaa! Oon tehny jokaikisen virustarkistuksen ja spywaretarkistukset ja eheyttäny koneen ja silti aina ku klikkaa oma tietokonetta niin menee kaks minuuttia että ne kuvakkeet siihen ilmestyy. Netti pelaa ja kaikki pelaa, mut sit ku esim.kirjoitat wordilla ja alat tallentamaan sitä ja etit tallennuskohdetta niin taas sama edessä. Pitää 2 minuttia odottaa ennenku pääsee pläräämään niitä kansioita.
Koneelleni on luotu CD-sarja jolla voi tehdä järjestelmän uudelleen asennuksen, niin katoaako silloin kaikki mun omat tiedotkin ja ohjelmat mitä on asenneltu?
Koneelleni on luotu CD-sarja jolla voi tehdä järjestelmän uudelleen asennuksen, niin katoaako silloin kaikki mun omat tiedotkin ja ohjelmat mitä on asenneltu?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Joo, katoaa. Koska kone on alkanut tekeen tommosta, ootko koittanut järjestelmän palautusta.
ennen sitä, kun kone alkoi sekoilemaan?
koittanut järjestelmän palautusta, mutta ei onnistu. Olen koittanut useaan eri päivämäärään tätä saada myös vikasietotilassa, mutta aina käynnistäessä tämä ilmoittaa että palautusta ei voitu tehdä, valitse toinen palautuspiste. Onkohan koneen eheytys ja uudelleen järjestämis-työkalujen käyttö poistanut nuo palautuspisteet? Käyttis on XP!
ei tehty mitään erikoista, ainoastaan ku eukko rupes tallentaan word-asiakirjaa, niin sen tallennuskohteen etsimiseen meni kauan. Muuten kyllä liikkuminen kansiosta toiseen on nopeaa, kuhan vaan ensiksi saa omatietokoneen auki.
ja mahdollisista peleista savet, sekä sähköpostiosoitteisto ym. tarpeellinen. Senjälkeen uudelleenasenna winukka ym ohjelmat.
Toinen vaihtoehto on kun kone alkaa tökkimään niin paina ctrl, Alt, Delete ja katso mitkä ohjelmat/ tehtävät ovat käynnissä. Sieltä saattaa löytyä vian aiheuttaja.
Yksi vaihtoehto on palauttaa winukan rekisteri, sillä lienee mahdollista että jokin komponentti puuttuu.
Ai niin, onhan sulla palomuuri käytössä ja virukset olet skannannut muutoinkin kuin pikaskannauksella?
ei ole kuin XP:n oma palomuuri. Entisen palomuurin ja virustorjunnan poistin kun asennan paremmat tilalle. joo olen tehnyt online kahdella scannerilla sillä entisellä täydelliset tarkistukset sekä Ad Aware, Spybot, Ewido ohjelmilla. Ja HijackThis lokin on joku tietävä tarkistannu ja putsasin silläki.
Kovo oli tosi pirtoutunut, XP:n oma työkalu ei osannu eheyttää niin hoidin sen sitten sellaisella eri ohjelmalla ja sen mukaan 39% tiedostoista oli pirstaleina ja luulinkin että vika VARMASTI on tässä mutta eipä ollu. Jonkin verrna kyllä tuli muuten nopeampi kone. Tosin pirstoutuneita tiedostoja jäi n3,9%. HAittaakohan ne?
Kuinkas se rekisteri palautetaan?
kunto tuli tarkistettua, yhtään Bad Sectoria se ei löytänyt. Tässä on Seagate kovalevy ja heidän sivuiltaan löysin työkalun, jolla tein täydellisen tarkistuksen.
Voit palauttaa rekisterin seuraavasti:
Avaa Rekisterieditori.
Tulosta nämä ohjeet valitsemalla Asetukset ja sitten Tulosta aihe. (Jos käytössäsi on Ohje ja tukipalvelut, valitse aihealueen yläpuolelta Tulosta.) Ohjeet eivät ole käytettävissä sen jälkeen, kun sammutat tietokoneen vaiheessa 2.
Napsauta Käynnistä-painiketta ja valitse sitten Sammuta.
Valitse luettelosta Käynnistä uudelleen ja valitse sitten OK.
Kun näet sanoman Valitse käynnistettävä käyttöjärjestelmä, paina F8-näppäintä.
Valitse nuolinäppäimillä Viimeisin toimiva kokoonpano ja paina sitten ENTER-näppäintä.
Jotta numeronäppäimistön nuolinäppäimet toimisivat, NUM LOCK -toiminto ei saa olla käytössä.
Valitse käyttöjärjestelmä nuolinäppäimillä ja paina ENTER-näppäintä.
Varoitus
Rekisterin virheellinen muokkaaminen voi aiheuttaa järjestelmälle vakavaa vahinkoa. Kaikki tietokoneeseen tallennetut arvokkaat tiedot on syytä varmuuskopioida ennen muutosten tekemistä rekisteriin.
Huomautuksia
Voit avata Rekisterieditorin napsauttamalla Käynnistä-painiketta, valitsemalla Suorita, kirjoittamalla regedit ja valitsemalla sitten OK.
Valitsemalla Viimeisin toimiva kokoonpano -vaihtoehdon voit selvitä esimerkiksi vasta lisätyn laitteistoa vastaamattoman ohjaimen aiheuttamista ongelmista. Se ei selvitä ongelmia, jotka aiheutuvat viallisista tai puuttuvista ohjaimista tai tiedostoista.
Kun valitset vaihtoehdon Viimeisin toimiva kokoonpano, Windows palauttaa vain rekisteriavaimen HKLM\System\CurrentControlSet tiedot. Kaikki muihin rekisteriavaimiin tehdyt muutokset säilyvät. kirjoitin tohon OHJE JA TUKI
valikkoon rekisterin palautus. ohje ja tuki valikko löytyy sieltä missä on muutkin ohjelmat.
Tee Chkdsk.
Oletko tosissasi ettei ole virustorjuntaa? Ennen sen asentamista on turha tulla tänne kyselemään mitään. Koneesi on koko ajan virusten temmellyskenttä.
Asenna heti Avast, ilmainen torjunta.
Asenna myös oikea palomuuri: Sygate tai ZoneAlarm.
Suojaksi spywarea vastaan asenna Spywareblaster.
Vasta sen jälkeen siivoa koneesi virustarkistuksella sekä esim. Ad-Awarella, Spy Sweeperillä ja muilla ilmaisilla spyn poistotyökaluilla.
Ellei auta niin vielä kerran Hijackthis.
Kovalevyn tila lopussa tai koneella niin paljon tiedostoja, että MFT ylikuormittuu.
Tarkista, että sinulla on 20% vapaata tilaa Windowsin asemassa, joka on siis C. (jot et ole nörtti ja muuttanut sitä)
Kun sinulla on XP-käyttis, niin käypäs katso levyneheytyksessä miten tiedostot ovat jakautuneet kovalevylle. Eli paina analysoi ja sinulle tulee se värikuva. Jos kuvan lopussa ei ole pelkkää valkoista eli toisinsanoen levyn lopussa ei ole yhtenäistä tilaa, turmio tulee. Siirrä turhia tiedostoja pois ja eheytä asema Windowsin työkalulla. Ja se, ettei Windowsin eheytys toimi, kertoo jo vian olevan mahdollisesti tilan puutteessa.
Minulla siis oli Symantcein palomuuri sekä virustorjunta, ja silloin tein muutkin scannaukset. Ja ainuttakaan pöpöä EI OLE! Joo ihan säikähdin, voi kauhia mikä uhka onkaan käydä täälä Suomi24:n sivuilla ilman virustorjuntaa ja palomuuria. On tällähetkellä kuule ihan sama kun heitän koko kovalevyn hevon himputtiin ku saan uudenki tilalle siis HUOM UUDEN 20e. Samanlainen tilalle ja sama käyttis vaan.
Kiitoksia kaikille auttaneille. PS: On tehty rekisterinsiirto ja kaikkea ja tilaa on tarpeeksi ja eheytys on onnistunut.
Kokeile ensin sen uudelleen asennusta.
Kirjoitat: "Minulla siis oli Symantcein palomuuri sekä virustorjunta"
Jos sinulla OLI, olet nyt koko ajan netissä käydessäsi vailla virussuojaa ja vailla kunnon palomuuria. Niitä tulee KOKO AJAN.
ilman virusturvaa ei saa netissä olla sekuntiakaan.
Idiootti.
Oikeilla käyttiksillä onnistuu tuokin ihan mainiosti, idiootti.
tarkistukset, ei ainuttakaan pöpöä. Miks pitää vouhkata turhan päite?
Ongelma onkin se, että ainakun pitää valita jokin kansio, niin alkaa jumittaan. Mutta kun siirryt käynnistävalikon kautta esim omat tiedostoon, niin se menee nanosekunnissa ja siirtyminen paikasta toiseen onnistuu, MUTTA kun klikkaat edellinen niin kauan että tulee näyttöön Oma tietokone sisältö, Eli C asema, F asema ja ne muutama muu niin niitten latautuminen kestää. Siis jos kierrät jotain toista kautta esim c asemmassa sijaitsevaan omat kuvatiedostot kansioon ,niin se onnistuu. Ja sielä liikkuminen onnistuu huipusti. mutta ikäänkuin jokin näistä omat tietokoneen "pääasemista" olisi hyvin vaikea ladata esille...
laitehallinnassa ei näy ainuttakaan laitetta?!?! Eikä niitä saa esille. Sisi ne missä kaikissa pitäs olla se merkki....ennen ne näky
Kirjoitit tuossa aikaisemmin että koneellasi oli Nortonin antivirus ja palomuuri. Kun poistit ne niin teitkö sen asianmukaisesti? Vaikuttaisi että koneella on "jämät" ko. ohjelmista ja ne yrittävät tehdä työtään pääsemättä mihinkään kun näkyvät romut on poistettu.
ja ongelma oli jo nortonin ollessa normaalisti käytössä eikä poistettuna.
Vikasietotilassa laitehallinnassa näkyi kaikki jutskat ja miinusta ja huutomerkkiä oli tällaisesa kuin PNP BIOS EXPENSION (ROOT/SYSTEM/0002)
Ja käsitin et se olis joku ohjain mut ei sitä voinu päivittää vikasietotilassa netin kautta kun netti ei pelaa vikasietotilassa.