soittelusta

Mulle oli joku soittanut tuntemattomasta paikallisesta puhelinliittymästä (ei siis kännykkäliittymästä), katsoin zedillä eikä löytynyt tietoja liittymän omistajasta, numero siis ilmeisesti salainen. Alueellani käynnissä tehostetut tv-lupatarkastukset.
Soittavatko tarkastajat yleensä salaisista paikallisista liittymistä? Millaista on tenttaus puhelimessa?
61796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Voi olla myos etta joku olisi halunnut kaupata sinulle lehtia, toisaalta olen kuullut etta tarkastajat soittelevat kotitalouksiin joista ei ole kilahtanut Ylen tilille TV-lupamaksua.

Aivan ensimmaiseksi jos puhelimesi soi, laita TV:n aani pois ennenkuin vastaat, koskaan et tieda kuka siella langan paassa on. Sitten sinun on paha vaittaa tarkastajalle ettei sinulla ole TV:ta kun aani kuuluu taustalta.

Sanot sitten vaan ettei sinulla ole koko taikalaatikkoa, koska Ylen ohjelmapolitiikka on sita mita se on ja sielta tulee liikaa "scheissea" tai olet juuri tullut uskoon jne. Uskokoon sitten sinua puhelimessa tai ei, voipi olla etta saat kutsumattomia vieraita tassa lahiaikoina :).

Äänestä

Soitti äsken tv-luvasta ihan näkyvästä numerosta. Kysyi, että tehdäänkö luvat kuntoon puhelimessa. Vastasin vaan ettei ole televisiota, johon kysyi, millon aikeissa hankkija. Vastasin etten tiedä millon hankin, että ei sen kummempaa tenttausta.

Äänestä

Juu 2 kertaa oi käynyt tarkastaja oven takana laittamassa lapun. Sitten olin jättänyt kännykän kotiin kun kävin jossain ja oli tullut puhelu jostain ihme numerosta. Yritin etsiä numeroa jopa 118-kautta kun ajattelin että jos se on jotain tärkeätä.

Kello 19.30 puhelin soi ja katsoin että tuo numero on sama josta oli tullut puhelu aikaisemmin päivällä. Vastasin puheluun ja sieltä kuului "tv- lupa keskuksesta hyvää iltaa", samalla tajusun että mulla huutaa salattujen elämien tunnari tv:ssä täysillä. No onneks oli kaukosäädin ihan vieressä ja mute nappia painoion nopeasti.

Ne vaan kysy onko sulla tv?. Sanoin et ei ole enkä aio hankkiakaan ja siinä se sit oli.

Joskus vuosia sitten otin tv-luvan mut katkaisin sen kun ei ollut varaa maksaa ja jos jostain tv-maksusta tulee karhukirjeitä ni se alkaa vitutamaan niin paljon et soitin sinne keskukseen et mulla meni vt rikki ja peruin sit luvan.

Äänestä
  • Jos väittävät, että sullahan on tv auki, niin
    sano vaan, että olen kylässä, jossa on tv.
    Ja sitten puhelin kiinni.

    Äänestä

Olin ollut 2kk työharjoittelussa toisella paikkakunnalla, kun tv-lupatarkastaja soitti lupa-asioissa. Tarkastaja oli käynyt harjoitteluni aikana kahdesti soittamassa ovikelloani ja kyseli asunko kyseisessä asunnossa ollenkaan. Tarkastaja tivasi vihaisella äänellä, olinko unohtanut maksaa tv-maksun vai missä oli vika, kun en ollut tv-lupaa hankkinut. Kerroin, ettei minulla ole tv:tä, mutta nainen ei uskonut sitä, vaan tenttasi samaa asiaa useilla eri kysymyksillä. Hänen käytöksensä tuntui tungettelevalta ja loukkaavalta. Ei ollut erityisen miellyttävä puhelu. Miettikääpä millainen ammatti tv-lupatarkastajilla on! Täytyy olla iso pula lisäansioista, että ryhtyy tuollaiseen hommaan.

Äänestä

Mä sain kans soiton, oli aika karmivaa ku tuli heti mielee et onko joku ahdistelija kyseessä ku en oo koskaa kuullu et ne soittelis. Mut kai se sit oli iha sieltä, ei se tainnu nimittäi edes nimeää sanoa, ni oli vähän epäilyttävä puhelu :/
Mut pääsin kyl kohtuuhelposti eroo siitä sanomalla ettei oo boksia, eikä oo iha heti tulossakaa ja netissä on mulle tarpeeks maksettavaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hartsa kirjoitti:

Mulle oli joku soittanut tuntemattomasta paikallisesta puhelinliittymästä (ei siis kännykkäliittymästä), katsoin zedillä eikä löytynyt tietoja liittymän omistajasta, numero siis ilmeisesti salainen. Alueellani käynnissä tehostetut tv-lupatarkastukset.
Soittavatko tarkastajat yleensä salaisista paikallisista liittymistä? Millaista on tenttaus puhelimessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu