nyt kulkee

hyvin

Niimpä löysivät Autoluojuksen pojat mulle Corolla -05 wagoniin alkuperäisjousten tilalle 0,5 mm vahvemmat takajouset, en halunnut madallusjousia, koska ajan myös metsäautoteillä. Muista liikkeistä Kaivoksela ja Jalonen sanoivat ei-oo, sekä kysely toyotalta internetin kautta - valitettavasti ei löydy.
Olivat toyotan pakkauksissa ja maksoivat 105 euroo.
Laitoin ne itse alle ja meno muuttui paljon paremmakssi, näissä jousissa on myös yksi kierros enempi, joten pintakovuutta ei tullut lisää. Jouset olivat yhtäpitkät, joten renkaiden auraus ym. kulmia ei tarvitse säätää ja maavara tyhjänä pysyivät ennallaan, kuormattuna ei painu yhtä alas. Suuremmissa heitoissa perä ei niiaa läheskään yhtä syvälle kuin aiemmin, lisäksi kantavuutta ja tukevuutta tuli paljon lisää. Ja tuuliherkkyys väheni myös, koska tuulenpuuskat ei heiluta koria yhtä paljon.
Tällaiset jouset pitäisi olla jo alkunperin tehdasasennettuna autossa.

4

1308

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • homma

      kun olet saanut Toyotasi kulkemaan suoraan maanteillä, ajoviimoista ja tuulenpuuskista välittämättä. Taitavat olla suunniteltukin alunperin nämä autot vain kaupunkimaiseen ajoon.

    • jouset

      noiden metsätieajojen takia? Minulla vakiojouset toimivat niin hyvin etten keksi miksi niitä vaihtaisin mutta hinta ei ole ainakaan esteenä.

      • koska

        alkuperäiset oli tosi löysät
        ainakin verrattuna edelliseen autooni carina diesel verrattuna, jossa oli jämäkkä alusta.


    • tojota

      Vallilan Takomolla ainakin tekevät jousia. Teetin itselle 94-corollaan 0.5 mm vahvemmat taakse ja ovat hyvät. Kantavuus on hyvä ja tuulenpuuskat eivät ota enää niin pahasti koriin.100 e hinta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      114
      7293
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5233
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3412
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1501
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      48
      1290
    Aihe