miten saan neljävuotiaan uroskoirani tottelemaan minua irti ollessaan??Hihnassa se tottelee todella hyvin, ei mitään ongelmaa! mutta kun päästän sen metsässä irti niin sinne se vaan lähtee. Se ei karkaa mutta menee kuitenkin omia reittejä. Siitä tulee metsässä aivan kuuro! jos huudan sitä luokse, ei mitään. saattaa se katsoa taakse mutta ei tule luokse vaan jatkaa matkaa. jos lähden juoksemaan takaisin päin niin se lähtee kohta perään. mutta sitten kun näkee mihin olen mennyt lähtee taas omille reitteille. eli ei tule ollenkaan luokse. jos menen piiloon koira etsii minut, kun löytää niin lähtee omille reiteille eikä tule luokse.
kiitos etukäteen vastauksista!!:)
kiitos etukäteen vastauksista!!:)
Vastaukset 2
Vanhimmat
voisit kokeilla pitkää narua joka on kelalla...eli kun menet metsään otat hihnan normaalisti pois, mutta naru jää kaulapantaan. Näin koiraa on aluksi parempi hallita....(itse en ole kokeillut muuta kuin palkitsemista)
Eli Toinen vaihtoehto on tietysti makkara..=)
Eli tavallaan otat alusta koko luoksetulon, koska koira ei ilmeisestikkään pidä sinua kiinnostavana, tee se itsestäsi !
Voit myös kokeilla tehdä jotain hassua...eli (kun kukaan ei näe) hypi ja hosu tai tekeydy vaikka kuolleeksi, mutta kiinnitä koiran huomio itseesi.Ja palkitse..
Koiralle luoksetulo.
Kaverin kanssa toimitte näin, jätät koiran liinassa (siis ei nahkaremmissä ettei juostessa sotkeudu koiran jalkoihin)kaverille ja juokset siitä poispäin sitä kutsuen ja samalla kaveri hieman vielä vetää koiraa poispäin, kun koira oikein hinkuaa perääsi huudat tänne ja se päästetään ja palkkaat sen kehuen ja namilla.
Näitä toistetaan ja siirrytään sinne metsään tekmään samanlaisia harjoituksia.