Shirstone

Wille

Ja löytyskö keneltäkään kokemuksia Shirstone 1,5-4 X 21 kiikarista? Onko mistään kotoisin hirvihommissa? Mitäpä suosittelette ns. yleiskiikariksi? Onhan selvää, että tälläämällä 1000 juroa tiskiin saa varmasti jo kunnon putken, mutta jos liikutaan vaikka 150-200 juron haitarissa...?

5

8435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuitit talteen

      Muistaakseni Shirstonelle saa joko 5 tai 10 v takuun putkesta riippuen? SE on niin hyvä.
      Jollekin saku putkelle saa jotain 20 - 30 v. SE on niin hyvä.
      Myös laadussa ja miten sillä näkee ja míten säädöt toimii ja pysyy on eroa.
      Kannattaako maksaa 5 - 10 kertaa enemmän on sitten arvostus ja käyttö kysymys. Huonolla putkella näet päivänvalossa ja lähelle suurin piirtein yhtä hyvin kuin kalliilla ja jos et ajatellut säätöihin koskea kuin kohdistaessa: Niin se on siinä.
      Riittävä aiottuun käyttötarkoitukseen.

    • forestman

      ei oo mistään kotosin...jos hommaa hirvihommiin kiikarin niin 4-10x45 shirstone on hyvä yleiskiikari maksaa 150€

      • Jussijoo

        Ihan ok vehkeitä, joskin kiikari kannattaa ostaa gold-sarjasta. Niillä on paras rekyylin ja sään kesto. Oma suosikkini on 1,5-5x20. Toimii hyvin suomalaisessa hirvijahdissa.


      • Wille
        Jussijoo kirjoitti:

        Ihan ok vehkeitä, joskin kiikari kannattaa ostaa gold-sarjasta. Niillä on paras rekyylin ja sään kesto. Oma suosikkini on 1,5-5x20. Toimii hyvin suomalaisessa hirvijahdissa.

        Joo, entä miten Bushnellin kapistukset? Kävin paikallisessa erä-liikkeessä ja eipä oikein kehuneet Bushnellin Trophy 3-4X40 miksikään...suoraan löivät nokan eteen Burrista ja sen hintaluokan vehkeitä. Ite ku aattelin laittaa tuon .308 sekä hirvi&lintu metille passaavaksi niin isompaa zoomia kaipaa. Tosin budjetti on se mikä se on. Kyse onkin:mikä halvoista (alle 200 juroa) on paras? Tai mitä ei ainakaan kannata hankkia...


      • ainakin

        Shirestone on pelittäny aivan kiitettävästi. Kiikari on 4-12x56 punapiste ja kiinni Tikan T3.ssa. Parallax säätö ja valovoimariitää hyvin perakytiksillekin. ja osumapisteeiole kertaakaan muuttunu tai, joson , niin vika on ollutukin takana elikkä itessä. Hinta kylläkin oli kohtalainen eli ei saanu ihan 200eurolla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      5
      3727
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3619
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      128
      3370
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3342
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2186
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1768
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      34
      1535
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      91
      1403
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1333
    Aihe