Laitetaan vähän gallupin poikasta kehiin. Milloin Uskoisit pääsevän ensi kertaa pilkille näin tulevan kauden aikana? Täältä järvisuomesta(saimaan alueella) huutelisin että siinä 15.12.
milloin kausi alkaa?
kalavaras
41153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joka vuosi on päästy pilkille sitten kun jää on tarpeeksi vahvaa elikkäs n.5-8 cm.ajankohta taas riippuu keleistä jäätä alkaa syntymään vasta kun lämpötila laskee nollan alapuolelle.
Mua ei sais millään 5 sentin jäälle. Pitää olla vähintään tuo 8cm ennen kuin uskallan mennä. Kohta pääsee,jos pakkaset jatkuu JEEEE!!!!!:D
On hyvä et ihminen tiedostaa, missä uskaltaa liikkua. Kyllähän 5 senttinen jää kannattaa, mut silti varovaisuus kannattaa pitää yllä.
Tietenkään et voi tietää kuin paksu se jää on allasi kulloinkin, lähteiden ja virtausten takia.
Eikun pilkille ja turvallisesti.
joo... oltiin tossa tapaninpäivänä toijan salmessa pilkkii eli täällä eteläisellä saimaalla. Jäätä oli ehkä 15 senttii ja kalaa tuli kohan ylös viitti kiskoo :)