Saisko vähä jeesiä iptablesin fiksaukseen. Jakelu on Fedora4.
Jostain syystä en millääån muista, missä se iptablesin konffaustiedosto on tai minkä niminen. Olen sinne aikaisemmin lisännyt sääntöjä, mutta nyt on täydellinen musta-aukko. En halua mitään graafista konffia vaan haluan kirjoittaa ko. tiedostoa konsolissa. Mutt missä se nyt oli??
Jostain syystä en millääån muista, missä se iptablesin konffaustiedosto on tai minkä niminen. Olen sinne aikaisemmin lisännyt sääntöjä, mutta nyt on täydellinen musta-aukko. En halua mitään graafista konffia vaan haluan kirjoittaa ko. tiedostoa konsolissa. Mutt missä se nyt oli??
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Saisko vähä jeesiä iptablesin fiksaukseen. Jakelu on Fedora4."
setup? system-config-security (tms.) ikkunavalikoista?
http://www.iptables.org/
mulla ei ole ku konsoli, ja olen sitä konffitiedostoa fiksannut, kun olen lisännyt sinne aukkoja tietyille osoitteille. MUTTA en nyt jostain syystä muista missä se sijaitsi.
/miss/?? /etc/täälläkö ?
.../rc.d/rc.firewall -tiedostoon laitetaan
palomuurin säännöt.
ja selkeistä ohjeista.
Kaipaamani tiedosto tosiaan sijaitsi:
/etc/sysconfig/iptables
...harhaanjohtavan tiedon levittämisestä. Annat ymmärtää että tuota tiedostoa muokkaamalla palomuuri pysyisi kunnossa. Sitä kun ei kaikissa jakeluissa edes ole. Onneksi siellä kyllä Fedorassakin selvästi sanotaan että:
"# Manual customization of this file is not recommended."
Oikea tapa muokata sääntöjä komento:
iptables append, delete, insert,jne
man iptables auttaa aina.
Hyvä vaihtoehto, ainakin aluksi, on joku kehittynyt hallintasofta, vaikkapa guarddog.
Itsellä on rc.firewall /etc-hakemistossa ja ajan sen joka bootissa rc.local-tiedoston kautta.
Skriptin alussa flushataan kaikki jonot ja sitten pistetään päälle uudet.
sanoin kyllä alussa mistä jakelusta on kysymys. Palomuuri on kasattu kyseiseen tiedostoon ja toimii mukisematta.
>...kasattu kyseiseen tiedostoon ja toimii mukisematta.
Windowsmaisesti bootin jälkeen Fedorassa kyllä joo.