No..mitä on tapahtunut? Mihin on kummitukset kadonneet?
Missä juttuja kummituksista???????????
Missä juttuja kummituksista???????????
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tuolta löytyy Heikki Tikkalan kiehtova tutkielma suomalaisista kummituksista, oli joskus paremmin luettavassa muodossa.
http://www.paranet.fi/paradocs/tutkimuksia/tikkala1993.pdf
Juu luettu on! Luin tuon version kirjana ja siitä kai jäikin mielenkiinto näihin kotimaisiin tarinoihin. Niitä nyt kaivattaisiin lisää.. mitä kummia tapahtuu tämänpäivän Suomessa!
:D
Kuten Tikkala toteaa, kummittelu on ihmisen elämässä yleensä ainutkertainen tapahtuma. Itse olen kuullut kahteen kertaan selittämättömiä askeleita. Minulle ne ovat suuri mysteeri mutta kerrottuna muille vain yksi tarina muiden joukossa.
Ei niitä kummitus juttuja joka päivälle riitä. Ne on jo kertaalleen ehkä kerrottu eikä niitä koko ajan tapahdu uusia.
Siltähän tuo vähän vaikuttaa..
:(
En tieda, oletko edes kovinkaan "herkka"/"medioottinen"/tms..., mutta yleensa "kummitukset"/henget ottavat yhteytta silloin kuin sita vahiten odotat.