Onko markkinoilla olevilla aluskatteilla olennaisia eroja toiminnassa ja kestävyydessä ? Kumpaa kannattaisi käyttää tiilikatteen alla, kondessisuojattua vai hengittävää ?
Onko jokin aluskate muita parempi UV- ja talvenkestävyydeltään suojaamattomana ? Entä moottorisahan teräketjuöljyn vaikutus ?
Paras aluskate ?
9
18448
Vastaukset
- amatimies nro 1
Kevytpresuja käytämmeme ammatilaiset= halpa ja paras.
- Hande
Kannattaa valita kondenssoiva, eli alle tiivistynyt vesihöyry ei valu villoille. Sitten tuuletus kuivattaa aluskatteen alaosan.
Mutta kaikesta paras aluskate on ilman muuta täyspontti ja huopa päälle. Sitten sen päälle pelti tai tiili tms. - Hande
Ei missään nimessä. Pudottaa kaiken veden villoille ja tukirakenteille.
- tiedän
paras aluskate on rankka-aluskate ainut sertifioitu aluskate.....
- kokemus
Rakennusajalta muistelen sellaisen tapauksen kun sekä autotalli, että asuinrakennus oli vielä pelkällä aluskatteella. Autotallissa kondenssisuojaamaton ja asuinrakennuksessa kondenssisuojattu versio. Molemmat kylmillään ja aamukostea ilma. Asuinrakennuksen kondenssisuojattu tiputti vettä sielä täällä kuin vuotava katto kun taas autotallin kondenssisuojaamaton valutti tiivistyneen veden alimmaisen muovin reunaan asti - siis talon seinien ulkopuolelle. Ainakin noissa olosuhteissa kondenssisuojaamaton toimi mielestäni paremmin.
- Alvari
Jos haluat, että katto kestää ainakin 50 vuotta ilman minkäänlaista huolta niin pistä raakaponttilaudoitus (siis umpilaudoitus), sen päälle 1xbitumikermi, korotusrimat, ruoteet ja tiilikate. Siinä on toimiva aluskate josta ei tarvitse pohtia tiputtaako vettä villoihin vai ei. Hintavampi kyllä, mutta paras. Varsinkin jos on jiiriä ym. taitetta.
- Aatami
Huomasit myös varmaan, että se huolettomin raaka-aine on pelti, koska nämä "taide" asiat kumminkin joudutaan pellittämään;)
- Alvari
Aatami kirjoitti:
Huomasit myös varmaan, että se huolettomin raaka-aine on pelti, koska nämä "taide" asiat kumminkin joudutaan pellittämään;)
Miten niin pellittämään? Perustelehan vähän.
- kuivaa kesää
Alvari kirjoitti:
Miten niin pellittämään? Perustelehan vähän.
ladotko jiirisi ja esim. kattoikkunasi tiilistä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2004373
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!422026- 631703
Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi1331363Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3581337Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin
Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss93969SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?
SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä26933Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!
Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse10899Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus
Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte170818Voiko vauva uskoa ?
Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9186706