Mikä kuvamuoto muokkauksessa hyvä

minulla on canon 350d ja mulla on photoshop 7.
Kysymys olisi onko canonissa se RAW muoto miten sen saa sinne photoshoppiin.Onko se TIF hyvä muoto käsitellä kuvaa,kannattaako kuvat sitten muuttaa jpge kun lähettää sähköpostilla.
Kiitos jos joku viitsii vastata.
3604
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

oikealla näppylällä ja sitte "avaa sovelluksessa" !

.tiff toimii lähes kaikissa mutta paras on tietenkin ohjelman oma tiedostomuoto.

Äänestä

Se kameran raw muota taitaa oll cr2 ja saat sen photoshop seiskaan kääntämällä sen tiedoston tiffiksi jpegksi tms. tarkoitukseen tehdyllä muunnosohjelmalla, vaikkapa sillä joka toimitettiin kameran mukana cd-levyllä vaan muitakin on ja avaamalla sitten se muunnettu tiedosto photoshopissa. Se tiedostomuoto on sinulle paras, joka palvelee tarkoitustasi parhaiten (kannattaa varmaan vähän perehtyä aiheeseen, että opit homman) esim sähköpostiin kannattaa käyttää jpeg:tä, koska se on parhaiten tuettu nettitsydeemeissä ja lisäksi se pakkautuu parhaiten jolloin ei tule kohtuuttoman isoa liitettä.

Äänestä
  • No eiköhän se tästä.Tämä on loistava foorumi täällä puhuu ihmiset jotka tietävät ja yleensä asiaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


poika 16 kirjoitti:

minulla on canon 350d ja mulla on photoshop 7.
Kysymys olisi onko canonissa se RAW muoto miten sen saa sinne photoshoppiin.Onko se TIF hyvä muoto käsitellä kuvaa,kannattaako kuvat sitten muuttaa jpge kun lähettää sähköpostilla.
Kiitos jos joku viitsii vastata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu