Ajoin eilen hirven kanssa yhteen..mulle ei onneks, pieniä venähdyksiä lukuunottamatta, tapahtunu mitää..hirvi kuoli ja auto on romuna...se oli tosi järkyttävä kokemus...sitä tietä en taida uskaltaa pimeellä enää ajaa, ainaka pitkiin aikoihin...
hirvikolari
6
1084
Vastaukset
- on syytä
ajaa pois pian! Muuten rupeat pelkäämään ja se ei ole hyväksi.
- onnekas
niin minäkin ajattelin hirvikolarin jälkeen mutta ei se enää häiritse. vaan ei sitä kannata koskaan kokonaan unohtaa. se vaan pitää ottaa opiksi mitä siellä voi aina käydä. kaikki ei aina ole itsestä kiinni.
Muuten rupeaa jännittämään. Ja se ei ole hyväksi :)
Hyvä ettei Sinulle tapahtunut sen pahemmin- sinivilkku
ajamaan vaan heti kun on mahdollista ja aja sen paikan ohikin. Kyllä se siitä.
Onneksi selvisit noinkin "vähällä"....
Tsemppiä!! :) - Sami_
Nyt ymmärrät mitä voi tapahtua, otat piemeässä ajamisen paljon tarkemmin, et aja liian lähellä toisten perässä, et touhua muuta ajaessa ja otat hirvivaroitus merkit vakavasti. Ikävänä puolena tulee se että perässä roikkujat alkaa vituttaa ihan suunnattomasti ja sumuvalopellehäikäsiät ottaa aivoonn.
- Kolarissa..
itse en ollut hirvikolarissa, mutta mielestäni pelkotilaa voi verrata.
ajettiin kirkkaana kesäpäivänä pikatietä 100km/h (avopuoliso ajoi, itse olin "pelkääjänä").
Eteen kääntyi suoralla tiellä auto. Oli siis kääntymässä meidän kaistan yli pikkutielle. Siinä sitten jarrutettiin 18m ja sitten törmättiin. Kenellekkään muulle ei onneksi käynyt mitään, mutta itse sain turvavyön takia( kiitos sen, olen elossa) rintalastamurtuman, nilkoistani repesi nivelsiteet, hampaita korjailtiin.. Puhumattakaan sitten henkisestä puolesta!!
Pelkäsin vajaan vuoden olla kenenkään muun kyydissä, itse sain n. 2kk kolarin jälkeen kortin, en luottanut enää yhteenkään autoilijaan ja jatkuvasti pelkäsin kolmion takaa tulevia jne. Sain tuosta myös aikamoisen hirvikammon!!!
Nyt jo traumat läpikäyneenä, voin sanoa, että oma pelkoni lähti kulumalla ja puhumalla asiasta paljon. Kolarista on nyt reilu vuosi, mutta edelleen pelkään välillä toisten kyydissä. Ennen kolaria en pelännyt siis laisinkaan!
Pointtini on siis se, että pyri puhumaan asiasta paljon!! Se helpottaa! Ja kannattaa ajaa kolaripaikan ohi, myös pimeällä!
Zemppiä sulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o2844412Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva592491Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin1212418Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit3032332Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta832266Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.1422265Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no1852103Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b751882Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem4211439Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1531350