Onko Windows xp sp2 palomuuri hyvä "normaalikäyttöön", siis hyvä jo sen kummemmin konfiguroimatta. Asensin kuitenkin pc:heni Symantecin virustorjunta/palomuuriohjelmiston (enterprise edition), jonka sain opiskelijana TKK:lta ilmaiseksi. Symantecin palomuuriohjelmisto vaikuttaa monipuoliselta, mutta onko se "hyvä" jo perusasetuksillaan. Selaimen käytön turvallisuutta lisään siten, että tunneloin ssh:lla koulun unix-koneeseen ja wwwproxyn kautta maailmalle.
W xp sp2 versus Symantec
kumpi parempi
4264
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole väliä kumpaa muuria käytät.
Surffailun turvallisuuteen ei vaikuta se mitä reittiä koodi koneelle tulee. Selaimen ja/tai käyttöjärjestelmän suunnitteu- ja koodausvirheet ratkaisevat miten koneelle saadaan ujutettua örkkejä.
Windowsin palomuuri ei ole turvallinen. Se on konfiguroitu Mikrosoftin omia tarpeita varten eli se päästää osan liikenteestä ulos, etkä voi sille mitään.
Siksi käytä kunnon palomuuri ja poista xp:n palomuuri käytöstä.
Muu on sitten nykyajan palomuurihypetystä. Jos on noin huolestunut tietoturvastaan, kannattaa käyttää muita käyttöjärjestelmiä. Vaikkapa OpenBSD:tä.
Toisaalta kun kerran erillinen palomuuriohjelma on asennettuna ei liene mitään syytä olla käyttämättä sitä.
saatu Symantecin ohjelma on parempi. Siinä ei ole M$-kytköksiä. Ilahduttavaa kuulla että TKK on valinnut Symantecin, eikä kuten HY F-securen.