mikä on vikana kun hondani savuuttaa niin ...keleesti?uuden venttiilin varren kumit on vaihdettu ja öljyt on kunnolliset.kun vääntää kaasun pohjaan niin savua tulee niin ettei taakse nää.honda on vähän viritetty(sha 14.14,ohitin,porattu putki).mikä siis vikana???
mikä vikana??
monkey
5472
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Männänrengas poikki,jumissa, väärinpäin tai vääränkokoiset.Sylinteri väljä. Luultavasti jokin noista.
en oikein usko sillä kyseiseen mopoon on tehty koneremontti n.vuosi sitten(hoonaus, uusi mäntä tiivisteet,venttiilit,jne...)tämän pitäjän "asiantuntijat" epäilivät öljyrenkaan "hölskistyneen".oisko siinä sitten vika?????
Öljyrenkaan ja myös muiden renkaiden kunto vaikuttaa suuresti savutukseen. Toisaalta vuodessa männänrenkaat eivät yleensä mene miksikään. Sylinteri pois ja katso löytyykö mitään ilmiselvää vikaa, jos ei ,niin laita joka tapauksessa uudet m.renkaat, eikä hoonauskaan olisi pahitteeksi. Myös sisäänajo antaa uusille renkaille aikaa sopetua sylinteriin.
no niin kai se pitäs ottaa.niin ja ilmeni taas yksi vika mistä savuutus voisi johtua.illan kähmässsä säädin venttiilit ja savuutus heikkeni n. puolella.voisiko vika olla myös pakoventtiilissä??
yks vika saattaa olla se että sylkässä on naarmuja
tai että se on väljä tai pakoventtiili vuotaa
kannattaa kahtoo sylinteriä onko naarmunen
jos tulee kone rempan paikka niin kannattaa porata sylinteri ja littaa uuet mäntä ja renkaat
nimittäin mulla on ollu sama vika mankissa.