Taisi Minna näyttää mitä se tiesi maidon hintajakautumasta. Ei mitään! Alkoi sekoilla jostakin kesannosta ...mitä se vaikuttaa maidon hintaan.
Terveisiä Minnalle , taidat olla siellä keräämässä eläkettä.Mutta kun siellä maatalous valiokunnassa olet yritäppä hiukan perehtyä alaan.
PS Taitaa Minna olla yhden kauden edustaja,mutta sehän on hyvä asia
Terveisiä Minnalle , taidat olla siellä keräämässä eläkettä.Mutta kun siellä maatalous valiokunnassa olet yritäppä hiukan perehtyä alaan.
PS Taitaa Minna olla yhden kauden edustaja,mutta sehän on hyvä asia
Vastaukset 19
Vanhimmat
... olihan eilin ohjelma aika järkyttävää katsottavaa. Jos SDP:n maatalousosaaminen ja asenne on tuolla tasolla, niin hyvin kevyin eväin maatalousasioista eduskunnassa päätetään.
Kaiken kaikkiaan ohjelma oli erittäin huono. Siinä ei pureuduttu yksinkertaisiin perusasioihin, vaan ilkamoitiin "valtavilla" tukien määrällä. On näemmä vaalit taas tulossa.
Suomen maatalouden ongelmat ovat vasta edessäpäin... malttakaa vielä vähän odottaa, kyllä viljelijöille koittaa vielä ankeammat ajat.
Oli tosiaan yllättävää huomata,miten hatarat tiedot hänellä oli. Silloin on helppo arvostella,jos ei tiedä esim. miten tuotteiden hinta muodostuu.Ehkäpä hän sai keskustelusta kimmokkeen ottaa asioista selvää.
Sano lapamato.
Minna istuu maatalousvaliokunnassa ja syöttäisi lehmille rypsiä. Voi v***u mikä asiantuntija.
asiantuntija se Minna on maatalousasioissa, kun viljelijä on yrittäjänä.
ja ääliömäisen tyhmä akka,miksei mene sinne Espanjaan lastensa luokse! Voi vitun vittu,lehmät syö rypsiä ja varmaan lentääkin! Ja maataloustuet nostaa ruuan hintaa. Miten noin tyhmä voi olla rehtori?
Kyllä kuule meidän lehmät ainaki syö rypsiä, tehtaan läpi käyneenä ja öljyt poistettuna toki, ja paljon syövätki, yli 24 tonnia per vuosi, ja suomalaista rypsiä! Että kannattaisiko nyt kirjoittajan vähän mennä ottamaan asioista selvää, ennenku alkaa v-sanaa viljelemää. Minna oli kyllä hatarilla tiedoilla varustettu, mutta sanoi myös hyvää "että miten kehtaavat isokenkäiset hakea tukia" näin suoraan harvoin varsinkaan demarit sanoo. Lisäksi aivan oikea ajatus, että jonkinasteinen päätoimisuus ja tuloraja pitäis vaatia, että rahat menis meille oikeille viljelijöille eikä valkokauluksille! Terveisin RUNNARI POHJANMAALTA
Tarkoitan vaan, että jos putoaa eduskunnasta, sääliksi käy oppilaita, jos hoitaa kouluakin yhtä hatarien tietojen varassa kuin kansanedustajan postia;)
Täytyy olla hiukan huolissaan kansanedustajien tasosta, jos Lintonen on istunut kaksi vuotta maatalousvaliokunnassa, ja toimittajallakin oli kotiläksyt huomattavasti paremmin luettuna kuin Lintosella.
Yritti jopa väittää, että palkkatiedotkin ovat julkisia, vaikka vain verotustiedot ovat, ymmärtääneeköhän Lintonen edes sen, että maataloustuet ovat verotettavaa tuloa, jotka jopa ilmoitetaan suoraan verottajalle?
Ja tuo maidontuottajahinnasta täydellinen tietämättömyys samalla kun itse väitti kesannoinnin aiheuttavan korkeita elintarvikkeiden hintoja, oli täysin käsittämätön yhtälö.
Tyypillinen demari: Esiintyy aina joka alan asiantuntijana, vaikka ei mitään mistään tajuaisikaan, tästä on kokemusta myös paikallistasolta;)
olkaa valppaina
Rehtorilla , ja tarttee esiintyä vaan vaalien alla, kelle ei kelpaisi.
Minna L viihdyttää vaalien alla taas Forssan elintarvike työläisiä ja tuottajia asiantuntemuksellaan.
Kansan edustajat pitää laittaa Suomen yleis sivistävälle pakolliselle kurssille. Kursseilta valitaan VAIN läpäisseet kansanedustaja ehdokkaat ehdokas listoille.
Tällöin poistuisi agitaattorit.
Korkea koulu tutkinto ei takaa viisautta.
kalleudesta yhteiskunnalle.
"MINNA LINTOSEN JOHDOLLA KIINAAN
yhtymähallituksen puheenjohtaja, Forssan Tölön koulun rehtori Minna Lintonen on kertonut, että jokaisen yhtymähallituksen tapana on ollut tehdä matka johonkin oppilaitoksen yhteistyökohteeseen. Kiinan matkaa on suunniteltu pitkään.
Talousjohtaja Mirja Pöhö on arvioinut matkan maksavan 800 euroa osanottajaa kohti.
Kun laskelmaan sisällytetään kuntayhtymälle ja kunnallisille työnantajille aiheutuvat kaikki kulut, loppusumma on tuhansia euroja osanottajaa kohti. Talousoppineen Pöhön ilmoittama luku on puutteellinen. Entisenä soittajana sanon, että 800 euroa on suorastaan hanurista.
Minna Lintosen omassa koulussa lapset säästävät kirjoista ja oppimateriaaleista.
HTT:n (Hämeenlinnan torin tietäjien) keskuudessa on levitetty huhua, jonka mukaan Lintosen puheenjohtajakaudella Hamkin yhtymähallitus ja johto ovat matkustelleet aktiivisesti. Takana väitetään olevan ulkomaan visiittien lisäksi esimerkiksi Savonlinnan oopperajuhlat (avec) sekä Lapissa ruskaretkiä ja korkeanpaikanleirejä.
Linkki jäi.
http://leoleppanen.blogit.hameensanomat.fi/2009/11/01/minna-lintosen-johdolla-kiinaan/
On hyvä lopettaa muutama kylä koulu.
kun demarit käräytti kepun likaisen vaalirahoituksen. mitä on yksi 800 euroa kun aktiivitilakin saa tukea vuosittain noin 45000 euroa ja jusseja on tunnetusti enempi ilmassa kuin maan kamaralla talvisin. että ei kannata alkaa moralisoimaan...
AY miljoona luokan laitonta vaalirahoitusta ja tuo mekalomanninen 45000 sujahtaa kätevästi SAK:n jäsenten taskuihin, tiloilla ei sellaisia summia näy, jokos ne duunarit joululomilla että ehtii talvilomalle vartoon kesälomaa ja Pekkasia tietenkin joka väliin mutta mitä niitä moralisoimaan..
No sillä onkin periaatteellinen merkitys. Jos muistaa minna Lintosen kannanotot hänen kansanedustaja aikanaan rahan "Vastikkeettomasta tuhlauksesta" viljelyyn. Sitä paitsi jos luit jutun siihähän oli että 800€ ei riittänyt vaan summa oli tuhansia euroja osallistujaa kohti, ja osallistujia oli sillä kertaa 8, ja kun noita matkoja on tehty useita tulee siitä jo jonkinlainen summa millä kustannettaisiin minna Lintosen omaan kouluun paremmat kirjat ja oppimateriaalit. Mitä sitten hyötyy yhtymä tuosta matkasta.
Maataloustuilla ainakin saadaan halvempaa ruokaa ja työllistetään.
http://leoleppanen.blogit.hameensanomat.fi/2009/11/01/minna-lintosen-johdolla-kiinaan/
hyvän tulevaisuuden oppilaitoksille yhteistyön kautta jossa miljoonien eurojen tulot. demareitten päähallituspuolueena olon jäliltä valtiontalous on aina hallituskauden jälkeen ollut paremmassa kunnossa kuin aloittaessa. mitenkähän lie kepuilla
Mitenkähän yleinen maailmantalouden lama joka alkoi kolmisen vuotta sitten vaikuttanut suomen valtiontalouteen.
"Hämeen ammattikorkeakoulu, Ammattikorkeakoulun ylläpitäjä on Hämeen ammatillisen korkeakoulutuksen kuntayhtymä".
Mistä muusta julkinen yhteiskunnan ylläpitämä koulu saa rahaa kuin omistamiltaan kunnilta.