Kysymyksenä ja uutena kokemuksena.
Ennen en ole kärsinyt kuukautiskivuista. Nyt olen syönyt yhden liuskan e-pillereitä merkinvaihdon jälkeen.
Kun taukopäivä numero 6 on menossa on neljättä päivää päänsärkyä ja lievää pahoinvointisuutta.
Onko kokemuksia moisesta?
Ennen en ole kärsinyt kuukautiskivuista. Nyt olen syönyt yhden liuskan e-pillereitä merkinvaihdon jälkeen.
Kun taukopäivä numero 6 on menossa on neljättä päivää päänsärkyä ja lievää pahoinvointisuutta.
Onko kokemuksia moisesta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Vuosi takaperin jätin pillerit pois syötyäni niitä 2 vuotta, koska alkoi ilmenemään kuvailemaasi päänsärkyä.
Nyt piti taas aloittaa pillerit, koska en muuten selviäisi töissä (pillerit vähentävät vuotoa) ja päänsärkyä on ollut päivittäin jo toista kuukautta. Sellaista lievää migreeniä (tiedän millainen migreenikohtaus on itselläni).
Lääkärille en mainitse sanallakaan särystä, koska tarvitsen pillerireseptini jatkossakin voidakseni olla työssäkäyvä ihminen...
pitää kertoa. Pillereiden yhteydessä esiintyvä päänsärky saattaa nimittäin joissain tapauksissa viitata esim. tukoksiin, joita pillerit voivat aiheuttaa. Veritulppa joutuessaan esim. aivoihin tekee pahaa jälkeä.