Huoneistossa (rv. -94) on tupakeittiössä ja eteisessä mosaiikkiparketti, 2 makuuhuoneessa muovimatto. Toinen makuuhuone yhdistetään tupakeittiöön purkamalla väliseinä. Koko lattia olisi tarkoitus uusia parketilla tai laminaatilla tai kovapuulla. Kannattaako mosaiikkiparkettia purkaa, jotta huoneiden lattiat olisi helpompi tasoittaa, vai miten toimisitte? Mikä materiaali on "herkin" tasoeroille? Ja millä tasoitetaan?
Mikä olisi
paras tapa?
3363
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
ja laminaattia koko kämppään, paitsi laattaa eteiseen. Solumuovin kanssa parketin päälle ja ilman muovimaton päälle. Tarkista ensin lattioiden suoruus ja tasoittele tarvittaessa.
Ei voi olla olemassa ihmisiä jotka piilottavat parketin laminaatin alle? Voihan sen parketin sitten kunnostaa kun laminaatista aika jättää.
mosaiikkitammiparketti on pepusta, kaadettujen seinäpintojen alla ei ollut parkettia, valitsemamme laminaatti sopii meille paremmin, on mukavempi jalan alla ja kestävämpi... tässä syitä alkuunsa. Niin monella on niin hyvä käsitys parketista ja niin huono käsitys laminaatista. Laminaattejakin on nykyään muitakin kuin tuo "tarjouskaura". Ei parketti ole mitenkään ylivertainen materiaali enää, paljon kalliimpaa, hitaampaa asentaa useimmat, kulutukselle herkempää. Opiskelisit vähän aihetta niin tietäisit mistä puhut!