siis minulla on nyt todellinen ongelma. Omaa graduaihettani suoraan liipaten on tehty ns. systemoitu kirjallisuuskatsaus, jossa on koottuna kaikki tietyllä aikajaksolla tehdyt kotimaiset ja ulkomaiset tutkimukset, sekä analysoitu niitä.
Voisinko periaatteessa käyttää tätä kirjallisuuskatsausta graduni teoriaosan pohjana? Ohjaaja on ihan h.moilasena ja väittää etten voi ollenkaan tehdä aiheesta gradua vaan tarkastelukulmaa pitäisi muuttaa. Hän ei perustele miksi ja minä taas en ymmärrä että miksi pitäisi muuttaa, eiväthän ne ole toisiaan pois sulkevia...vai ovatko?
kirjallisuuskatsaus gradun
5
869
Vastaukset
- pitää
muuttaa, etähän se muuten tekisi itse mitään??
- noinkaan
Ei se nyt ihan noin yksinkertaista voi olla. Jos kyseessä ei ole toisen graduun tekemä haku tutkimuksista, niin silloin ei mielestäni ole mitään estettä sen käytössä oman gradunsa teoriaan, kunhan sitä ei suoraan lainaile. Sinullehan tulee kuitenkin se tutkimusosiokin, vai?
- olen minä
noinkaan kirjoitti:
Ei se nyt ihan noin yksinkertaista voi olla. Jos kyseessä ei ole toisen graduun tekemä haku tutkimuksista, niin silloin ei mielestäni ole mitään estettä sen käytössä oman gradunsa teoriaan, kunhan sitä ei suoraan lainaile. Sinullehan tulee kuitenkin se tutkimusosiokin, vai?
Jos se kirjallisuuskatsaus on gradun teoriapohjana, niin kyllä samaa teoriaa voi käyttää vaikka tuhannessa gradussa.
Käsittelyosuus ratkaisee.
Kahta samanlaista tutkimusta ei tietenkään kannata tehdä.
Ohjaajan tulisi kyetä perustelemaan ehdotuksensa aiheen vaihtamisesta. Onhan ohjaajasi väitellyt? - gradupainija
olen minä kirjoitti:
Jos se kirjallisuuskatsaus on gradun teoriapohjana, niin kyllä samaa teoriaa voi käyttää vaikka tuhannessa gradussa.
Käsittelyosuus ratkaisee.
Kahta samanlaista tutkimusta ei tietenkään kannata tehdä.
Ohjaajan tulisi kyetä perustelemaan ehdotuksensa aiheen vaihtamisesta. Onhan ohjaajasi väitellyt?Ensinnäkään sillä ei mitään merkitystä onko ohjaajasi väitellyt vai ei, jotkut proffat on ihan syvältä, vaikka ovat väitelleet mitä - itse asiassa jatkavat väittelyään vielä gradukokelaidenkin kanssa :)
Mikä on siis gradusi aihe? Onko se kirjallisuuskatsaus? Jos ei, niin eihän tutkimustasi estä mikään. Saat vinkkejä tuosta kirjallisuuskatsauksesta mahdollisiin lähteisiin ja voit pitää katsausta yhtenä lähteenäsi, johon viittaat - sen tekijä on varmaankin esittänyt ajatuksia suuntaan jos toiseenkin kirjallisuudesta. Siis viittaat, käytät lähteenä jos aiheesi on jokin muu kuin prikulleen samanlainen kirjallisuuskatsaus. Alkuperäisille lähteille sinun on kuitenkin mentävä, ei mitään toisen käden tietoa omaan graduun pääasialliseksi lähteeksi.
Tsemppiä!
- kumarrus
Juu kyllä se ohjaajani on väitellyt ja kyllä...väittelee näemmä edelleenkin :)
Tosin nykyään enemmänkin välttelee kuin väittelee, hän nimittäin ehdotti minulle toista ohjaajaa ja se oli minun onneni. Uuden ohjaajan mielestä jo tehdyn kirjallisuuskatsauksen käytössä gradussa ei ole mitään ongelmaa, hänestä suurempaa tyhmyyttä osoittaisi jo valmiin olemassa olevan työn uudelleen tekeminen vain muodon vuoksi. Hänestä tiede ei koskaan kehity, jos ei osata hyödyntää jo tutkittuja asioita vaan rähmitään samaa asiaa uudestaan ja uudestaan -fiksu proffa!
Kiitos vielä vastauksistanne ja kannustuksesta. Tsemiä itsellennekin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1383799Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3362944Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81845Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa51588Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41069- 71914
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38854- 44754
Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat22698- 56697