Hei!
Takana neljä päivää sitten tehty neljäs inseminaatio. Tehosteena oli Gonal, Pregnyl ja nyt ensimmäistä kertaa myös Lugesteron. Olen hieman ihmeissäni Lugesteronin aiheuttamien kuukautismaisten kipujen takia, joka alkoi pari päivää inssin jälkeen ja lisääntyy vain. Kipu on hetkittäistä munasarjojen jomotusta ja painetta -ihan kuin ennen kuukautisia. Onko muilla tullut oireita Lugesteronista? Vastaavia oireita ei edes kuvattu lääkepakkauksessa mahdollisina sivuoireina.
Muutenkin Lugesteron on erittäin epämiellyttävä lääke. Osa lääkkeestä kun valuu väkisellä emättimestä ulos. Ja tuo mössö laskee väkisellä libidon pohjalukemiin. Mitään pakkausselosteen mukaisia sivuvaikutuksia ei ole tullut, vain tuo olo pian alkavista kuukautisista. Keväällä minulle tehdään IVF, joten ajatukset alkavat olla jo siellä ja sitä vähemmän kiinnostaa Lugesteronilla itsensä lääkitseminen, vaikka inssissä oli kolme johtotähteä ja vastine oli erittäin hyvä (ja siksi lääkäri halusi nuo Luget mukaan). En vain tajunnut kysyä, mitä tarkoittaa "hyvä vastine", tietääkö joku...?
Hyvää syksyä kaikille!
Lugesteron
3
11189
Vastaukset
- Skeptinen
Minäkin käytän ensimmäistä kertaa Lugesteronia. Kolme nappia mennyt. Aloitin lääkkeen ottamisen 4 päivää inseminaation jälkeen.
Ensimmäisen kapselin jälkeen tuntui oudolta, rinnat kiristivät ja olin tosi ärtyinen. Nyt olo on jo tavallinen. Seksikin maistuu.
Mainitaanhan haittavaikutuksissa myös vatsakipu ja vatsan turvotus. Voisiko sinun oireesi olla juuri niitä? Parasta varmasti olisi soittaa sinua hoitavalle lääkärille ja kysyä.- Skeptinen
Tyypillistä. Olin tuskin saanut eilen illalla kirjoitettua sinulle vastauksen, niin johan alkoi menkkamainen olo. Tuttua on siis minullekin.
Toisaalta onhan sitä tullut koettua menkkamaista oloa ennenkin ennen kuukautisia, joten saattaa olla muustakin syystä kuin Lugesteronista. - ja ottaa yhä päähän
Skeptinen kirjoitti:
Tyypillistä. Olin tuskin saanut eilen illalla kirjoitettua sinulle vastauksen, niin johan alkoi menkkamainen olo. Tuttua on siis minullekin.
Toisaalta onhan sitä tullut koettua menkkamaista oloa ennenkin ennen kuukautisia, joten saattaa olla muustakin syystä kuin Lugesteronista.menossa Luge kuuria ja voin vakuuttaa, että kaikki nuo oireet kuuluvat kuvaan...Lisäksi kuurin aloittamisen yhteydessä 1-2 vrk mieletön väsymys, että tällainen istumatyöläinen meinaa nukahtaa ihan just tutkimustensa pariin.
Gyne kehoitti minua odottamaan aamuisin tunnin verran Lugen oton jälkeen, ennen ylösnousemista. Mutta valuu se siltikin ja taitaa valua ilta lääke samalla ulos. Ei kuitenkaan ole gynen mukaan kyse Lugesta, vaan siinä olevista täyte- ja side aineista.
Ja sanokoot mitä tahansa, niin kuukautiset tulevat aina sitten 6-7 vrk myöhässä. Vaikka kuukautisten myöhästyminen sanotaan harvinaisemmaksi sivuoireeksi. Ovis kuitenkin säilyy edelleen samalla paikalla. Eli minulla oli ennen Lugea kierto 14 vrk ovikseen ja 14 vrk siitä vuodon alkuun. Nyt 14 vrk ovikseen ja 20-21 vrk kierron alkuun.
Luge muuten määrätään yleensä automaattisesti hed.hoitojen yhteydessä inssin tueksi, vaikkei mitään horm.vikaa olisikaan, se kun edesauttaa hed.solun kiinnittymistä kohdun seinämään. Pregnyl ja muut tulevat vasta sen jälkeen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moikka rakas
Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa6517053Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?414794HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?
https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa3002718- 1442006
Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan
Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.1321597Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?
Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon3971530- 171497
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki221306Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä
Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E101303mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k111203