Velkajärjestely

Sofie

Hei!!
Kaikille jotka oikeasti ovat perillä asiasta velkajärjestely.
Tulot noin 3000 lapslisät/kk.
Perheeseen kuuluu meidän lisäksi 4 lasta 6,8,11 ja 12v.
Oma talo(asunto lainaa on), jonka saap pitää.

Velkamme ovat noin 10-15 vuotta vanhoja mutta ovat aina vaan uusiutuneet... Näitä on ulosotossa sekä perintä firmoilla.

Pankki ehdotti että menkää velkajärjestelyyn, nykyään kun ei viedä kattoa päänpäältä, ja kun kummatkin käy töissä pitäisi myös päästä.

Pyydän kaikkia joilla henk.koht.kokemuksia ja tietoa (olen lueskellut netissä koko illan eri paikoista...)asiasta kertovan niistä meille, jotta tietäisimme mitä oikeasti on edessä. Esim. paljonko jää elämiseen ja onko tämä järjestely onnistunut teiltä ja eikö vanhat velkojat todellakaan enään ikinä ahdistele.

Makselemme kyllä nyt jo velkojamme ulosottoon, mutta just tästä pankki ehdotti yllä olevaa...

9

2761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hetiheti

      yhteyttä kuntasi velkaneuvojaan. Jonoa voi olla, mutta siellä vastaavat kysymyksiisi, kertovat velkajärjestelyyn pääsyn edellytyksistä, laskevat maksuvaran ja laativat hakemukset (velkajärjestelyä haetaan käräjäoikeudelta).

      Jos on nimenomaan tarkoitus säilyttää oma asunto, maksuohjelmasta tulee aika pitkä koska tietyllä tavalla laskettava vähimmäiskertymä täytyy silloin pystyä maksamaan. Normaalitapauksessa, silloin kun ei ole omistusasuntoa, maksuohjelman kesto on viisi vuotta. Omistusasunnon säilyttävät ohjelmat kestävät kymmenen-viisitoista vuotta. Maksuohjelman laatii selvittäjä, eli asianajaja (tai muu lakimies), jonka käräjäoikeus määrää ohjelmaa laatimaan.

      Velkajärjestelyyn liittyy niiiiiiiin paljon erilaisia yksityiskohtia, että tällä forumilla kaiken kertominen on aika mahdotonta. Joten, velkaneuvojan juttusille!

      • katkeaako

        ulosotto jos hakee velkajärjestelyyn ? Eli jos vouti vie suoraan palkasta niin viekö velkajärjestelyn aikana.


      • katkeaa
        katkeaako kirjoitti:

        ulosotto jos hakee velkajärjestelyyn ? Eli jos vouti vie suoraan palkasta niin viekö velkajärjestelyn aikana.

        ..aika pian, kun hakeudut velkaneuvojan juttusille. Ulosottoa ei ole velkajärjestelyn aikana, eihän muuten olisi koko järjestelmässä mitään tolkkua. Sitä en omalta kohdaltani muista tarkoin, kuinka pian ulosotto raukeni, kun hakeuduin velkaneuvojalle. Velkaneuvoja voinee ottaa yhteyden ulosottoon ja kertoa mikä on asiakkaan tilanne velkajärjestelyasiassa.


    • pankki kehoittanut

      hakeutumaan velkajärjestelyyn, niin teillä täytyy olla melkoisia maksuvaikeuksia velkojenne kanssa.Joten vaihtoehdot ovat ilmeisesti vähissä. On myös huomattava, että kaikki eivät pääse velkajärjestelyyn, joten voi tuntea etuoikeutetuksi jopa, jos siihen pääsee. Itselläni velkajärjestely on takana ja siihen vaan oli hakeuduttava, koska elämäntilanne muuttui radikaalisti. Nopeasti meni 5v ja toimeen tuli aivan samalla lailla kuin ennenkin, koska aiemminkaan ei ollut suurta kulutusjuhlaa.

      Luulen, että teidän tapauksessa vie 7v, kun asutte ok-talossa ja sitä ei realisoida velkojen maksuun. Kuulin eräältä tutulta hiljattain, että tulee ( on jo tullut) uusi muutos velkajärjestelyyn, että käteen voi jäädä oikeuden vahvistaman maksuohjelman jälkeen enemmänkin tuloja, edellytyksenä, että jostain on lisätuloja. Voi tehdä vaikka lisätöitä jne..
      Niistäkin joutuu tilittämään osan, en enää muista paljonko se oli ennen , mutta saisi tienata uudistuksen myötä enemmän kun aiemmin.

      Raaka laskutoimitus tuloista ja menoista on velkajärjestelyn pohjana. Huomioidaan kaikki asumiskulut,sen jälkeen muu normaali kulutus suurinpiirtein samalla laskukaavalla kuin toimeentulotuki. Muitakin välttämättömiä ja säännöllisiä kuluja voidaan huomioida, kuten sairauskulut.Esim. säännöllinen lääkitys ja sairaalakäynnit. Se, mikä jää yli menee velkojalle tai jos niitä useita jakautuu usealle suhteutettuna velkoihin.
      Tsemppiä, kyllä selviää velkajärjestelystä!

      • sofie

        Asia lähti oikeastaan siitä kun kävimme pankissa kysymässä pientä auto lainaa. Uusi menetelmä op:lla on että ei mitään lainaa jos merkintöjä. Silloin virkailija sanoi että yrittäkää v.järjestelyyn niin tulee luotot joskus kuntoon.
        Asustelemme täällä pikku kylässä itäisellä uudellamaalla, tulot nyt ei hääppöset ole mutta riittävät hyvin meidän porukan pyörittämiseen. Ja maksellaanhan me nyt jo ulosottoon summa joka kuukausi(lopun ikämme), niin yhtä lailla vois maksella summan siinä järjestelyssä ja olla ehkä vapaita joku kaunis päivä...


      • eri kuin aloittaja

        meillä velkaa n 16000 e euroa yleiselle instanssille, parituhatta yksityiselle = nämä puolison kanssa yhteiset.

        puolisolla on vielä sitten ystävälleen markoissa 60000. minua ei mainita tuossa velassa vaikka käyttötarkotus rahalle oli yhteinen.

        nyt ollaan hakemassa järjestelyä. puoliso ei meinaa / ei halua tuoda tuota omaa velkaansa siihen.

        kuitenkin koko homma voi myöhemmin kaatua, jos tulee ilmi jotain, jos on pimitetty jotain. v.järjestely voidaan purkaa.

        minusta nyt tuntuu että mitä kannattaa hakeakaan koko hommaa, jos osallistun itsekin "valehteluun".. me ollaan pelkällä peruspv.rahalla eikä omaisuutta. ei toiveita päästä töihinkään. mitähän mahiksia meillä lienee...


      • olisi jotain
        eri kuin aloittaja kirjoitti:

        meillä velkaa n 16000 e euroa yleiselle instanssille, parituhatta yksityiselle = nämä puolison kanssa yhteiset.

        puolisolla on vielä sitten ystävälleen markoissa 60000. minua ei mainita tuossa velassa vaikka käyttötarkotus rahalle oli yhteinen.

        nyt ollaan hakemassa järjestelyä. puoliso ei meinaa / ei halua tuoda tuota omaa velkaansa siihen.

        kuitenkin koko homma voi myöhemmin kaatua, jos tulee ilmi jotain, jos on pimitetty jotain. v.järjestely voidaan purkaa.

        minusta nyt tuntuu että mitä kannattaa hakeakaan koko hommaa, jos osallistun itsekin "valehteluun".. me ollaan pelkällä peruspv.rahalla eikä omaisuutta. ei toiveita päästä töihinkään. mitähän mahiksia meillä lienee...

        ..neuvoa, joista toivottavasti on apua.
        Ensiksi, olen varma, että kaikki velat pitää pystyä todistamaan eli niistä on oltava velkakirja tms. Vaimosi velka ystävälle esim pitää todentaa. Tämä on nyt muistinvaraista tietoa, mutta itselläni markka-aikaan piti ilmoittaa kaikki velat, jotka ylittivät 2000mk.
        Velkaneuvoja tietää enemmän ja hän osaa ehkä arvioida mahdollisuuttanne päästä v-järjestelyyn.
        Siinä pitää täyttyä monia ehtoja.


    • KÄYNYT VASTAA

      Että kannattaa ehdottomasti ottaa yhteyttä velkaneuvontaan. Itse jouduin takausvelkojen takia ja nyt reilu 10 vuoden jälkeen monie vaikeuksien jälkeen olen ns. velaton! helpompi hengittää vaikka markkaakaan en saa takaisin toisen veloista.

    • Myös velallinen

      Tarkista ehdottomasti milloin ulosottokelpoinen päätös on annettu.

      Jos velkasi ovat todella 15 vuotta vanhoja niin nyt on kyllä pankilla ketunhäntä kainalossa.

      JOs ulosottopäätöksestä on 2008 enemmän kuin 15 vuotta niin ulosotto päättyy osaltasi automaattisesti uuden lain myötä joka määrää että ulosotto vanhenee 15 vuodessa.

      Selvitä asia ehdottomasti koska pankit eivät tee koskaan ehdotuksia sinun parhaasi mielessään vaan ne vievät viimeisenkin lantin jos se vain on mahdollista.

      Jos menet velkajärjestelyyn niin tuo ei lopukkaan vuonna 2008.

      Ole todella tarkkana ennenkuin panet nimeäsi mihinkään paperiin.

      He eivät vie asuntoasi koska sen ulsomittauksesta ei todennäköisesti olisi mitään hyötyä. Ensinnäkin kämppä menisi pilkkahintaan ja siitä otetaan ensin asuntolainat päältä pois joloin ulosotosta ei jäisi mitään "käteen".

      Jos pankki olisi hyötynyt asunnon ulsomittauksesta he olisivat theneet sen aikaa sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2027
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1091
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      889
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      774
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      761
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      15
      747
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      696
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      214
      683
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      674
    Aihe