Haluaisiko joku kertoa kokemuksistaan polkupyörämatkailusta Ruotsissa Göta kanalin seudulla tai Gotlannissa? Hyviä vinkkejä suunnitellulle noin viikon reissulle ensi kesänä?
Fillarilla Ruotsissa
2
379
Vastaukset
- Anneli
www.gotakanal.se
www.gotland.se
Tietoa löytyy. Suosittelen Göta kanaalin varrella fillaroimista, aivan ihana jos on kivat säät ja yöpymis mahikset nastoja ja joka miehen oikeudella voipi vaikka telttailla pellon kupeessa. Suosittelen reittiä Motalaan ja myös Vätterin rannoilla ajelua.- Alli
Siis noilla kahdella saarella ja Etelä-Ruotsissa muutenkin on tullut pyörältyä. Tuo viikko on muuten tosi lyhyt aika, yrittäkää pitkittää edes kahteen. Itse olemme yleensä pyöräilleet 3-4 viikkoa ja siinä jo pääsee tosi hyvään, rentouttavaan ja kiireettömään tunnelmaan. Ja kunto nousee humisten, eikä tarvitse ajella kuin joku 50-100 km päivässä ja taukopäiviäkin voi pitää. Jo sillä kunnolla pärjää terveenä ja hyvinvoivana pitkälle talveen.
Gotlannin pohjoisosa on kiinnostavampi kuin eteläpuoli. Öölannissa taas eteläpuoli on antoisampi. Gotlanti oli näistä saarista mukavampi/kauniimpi/mielenkiintoisempi.
Rannikkoa pitkinkin oli kiinnostava ajella. Tosin se väli Tukholmasta Nynäshamniin on tosi tylsä metsätaival. Se kannattaisikin mennä metrolla, johon saa pyörät mukaan ilmaiseksi (eikä se ihmisenkään lipun hinta päätä huimaa). Mutta pyöriä ei saa mukaan keskusrautatieasemalta, vaan täytyy ajaa sille seuraavalle. (Itse palasimme Tukholmaan tällä metrolla.)
Mutta telttailu on mukavaa pyöräillessä. Mökit ovat tylsiä. Leirintäalueet ovat yleensä Ruotsissa parempia/viihtyisämpiä kuin Suomessa (edes Ahvenanmaalla). Mutta kyllä sieltäkin löytyy myös surkeita leirintäalueita.
Taitaa muuten olla niin, että pyöräretkiä muistellessa kypsyy päätös lähteä taas ensi kesänä lomailemaan pyöräillen. Muutaman vuonna on tullut vain mentyä ulkomaille autoilemaan, mutta kyllä ensi kesänä taas pyöräily voittaa - joo-o ;)
Alli ja mies
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 664500
- 1053505
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj373208Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262628- 472523
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan52139- 222014
- 1971913
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3951552Huomenta kulta
En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo91418