Eli olen 40 kaveri, vaimo Thaimaasta ja asutaan nyt Suomessa. Mitä olisitte mieltä jos jättäis tämän oravanpyörän ja möis kaiken omaisuuden täällä ja muuttaisi Thaimaahan, vaimon sukulaiset asuis lähellä, appiukolla iso ja menestyvä bisnes johon pääsis apupojaksi mukaan, ilmasto tottakai parempi, ei vitt... pomoja, olisiko hieno homma? Ei tarvitse työlupaa koska en virallisesti ole töissä, oleskelulupa järjestyy sillä että olen naimisissa Thaimaalaisen kanssa ja elämä muutenkin helpompaa, ei tarvitse tehdä lumitöitä!
Muutto Thaimaahan?
15
1709
Vastaukset
- pitäisi olla?
"Mitä olisitte mieltä jos jättäis tämän oravanpyörän ja möis kaiken omaisuuden täällä ja muuttaisi Thaimaahan"
Sanon tähän vaan että helvetin hyvä homma että täältä pelkureiden ja mumisioiden maasta löytyy vielä ihmisiä jotka pelkän puheen lisäksi tekevät jotain.
Mikä pitää oravanpyörässä kiinni? 8 kuukauden mittainen talvi, siitä syntyvä masennus, töykeät ihmiset, holhoava valtio, kalliit hinnat?
Nyt sinulle itsellesi on ainakin selvillä että tuo vaihtoehto on olemassa. Tervetuloa onnellisten ihmisten joukkoon. Mietit vain alusta loppuun ja vähän vaikka suunnitelmaa b:kin, mikäli joku menee pieleen. En tarkoita että lähtöä kannattaisi juuri miettiä ja kyseenalaistaa, vaan että tiedät sitten minne olet menossa ja mitä olet tekemässä. Vaihtelu tekee hyvää ja mikäli tämä vain sinusta tekisi onnellisemman miehen niin antaa palaa vain.
Toivottavasti muut ottavat mallia.- Thaimaahan ihastunut
Olen edelllisen kanssa samaa mieltä. Jos vain uskallusta löytyy jättää tämä kylmä maa niin muuta pois. On hienoa että löytyy ihmisiä jotka uskaltavat toteuttaa unelmiaan!
Ja todellakin olen kokenut Thaimaan kulttuurin ja ihmiset 5kk:n työharjoittelu kokemuksella, ei voi moittia. Ystävällisiä ihmisiä, hyvää ruokaa ja lämmin ilmasto. Tervemenoa, toivottavasti tulen itsekin joskus perästä :)
- Minä olen
..olen v..un kateellinen sulle! (Anteeksi). Olen nimittäin asunut Thaimaassa työni ansiosta ja haluaisin viettää loppuelämäni siellä!
Thaimaassa ASIAT JÄRJESTYY ja kaikki on paljon JOUSTAVAMPAA. Ihmiset ovat YSTÄVÄLLISEMPIÄ ja HUOMAAVAISEMPIA. Argh! Ja RUOKA on paljon PAREMPAA. Lisäksi ei ole kylmää, ei loskaa, ei sohjoa, ei räntää, ei pimeitä päiviä jne.
Thaimaa on sellainen paratiisi, että voilá!- tuolla puolen..
No on se kumma ettei ole vielä muuttovirtaa paratiisiin kun näin paljon näitä, ainakin wannabe lähtijöitä, tuntuu olevan.
Eläkkeelle? Sanan varsinaisen merkityksen voi kyllä sitten unohtaa, ei tipu euroja eikä bahteja.. - mun mielestä
tuolla puolen.. kirjoitti:
No on se kumma ettei ole vielä muuttovirtaa paratiisiin kun näin paljon näitä, ainakin wannabe lähtijöitä, tuntuu olevan.
Eläkkeelle? Sanan varsinaisen merkityksen voi kyllä sitten unohtaa, ei tipu euroja eikä bahteja..jos minä olen ymmärtänyt oikein niin kyllä se eläke sulle maksetaan.vai lopetetaanko sen maksaminen jos menet thaikkuihin.siis sinun mielestäsi. no huh huh aavan meren tuolla puolen taidetaan olla asioista aika pihalla
- vetelä täällä
mun mielestä kirjoitti:
jos minä olen ymmärtänyt oikein niin kyllä se eläke sulle maksetaan.vai lopetetaanko sen maksaminen jos menet thaikkuihin.siis sinun mielestäsi. no huh huh aavan meren tuolla puolen taidetaan olla asioista aika pihalla
No nelikymppisenä harvemmin jäädään "oikeesti" eläkkeelle (on tietysti mahdollista) eikä eläkettä ainakaan lisää taida karttua "Ei tarvitse työlupaa koska en virallisesti ole töissä".
- Nykymaailma
vetelä täällä kirjoitti:
No nelikymppisenä harvemmin jäädään "oikeesti" eläkkeelle (on tietysti mahdollista) eikä eläkettä ainakaan lisää taida karttua "Ei tarvitse työlupaa koska en virallisesti ole töissä".
Eläkkeen saa ulkomaille siinä missä kotimaahankin. Esim. Espanjassa on näitä suomalaisten eläkeläisten yhdyskuntia suomalaisine kauppoineen.
Kyllä muuten thaimaassa eläkeellä pärjää mukavammin kuin Suomessa. Miksi ihmeessä jäädä tänne kylmään Pohjolaan, kun kolottavia paikkoja voi helliä Thaimaan lämmössä? Sairaanhoito yms. palvelut pelaa upeasti. Joukkoliikennettä ja taksejä löytyy, samoin (oikeaa) thaihierontaa. Ja se ruoka on varmasti parempaa sydänsairaalle verenpainepotilaalle kuin suomalainen suolaliha ja makkara. - kävijä_
Nykymaailma kirjoitti:
Eläkkeen saa ulkomaille siinä missä kotimaahankin. Esim. Espanjassa on näitä suomalaisten eläkeläisten yhdyskuntia suomalaisine kauppoineen.
Kyllä muuten thaimaassa eläkeellä pärjää mukavammin kuin Suomessa. Miksi ihmeessä jäädä tänne kylmään Pohjolaan, kun kolottavia paikkoja voi helliä Thaimaan lämmössä? Sairaanhoito yms. palvelut pelaa upeasti. Joukkoliikennettä ja taksejä löytyy, samoin (oikeaa) thaihierontaa. Ja se ruoka on varmasti parempaa sydänsairaalle verenpainepotilaalle kuin suomalainen suolaliha ja makkara.No tottakai..mutta nuorena on harvoin eläke hankittuna ja pimeällä työllä se tuskin lisääntyy edes taikamaassa?
- vanhenevat
kävijä_ kirjoitti:
No tottakai..mutta nuorena on harvoin eläke hankittuna ja pimeällä työllä se tuskin lisääntyy edes taikamaassa?
tiesitko,että ihminen alkaa vanhenemaan jo kovin nuorena? eivät ne espaniaan muuttaneet vanhat eläkeläisetkään enää kovin nuoria ole?????? pointti on se että thaikkuihin kyllä päästetään vanhojakin ihmisiä.ja mukava siellä on eläkepäiviään viettää,tuntuu siltä ainakin nyt kun täällä tampereella katsoo ikkunasta ulos.
- Eläkkeelle?
No niin, tänään loppui pyristely työpaikalla, sanoin itseni irti ja toivotin työkavereille hyvät jatkot. Seuraavaksi pistettiin vaimon kanssa asunnot myyntiin, auto annetaan pikkuveljelle, irtaimistosta saa tapella sukulaiset yleensä ja jos jotain jää niin mitä väliä, se on menoa nyt! Huomenna kyselemään lento jolla pääsee äkkiä pois näistä ympyröistä, voisi sanoa että olipa aikamoinen päivä!!! Toivottavasti ei huomenna kaduta, no ei todellakaan, on tätä mietitty tarpeeksi!!! Soitettiin appiukolle ja kysyttiin onko töitä miehelle johon appi vastasi että milloin tulee valkoinen poika, joutuu heti töihin!!! Joten jos joku haluaa ostaa lumikolan, ei maksa mitään koska täältä sen saa ilmaiseksi!!!
- pitkään
Joo vois kokeilla tota samaa.Myydä pari asuntoa ja låhteä kokeilemaan.Jäähän tänne kuitenkin vielä 3 vuokrattuna olevaa liikekiinteistöä,että jos alkaisi kaduttamaan niin ei joutuisi palatessaan tyhjästä aloittamaan.Parin vuoden kuluttua jos tuntuu että viihdyn,voisi sitten myydä nekin. :)
- veto
elämisestä pitää osata nauttia ja tehdä suuriakin valintoja. ja ainahan voi palata jos siltä tuntuu.. hyvää elämänpituista matkaa :)
ps..se lumikola kiinnostais - Eläkkeelle?
veto kirjoitti:
elämisestä pitää osata nauttia ja tehdä suuriakin valintoja. ja ainahan voi palata jos siltä tuntuu.. hyvää elämänpituista matkaa :)
ps..se lumikola kiinnostaisNo joo, nyt näyttää siltä että menee maaliskuulle ennen kuin täällä Suomessa on asiat hoidettu siihen malliin että voi lähteä mutta ei sen väliä, asunnot on laitettu myyntiin ja kaikenlainen paperisota, joka ei olekaa ihan pientä on kuitenkin aloitettu! Hoidellaan hommat ja eikun menoks, homma on ehkä vaikea mutta kyllä se kannattaa!! Sanoisinpa jopa että nyt kun päätös on tehty niin se on helpotus, ja valitettavasti se lumikola meni jo! CHAYAPHOM, HERE WE COME!!!
- s-type
Sinulla on melkein samanlaiset ajatukset kuin minullakin.Sillä erotuksella että minulla ei ole thai rouvaa.Mutta minulla on erittäin mukava tyttäreni poika kaveri Thaimaasta.Syntynyt aikanaan Bangkokissa.Asuu täällä nykyään.Käydään porukalla silloin tällöin Thaimaassa.Katsellaan ja mietitään että ostetaanko asunto kerros-talosta vai ostetaanko huvila.Halpoja.Välittäjän kautta jos ostat(suomesta,ruotsista)Niin ne maksaa maltaita.Paikan päällä ollaan kyselty hintoja niin ne on huomattavasti halvempia.Eli että muuta Thaimaahan.Me tullaan joskus perässä.
Thaimaalaiset arvostaa pohjoismaalaista työtaitoa.Minutkin tuleva appiukko halusi hänen firmaansa töihin.Bangkokissa.Ei just nyt kiinnosta.Pitää katella ja miettiä.
Onnea ja menestystä teille Thaimaassa.Kyllä se onnistuu. - Onnea vaan....
No jopas on Thaimaassa työluvat helpossa nykyään, oleskeluluvista puhumattakaan....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342027Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291091- 69889
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262774Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65761- 15747
- 83696
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.214683- 26674