Lypsyjakkara

Muu Maa Mustikki

Onko kellään jakaa kokemuksia lypsyjakkarasta. Olen aikomassa aloittaa moisen "helpotuksen" käyttämistä. Moni on kertonut jakkaran opettelun vievän aikaa. Se kuitenkin säästää polviani.

10

1488

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se on kyllä totta et opettelu vie aikaa.....Ite olen vaan muutaman kerran kokeillu ja tosi hankalaa oli,ei meinannu pysyä tasapainossa ja välillä sitä unohti että se roikkuu siellä takamuksessa ja sitte pisteli lehmiä sillä piikillä ;) Mut näppärän näköistä niillä jotka osaa sitä jo käyttää! Jos on kärsivällisyyttä opetella, niin paremman työasennon sillä kyl saa... Harjoitteluintoa jos päätät sellasen hankkia :)

    • lypsyjakkarasta

      Polvivamman takia jouduin harjoitelemaan jakkaran käytön. Siitä on aikaa yli 30 vuotta. Pois en antaisi. Jousimallinen on mielestäni parempi. Hihnat pitää olla löysällä, ei jää kiinni kulkiessa ja helpompi istataa.

    • Haastaja

      Ainoa vika jakkarassa on, että siihen voi jäädä istumaan, vaikka olisi oikeasti edettävä töissä;)
      Kokeile ihmeessä, mutta älä heti lannistu jos tuntuu vaikealta, minäkin yritin käyttää ennen kuin oli pakko ja en vielä silloin tykännyt, mutta nyt en antaisi pois, vaikka tulisikin joku ihmeparantuminen;)

      Itse käytän kaasujousellista, mutta kannattaa ainakin aloittaa tavallisella jousella, sillä kallistettaessa paino siirtyy päältä, jolloin jakara nousee yläasentoon, kierrejousella ei ollut tätä ongelmaa.
      Enkä usko, että 76 kiloinen pystyy käyttämään yli 75 kiloisille tarkoitettua mallia, vaaditaan sata kiloa ettei siihen tarvitse "hypätä" ennen kuin kaasujousi joustaa, sillä kaasujousi on ns. "pintakova"

      • sen jakkaran käyttäjille, niissä ei taida olla
        monessakaan "mustekalaa" (kuminauhaa) siinä etupuolella,(tulee reisien edestää ) se kannattaa ehdottomasti siihen laittaa, eli toinen pää kiinteäksi jakkaran vasempaan reunaan ja toiseen
        päähän joku kuokku, jonka laittaa oikeaan reunaan joko reikään (tehtävä itse) tai muuhun helposti laitettavaan kiinni.Tällä systeemillä jakkara pysyy kiinni paremmin "takapuolessa"eikä retkua kävellessä ja kun hihnat säätää kohdalleen niin istuminenkin onnistuu ilman käsillä kiinnipitämistä. Jousivaimennus käytössä mielestäni helpompi kuin kaasujousi.
        Ilman ei kannata kyllä kyykkiä, kun siihen oppii
        niin sitten uskoo.


      • kawasaki250 kirjoitti:

        sen jakkaran käyttäjille, niissä ei taida olla
        monessakaan "mustekalaa" (kuminauhaa) siinä etupuolella,(tulee reisien edestää ) se kannattaa ehdottomasti siihen laittaa, eli toinen pää kiinteäksi jakkaran vasempaan reunaan ja toiseen
        päähän joku kuokku, jonka laittaa oikeaan reunaan joko reikään (tehtävä itse) tai muuhun helposti laitettavaan kiinni.Tällä systeemillä jakkara pysyy kiinni paremmin "takapuolessa"eikä retkua kävellessä ja kun hihnat säätää kohdalleen niin istuminenkin onnistuu ilman käsillä kiinnipitämistä. Jousivaimennus käytössä mielestäni helpompi kuin kaasujousi.
        Ilman ei kannata kyllä kyykkiä, kun siihen oppii
        niin sitten uskoo.

        sen jakkaran korkeus saisi olla säädettävä, joko putki sisäkkäin tai sitten tehtävä itse oikean korkuiseksi.
        Vaikuttaa uskomattoman paljon ,jopa muutama sentti, jos ei ole sopivalla korkeudella,
        niin ompa hankalampi käyttää.


    • cowboyy

      Itse käytin vuosia pientä puista jakkaraa ja hilasin sitä aina lehmien välissä, sitten otin isäni aikoinaan hankkiman jousityyppisen jakkaran käyttööni joka oli ollut käyttämättömänä, ilmeisesti isäntä ei ollut oppinut se käyttöä! Minulla ei ollut mitään hankaluutta, senkuin istuin alas ja jakkara oli kohdillaan. Remmit pidän kylläkin tiukalla enkä löysällä niinkuin joku neuvoi.

    • Anonyymi

      Kanttaa kokeilla.
      Idean kun löytää ei aina tiedä mitä tapahtuu.

    • Anonyymi

      Itse käytetty jakkaraa yli 30v. Alkuun yritin lomittajille markkinoida, mutta kyllästyin, kun he selvästi enemmän tykkäsi valittaa polviaan kuin helpottaa työtään, vuodesta toiseen. Itse olen nyt enemmön siirtynyt käyttämään polvisuojia jakkaran sijasta, kai ikä on kangistanut niin tuntuu että en jakkaralta yltä pyyhkimään matalampien lehmien vastakkaisen puolen vetimiä. Mutta varmasti olisi polvet huonommassa kunnossa ilman jakkaravuosia. Nyt en kyllä edes tiedä,missä uusia myydään jos entinen hajoaa. Meijerin myymälässä ei ainakaan ole vuosiin näkynyt minkään sorttista lypsyjakkaraa myynnissä, mutta kenties nettikaupasta löytyy. Sikäli kiitollinen tuote ostajan kannalta, että meilläkin on molemmilla nyt toinen jakkara menossa, eli tähän asti jakkaran keski-ikä ollut yli 16v.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Isäntä on painanut yli 100kg ja tuommoista jousellista käytti. Jousi siitä ennen katkeaa, kuin että pohjaisi. Mutta nykyään käyttää kaasujousitettua, kun on pitkä ihminen niin tuo oli vähän liian matala eikä korkeutta voinut ainakaan vuosia sitten säätää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6030
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2120
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1952
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      902
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      897
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      765
    Aihe