Vastuksia käsittääkseni plus-piuhaan, eikö? Eli tossa yhdessä sähkön kaavassa on resistanssi, jännite ja sähkövirta, mutta ei kai sen laitteen ampeerit vaikuta tohon...? Kysymyksessä ois mp3 soittimen kytkentä. Ja siks tietty kysyn kun en oo mikään haka näissä hommissa...
Kuinka muunnan 12v -> 1,5v
Zuuner
71879
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
laittaa vaikka LM317 regulaattori ja 2 vastusta, jolla lähtöjännite saadaan kohdalleen. Virran tarpeesta riippuu jäähdytyksen tarve.
Vastus väliin, elikkäs kaava on kutakuinkin (syöttöjännite-tarvittava jännite)/virralla jonka laite ottaa kun sitä käytetään nimellisjännitteellä.
ELi oletetaan että laitteesi vie 200ma, eli kaava on (12-1,5)/0,2=52,5 eli laita väliin 52,5 ohmin vastus
Muuta kun ilmeisesti autoon, jännite 11-14 välillä ja virrankulutus ei vakio, joten ei toimi. Pitäisi KIKI sun se tietää noilla amisopinnoilla. Jos kytkemässä auton poppisysteemeihin, pitää olla isoloitu, lähdöt kelluu käyttiksen puolessa välissä yleensä noissa, savu saattaa nousta ja häiriöt ovat melkoiset.
Juu aivan autoonhan se systeemi on tulossa, ja tajusin heti sitten itsekin että jännitehän vaihtelee melkoisesti... Kiitos selvennyksistä.
Paljonkos se virtaa vie? Jos olet kytkemässä auton poppisysteemeihin, voin myydä pienen mokkulan, jossa isoloiva DCDC- muunnin. Ei tule häiriöitä. Tein niitä muutaman, kun kaverit tarvitsi, voin pikkukorvausta vastaan luopua, itsellä ei käyttöä. Jos siitä haluaa 1.5 volttia ulos, virtaa saa noin 500 mA ulos. Jos kiinnostaa laita postia osoitteeseen [email protected]
Ei onnistu alkuunkaan.koska kuormitus vaihtelee äänen voimakkuden mukaan.Samoin virta ja jännite tietysti periaatteessa 0-12v välillä.Miksi näitä juntti ohjeita aina annetaan voi polttaa laitteet tällaisilla kytkennöillä.
Regulaattoria löytyy valmiiksi eri jännitteille ei tarvita edes vastuksia lisänä.Jos ei löydy niin LM 317 säädettävällä saadaan n.1,2v ylöspäin max n.1,5A jäähdytettynä.Muistettava vielä kumpi navoista on ja -.
Itse käytän biltemasta ostettua valmista laitetta. Maksoi jotain 5 erkkiä ja siinä voi säätää jännitteen ja vaihtaa polariteetin. Ainoa asia mitä joutu propaamaan oli liitin, kun siinä ei ollu valmiiks oikean kokoista liitintä...Toimii loistavasti.