Nyt meni meidän toopelta 40kg rikki, kyseessä 16kk ikäinen uros ja oma säkän mittaus olisi varmasti se 70cm muttei juurikaan yli. Hieman mietityttää että vieläkö annetaan ruokaa syömähalujen mukaan vai ruvetaanko hieman jarruttelemaan, pahimman kasvun aikana hieman säännösteltiin mutta nyt syönyt pitkät ajat haluamansa määrän. Viime aikoina paino noussut hyvin vähän mutta tuntuu ruokahalut hieman kasvaneen.
Sitten vielä kysymys ruuasta, pari viikkoa sitten vaidettiin nappulat Royal Canin nappulaan. En muista tarkempaa merkkiä kun tyhjäsin säkin pönttöön mutta oli yli 15kk isokokoisille tarkoitettua ja koiron maha meni totaalisen sekaisin, palattiin vanhaan ja maha heti kunnossa. Tässä nyt vaan muistelen siitä paketista ulkomaan kieltä tavanneeni ja muistiin jäi kohta, ruokaan tulisi totuttaa siten että annetaan ensin 25% sekoitettuna vanhaan ja määrää kasvatetaan pikkuhiljaa. Aikaisemmin kun vaihdettiin vehnättömään merkkiin ei ollut mitään ongelmaa ja muutenkaan koira ei ole ollut herkkävatsainen. Siis kannattaako tuota totuttamista tehdä vai nakkaanko tuon säkin suosiolla menemään?
Neljäkymmentä rikki
7
881
Vastaukset
- ...
Itse ainakin totuttaisin, tuo Royalhan on aika kallis ja erittäin hyvä merkki. omakin koirani syö Royalia :)
- hurtta-83
tietenkin.
Royal canin on hyvä merkki itse sillä sakuni syötin pentuaikana ja nyt taas siihen vaihdettiin el.lääkärin ohjeen mukaan(erikoisruokavaliolle)
Ei koskaan mitään ongelmaa sen ruuan kanssa ole ollut.
Ja kintutkin välikuvissa terveiksi todettiin.
Voi olla et royal on syöttämääsi ruokaa vahvempaa ja sen takia ampunut koirasi vattan sekaisin ja muutenkin on hyvä vaihtaa ruoka uuten aina pikkuhiljaa ja totutellen.- minna
heips!
Aina vaatii totuttelua, kun siirtyy uuteen ruokaan. Aluksi kannattaisi antaa uutta papanaa vanhaan sekoitettuna usean päivän ajan vähän aina uuden määrää lisäten. Näin ainakin meillä tehdään ja masut pysyvät kunnossa.
Toinen juttu sitten on, jos totuttelusta huolimatta ruoka ei tunnu sopivan. Onhan noita herkkävatsaisiakiin dobbereita, joille ei kskki papanat sovi. Meidänkin pojulle piti olla vain se tietty merkki - aina ja ikuisesti. - eklu58
minna kirjoitti:
heips!
Aina vaatii totuttelua, kun siirtyy uuteen ruokaan. Aluksi kannattaisi antaa uutta papanaa vanhaan sekoitettuna usean päivän ajan vähän aina uuden määrää lisäten. Näin ainakin meillä tehdään ja masut pysyvät kunnossa.
Toinen juttu sitten on, jos totuttelusta huolimatta ruoka ei tunnu sopivan. Onhan noita herkkävatsaisiakiin dobbereita, joille ei kskki papanat sovi. Meidänkin pojulle piti olla vain se tietty merkki - aina ja ikuisesti.Jeps, itseä vaan ihmetyttää se ettei ennen nappulan vaihdossa ollut ongelmaa vaan vaidettiin kun vanha loppui. Aina syötetty ns. merkkinappulaa eli 15kg/60€ ja tämäkin valittiin kriteereillä, vehnätön, sopii ikään ja rotuun. Koitetaan pikkuhiljaa noita lisätä ja katsotaan meneekö ruikulle.
- dobe
eklu58 kirjoitti:
Jeps, itseä vaan ihmetyttää se ettei ennen nappulan vaihdossa ollut ongelmaa vaan vaidettiin kun vanha loppui. Aina syötetty ns. merkkinappulaa eli 15kg/60€ ja tämäkin valittiin kriteereillä, vehnätön, sopii ikään ja rotuun. Koitetaan pikkuhiljaa noita lisätä ja katsotaan meneekö ruikulle.
Ehdottomasti kannattaa säännöstellä syömistä.
Vaikka lonkkakuvia ajatellen koirasi ei välttämättä kärsi elopainosta, niin nivelet kuitenkin läpi koirasi elämän.
Dobbereilla massan kehitys tapahtuu yleensä vanhempana (omilla koirillani 3-4 vuotiaina), ja lisäksi jos harrastat koirasi kanssa, on tärkeää että koira on siinä kunnossa, että pystyy ja jaksaa tehdä töitä. Lisäksi, koirasi on korkeuden mukaan keskikokoinen dobermanni, joten mielestäni kannattaa katsoa jatkossakin koirasi painoa, ettei pääse liialliseksi.
Omilla koirillamme ei ole käyneet nappulat (on testattu hyvin monia merkkejä), ja koirat ovat nykyään Homeopaatin ohjeiden mukaisella ruokavaliolla.
- lihaa ja
Anna sille lihaa ja heitä koiranruokasäkit kaikki menemään.
Osittain samaa mieltä. Itse olen aina (25-30 vee) käyttänyt koirilla kuivanappuloita perusruokana, mutta sitten iän ja aktiivisuuden mukaan vaihdellut niihin lisätyn lihan ja kananmunan ynnä muiden hyvien ja hvältä maistuvien lisukkeiden määrää. Kyllä ne koiranruokasäkkien sisällöt mielestäni hyvin menevät ruokavalion perustana, samoin kuin ihmisellä potut ja jauhelihakastike. Vaan "se muu" sitten pitää vähän tarkemmin miettiä: eläimen iän, koon, käytön, aktiivisuuden, vuodenajan yms mukaan. Se lienee sitä kokemuksen mukanaan tuomaa tietoa eläimen parhaaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632152Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21875Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?146841Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709