Kustannusarvio

Miten on kohdallanne talotehtaan laskema kustannusarvio pitänyt paikkansa loppupeleissä? Lainaa hakiessa on tietysti etua, jos kustannusarvio on iso, mutta kun joka euro on kuitenkin joskus maksettava takaisin :-((. Uskon että laskelmat perustuvat todellisiin hintoihin, mutta kuinka paljon voi vaikuttaa kilpailuttamalla ja omalla työllä. Vinkkejä! Keväällä on tarkoitus aloittaa ja kylmää varastotilaa on omasta takaa. Mitä kannattaa hankkia etukäteen? Mitä taas ei kannata hamstrata?
69597
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

se kustannusarvio on liian pieni! Eli enemmän tulee menemään. Lisää n.5-15% budjettiin niin alat olla oikeissa lukemissa. Talotehtaitten on helppo tehdä vähän niukempia laskelmia, jotta olisi helppo myydä paketti kun se näyttää "edulliselta".

Äänestä

eihän heillä ole tietoa esim perustamiskuluista.

Myyjä on kauppias ei kustannuslaskija.

Katso talvella mitä tarjotaan alessa, harkkoja, eristeitä jne perustusten tekoon. Taloon tuskin paljoakaan kannattaa hankkia etukäteen ellei sitten ole varma että se kannattaa ja juuri niitä tavaroita tarvitaan.

Äänestä

Itse rupean olemaan loppusuoralla rakentamisessa talo autotalli. Kustannusarvio pitää juuri ja juuri tn. vähän menee yli sisustuksen tasosta riippuen. Aloitettiin toukokuussa 05 ja helmikuussa olisi tarkoitus muuttaa.

Talopelin kustannusarvio piti meillä siis melko hyvin paikkansa.

Halvemmalla pystyy rakentamaan jos osaa tehdä hyvin paljon itse. Jos rakentaa velalla niin kuin lähes kaikki ei aikataulua kannata lyhentää vaan pitäisi puristaa talo mahdollisimman äkkiä valmiiksi niin rakennusajan korkomenot tällöin pienemmät.

Jos olisi kaksi vuotta aikaa hamstrata tavaraa ennen rakentamista, varasto jossa kaman voisi säilyttää, pieni kuorma-auto kuljetuksia varten ja 50 k€ rahaa ostoksiin käytettävissä saisi rakennustarvikkeet hommattua tarjouksista edullisimmin jäämäeriä yms. Jos on käytössä kuivaa varastotilaa voi hamstrata melkein mitä tahansa tasotteita, laasteja ja maaleja lukuunottamatta.

Ongelmana etukäteishamstrauksessa on, että sinulla ei siinä vaiheessa ole kuvaa miten paljon ja mitä tulet tarvitsemaan.

Lisäksi kannattaa kytätä toisten rakentajien jämiä. Itse ostin mm. 500 euron uunin julkisivutiilet 100 euron hintaan

Äänestä

tarjouksista työkaluja ainakin, jos homma perustuu omaan työhön. On hyvä, että ne ovat valmiina kun hommiin ryhdytään.

Samoin kannattaa ostaa ja koota kottikärryt, ostaa peräkärry jne. Näitä jokainen farmari tarvitsee sitä paitsi rakentamisen jälkeenkin.

Varsinaista rakennusmateriaalia en alkaisi hamstraamaan etukäteen, koska et tiedä tulevaa tarvetta kuitenkaan tarpeeksi tarkasti. Lisäksi sellainen materiaali, jota tarvitaan ehkä vasta vuoden kuluttua on vain turhaan tiellä varastossasi.

Jos tontillanne on puita tms. ne kannattaa pilkkoa, pätkiä ja varastoida.

Äänestä

Tervehdys !

Tuolta löytyy hyvä kustannusarvio laskelma
kannattaa katsoa

kumpa noita olisi jossain enemmänkin jos joku tietää niin olisin mitä kiitollisin. :) jos saisin linkin vaikka tänne foorumille esille

http://www.tervala.fi/

Äänestä

Talotehtaan laskemat tuntimäärät talon vamistumiseen ovat noin 1/2 -2/3 siitä tuntimäärästä mitä siihen oikeasti tarvitaan.

LVI urakat on tällä hetkellä kaksin kolminkertaisia talopelin ja koti optimin lukemiin.

Kustannusarvioon pääsee tekemällä talo kokonaan pimeenä. Jos menet maksamaan veroja mistään duunista, kusee budjetti satavarmasti.

Onneksi rakennusala pyöriikin täällä vanhanaikaisella masumetodilla.

Tarkkana saa olla silti.

Meillä kustannusarvio 260 tot 210 omaa työtä helvetisti mm 2,5 kk olin palkattomalla lomalla töissä talolla timpurin kanssa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kohdallaan? kirjoitti:

Miten on kohdallanne talotehtaan laskema kustannusarvio pitänyt paikkansa loppupeleissä? Lainaa hakiessa on tietysti etua, jos kustannusarvio on iso, mutta kun joka euro on kuitenkin joskus maksettava takaisin :-((. Uskon että laskelmat perustuvat todellisiin hintoihin, mutta kuinka paljon voi vaikuttaa kilpailuttamalla ja omalla työllä. Vinkkejä! Keväällä on tarkoitus aloittaa ja kylmää varastotilaa on omasta takaa. Mitä kannattaa hankkia etukäteen? Mitä taas ei kannata hamstrata?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu