Toyota, Suomen kuudenneksi

http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=123914

Eniten ostettu,mutta vain kuudenneksi halutuin eli ostavatko ihmiset Toyotia pakosta,koska heillä ei ole varaa ostaa Volvoa,Audia tai Bmw:tä.
131530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

eikä ole liikoja euroja, niin....

Äänestä
  • Kyllä ajelisin itsekin mieluummin Bemarilla kuin Toyotalla mutta kun ei ole pätäkkää niin ei voi mitään Hyvä niille kenellä on. Sitä en kyllä ihan tajua miten Audi on noin haluttu.

    Äänestä

  • se on kirjoitti:

    Kyllä ajelisin itsekin mieluummin Bemarilla kuin Toyotalla mutta kun ei ole pätäkkää niin ei voi mitään Hyvä niille kenellä on. Sitä en kyllä ihan tajua miten Audi on noin haluttu.

    Audin nyt vielä jotenkuten ymmärtää kun kerran Volkkarikin on noin korkealla mutta entäs Volvo? Nehän on kaikki mallitkin ikivanhoja jos ei uutta pikkuvolvoa lasketa.

    Äänestä

  • auto jolla pääsee kulkemaan kun haluaa ja varmasti perille. Auto joka säilyttää arvonsa ja jota ei tarvitse seisottaa korjaamolla, muuta kuin normaali huolloissa. Auto joka tulee kokonaiskuluissa edulliseksi, eikä sillä tarvitse yrittää nostaa omaa egoaan, vaan auto on enemmän käyttöä kuin näyttöä varten.
    Se on pojat niin että jos joku haluu ostaa mersun tai bemun, niin kyllä se sen ostaa. Joku haluu aina Oopelin jne...

    Äänestä

siitä, että kaikki valitsevat juuri sellaisen auton, johon heillä on oikeasti varaa. Tuttavapiirissänikin on henkilöitä, joiden elämä olisi taatusti rikkaampaa, jos asuisivat vaatimattomammin ja ajaisivat halvemmalla autolla.

Äänestä

Toyotan koska halusin minimoida sen että auto ei simahda jonnekkin korpitaipaleelle.
Olisi minulla kyllä ollut varaa ostaa kalliimpikin merkki mutta minulle on tärkeämpää että auto on luotettava kui että sillä voi kohottaa itsetuntoa.

Äänestä
  • itsetuntoa kuten kalliimmat,
    toimi kuin porakone,ei muuta.
    :D

    Äänestä

  • Itsellänikin on Toyota mutta mistä ihmeestä olet saanut päähäsi ettei esim. Audi, MB tai BMW olisi luotettavia? Sitäpaitsi onhan näillä kaikilla myös liikkuvuusturva.

    Äänestä

  • kohota kirjoitti:

    itsetuntoa kuten kalliimmat,
    toimi kuin porakone,ei muuta.
    :D

    Jos miehen itsetunto on auton varassa, ei kaikki ole ihan ok.

    Äänestä

  • Hanski kirjoitti:

    Jos miehen itsetunto on auton varassa, ei kaikki ole ihan ok.

    Ei sitä voi oikein rintarottingilla kulkea,
    jos Toyotalla ajaa...

    Äänestä

  • joo.. kirjoitti:

    Ei sitä voi oikein rintarottingilla kulkea,
    jos Toyotalla ajaa...

    voi olla rinta rottingilla, kun ajaa autolla ( vaikkapa tojolla) voi olla rinta rottingilla.
    Tässä on kyse miehestä / naisesta, ei autosta.
    Sitä on se itsetunto.
    Esimerkkinävoi mainita teini-bemaristit, jotka keinokohottavat itsetuntoaan autolla ja tämän tehostuksen voi aistia metrien päähän.
    You see, my friend!

    Äänestä

  • autolle kirjoitti:

    voi olla rinta rottingilla, kun ajaa autolla ( vaikkapa tojolla) voi olla rinta rottingilla.
    Tässä on kyse miehestä / naisesta, ei autosta.
    Sitä on se itsetunto.
    Esimerkkinävoi mainita teini-bemaristit, jotka keinokohottavat itsetuntoaan autolla ja tämän tehostuksen voi aistia metrien päähän.
    You see, my friend!

    että se hyvänolon fiilis täytyy itse kokea,
    osta joskus vaihteeksi vaikka uusi Audi, BMW tai Mercedes ja astu ensikertaa uuteen autoosi.
    Sama asia ,jos ostat merkkivaatteita, kalliin rannekellon tai käyt hyvin syomässä ulkona.
    Ei näitä viboja saa uuden Corollan tai Avensiksen omistajana, ne ovat autojen vaatehuoneita ja dressmaneja tai kellojen citizenejä...

    Äänestä

Tojohan näyttää olevan ylivoimaisesti jyrkimmin puolesta-vastaan mielipiteitä jakava automerkki -ainakin tällä palstalla.

Veikkaisinpa, että syynä on se, että Toyota jakaa enemmän mielipiteitä kuin moni muu automerkki ja täten miinuspisteitä on tullut kanssa aika paljon.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


halutuin auto. kirjoitti:

http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=123914

Eniten ostettu,mutta vain kuudenneksi halutuin eli ostavatko ihmiset Toyotia pakosta,koska heillä ei ole varaa ostaa Volvoa,Audia tai Bmw:tä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu