Lista

*huoh*

Maailman yleisimpiä vääriä tietoja kuuroudesta ja viittomakielestä. Kuvaavana elementtinä on, että kuullessaan nämä luulot vääriksi, ihmiset yleensä suuttuvat ja loukkaantuvat (ja väittävät vastaan sinnikkäästi).

1. Viittomakieli on kansainvälistä ("mutta eikö se olisikin niin kätevää?")

2. Kuuro on loukkaava sana, kuulovammainen parempi (miksei saman tien amerikan malliin: kuulollisesti rajoittunut?)

3. viittomakieli koostuu muutamasta kymmenestä viittomasta

4. viittomakieltä viitotaan suomen kielen mukaan (aika mielenkiintoista, jos se kerran on kansainvälinen?!)

5. Joku kuuleva henkilö on kehittänyt viittomakielen kuuroille apukieleksi (oikeastaan tästä ehkä polveutuu monta näistä muista kohdista)

6. tulkki on kuuron henkilökohtainen avustaja ja sosiaalityöntekijä

7. kaikki tulkkiopiskelijat valmistuvat aikanaan töihin viittomakielisiin uutisiin

8. kyllä se kuulee, kun vaan puhun vähän lujempaa

4

988

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1. Viittomakieli on kansainvälistä ("mutta eikö se olisikin niin kätevää?")
      Tämä harhaluulo on tosiaan yleinen... Kerran tieteekuvalehdessä oli artikkeli, jossa kerrottiin kuinka simpanssien kanssa käytetään viittomakieltä. Mukana oli kuvia joistakin viittomista, mutta missään ei sanottu ettei näistä ole sitten suomessa mitään hyötyä...

      2. Kuuro on loukkaava sana, kuulovammainen parempi (miksei saman tien amerikan malliin: kuulollisesti rajoittunut?)
      En ole kuuro, joten kaipa se on vain uskottava ettei se ole loukkaava. Miksi olisikaan...

      3. viittomakieli koostuu muutamasta kymmenestä viittomasta
      Nyt viittomakieltä opiskeltuani olen todella havainnut ettei tämä pidä paikkaansa:)

      4. viittomakieltä viitotaan suomen kielen mukaan (aika mielenkiintoista, jos se kerran on kansainvälinen?!)
      Tähänkin ole törmännyt. Mutta kyllä jotkut kuurot ovat sanoneet että viitottua suomeakin voivat ymmärtää jonkin verran.

      5. Joku kuuleva henkilö on kehittänyt viittomakielen kuuroille apukieleksi (oikeastaan tästä ehkä polveutuu monta näistä muista kohdista)
      Tunnustan että taisin itsekin luulla näin jossakin vaiheessa. Mutta suomalaisen viittomakielen synnyn takanahan oli joku kaveri, joka perusti kuurojen koulun ja sen jälkeen alkoi syntyä suomalainen viittomakieli. Tämä juttu on varmaan ymmärretty vähän väärin.

    • -TP-

      Niin tuttua tuo on, että alkaa jo huvittamaan. Niin huvittavaa,kun ihmiset luulevat ja kuvittelevat asioita kuin mitä he itse kuvittelevat.. Mutta onneksi aina voi oikaista, ja ihmiset kyllä itse oppivat huomaamaan,ettei asia ole niin kun he tutustuvat asioihin tai ihmisiin paremmin. :)

      Tosin se juttu, että kuuro on muka loukkaava sana,on minusta aivan käsittämätöntä.

      Itse kuurona olen huomannut,että nykyään useimmissa julkisissa asioissa,kuten lehdissä,tv:ssä (viittomakieliset uutiset) on käytetty kuuro-sanaa. Ja esimerkiksi monet minun tuntemani kuulevat käyttävät myös kuuro-sanaa.

      Lisäksi on olemassa Kuurojen Liitto. Olisikin aika hassua, jos kuuro-sanaa ajatellaan olevan loukkaava sana,kun Kuurojen Liitto on kuitenkin olemassa.
      Ymmärrän kyllä, että on monia ihmisiä,jotka eivät koskaan kuulletkaan Kuurojen Liitosta ja luulevat kuuro-sanan olevan loukkaava.

      Minusta tuntuu jotenkin,että kovin useimmat ihmiset eivät heti ajattele miten kuulovammainen- termistö on oikeastaan aika laaja....

      Kuulovammainen voi yhtä hyvin olla kuuroutunut,ihminen jolla on vaikea kuulonalenema ja niin edelleen..
      Kuuro,huonokuuloinen,kuuroutunut jne. on sitten tarkempi ilmaisu ihmisestä, miten se kuulee kuulolaitteella tai kuule yhtään mitään.

      Voin kyllä kuvitella,miten kuuleva ihminen menee ihan varmasti hämmentyneeksi,kun toisesta ihmisestä sanotaan olevan kuulovammainen ja otaksuu niin,ettei hän siis kuule yhtään mitään. Mutta kun tapaa ja huomaa tämän ihmisen kuulevan kuulolaitteella ja puhuukin suht.hyvin,niin kuuleva ihminen hämmentyy ja ajattelee siihen tyyliin:"Ei kai tuo voi kuulla ja puhua mitään!!?" Ja miettii sitten, miten kuulovammainen vai miten tuosta ihmisestä sanotaan sitten.

      Tuollaista on kuulemma oikeasti tapahtunut, todella usein. Tällaista olen saanut tietää eritoten huonokuuloisilta tai lievästi huonokuuloisilta ihmisiltä.

      Sen sijaan kun menee sanomaan ihmiselle,että tuo on kuuro, niin kuuleva ihminen ymmärtää taatusti heti,että tuo ei siis kuule mitään eikä puhu, vaan viittoo.

      Eli minun mielestäni on kyllä helpompaa ja selkeämpää käyttää kuuro-, tai huonokuuloinen- sanaa. Itsekin kuurona sanon mieluummin itseäni kuuroksi. Ja tiedän paljon huonokuuloisia, jotka kutsuvat itseään useimmin huonokuuloisiksi. (Siis ne sellaiset,jotka ovat aktiivisesti Kuulonhuoltoliiton tapahtumissa jne.)

      • -TP-

        Ja niin pitikin vielä lisätä yksi juttu viitaten tuohon edelliseen viestiini.

        Niin huonokuuloisista vielä, niin monet tuntemani huonokuuloiset ovat kertoneet, miten useimmat kuulevat ihmiset tajuavat hyvin,kun he kertovat olevansa huonokuuloisia eli kuulevat kuulolaitteiden varassa ja pystyvät puhumaan.

        Kuuleva avopuolisoni, joka on myös tavannut ja tutustunut henkilökohtaisesti huonokuuloisiin ihmisiin kuurojen lisäksi, on sanonut,että kyllä kuulee kuulevana heti heidän puheäänestään,miten hyvin he kuulevat.

        Esimerkiksi huonommin, jotain 90 dB:n tienoilla olevat huonokuuloiset puhuvat useammin monotonisesti ja tarvitsevat enemmän sitä,että heille puhutaan kasvot päin heihin. Ja taas 40-50 dB:n tienoilla huonokuuloisten puheäänistä ei huomaa tai erotu mitenkään "erikoista".
        Näin kuuleva avopuolisoni on kertonut minulle,ja samoin minun kuulevat kaverit,jotka ovat myös tavanneet huonokuuloisia ihmisiä.

        Joten voin olla varma siitä, kuka tahansa kuuleva huomaa heti,että tuo ihminen ei taida kuulla hyvin,kun huonokuuloinen puhuu,vaikka puhuukin ymmärrettävästi.


    • 1. Jossain määrin
      2. Riipuu sävystä, edelleen sanon mustalaista mustalaiseksi enkä romaniksi
      3. Vitsi, kun olisikin noin, ei tarteis huitoa niin kamalasti:)))
      4. En allekirjoita, tokihan tällainen kuuleva huitoja saa vihdoin asiansa perille hoonolla viittikselläkin..
      5. Kuurojen kieli kyllä elää ihan omaa elämäänsä (mikä ihmeen apukieli?)
      6. tulkki on vain tulkki, ei mikään sossu
      7. Riippuu mitä kieltä opiskelevat hihhiiii
      8. Ei auta huutaminen - ei muuten tehoa vaikka toisella korvat toimii kuinka hyvin:(

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      48
      1042
    2. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      17
      979
    3. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      82
      841
    4. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      80
      759
    5. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      21
      737
    6. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      59
      631
    7. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      204
      627
    8. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      102
      604
    9. Persujen Puhoksen retki

      Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet
      Perussuomalaiset
      188
      572
    10. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      92
      550
    11. Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille

      Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html
      Maailman menoa
      260
      481
    12. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      73
      461
    13. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      85
      448
    14. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      37
      419
    15. Aika on tuonut järkeä

      Sä et tiedä musta kaikkea. Jos tietäisit, ymmärtäisit, miksi me ei sovita yhteen. Öljy ja vesi. En mä ole valehdellut,
      Järki ja tunteet
      42
      403
    16. Ketkä käy potkimassa ovia öisin?

      Enää ei naurata.
      Haapavesi
      5
      378
    17. 28
      377
    18. Persut eivät uskaltaneet tulla ulos

      Bussiin jäivät https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d7f9fc57-dca0-40b8-9cb1-156e5872dba9
      Perussuomalaiset
      142
      376
    19. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      43
      372
    20. Miten viikonloppu meni

      Mielestäsi? Tapasitko kaivatun? Jos, etenivätkö asiat?
      Ikävä
      29
      348
    Aihe