Olen lähdössä parin viikon päästä lomalle ja matkalla on välilasku. Eli menomatkalla on yhteensä kaksi lentoa ja samoin paluumatkalla.
Näytänkö minä ne molemmat menomatkan lentoliput jo Helsinki-Vantaan lähtöselvityksessä? Meneekö laukut suoraan siihen toiseen koneeseen? (odotusaikaa peräti 8 tuntia, vaikuttaako tuohon toiseen lentokoneeseen menemiseen, kun on noinkin paljon aikaa). Häviääkö laukkuja enemmän kun laittaa ne menemään suoraan toiselle lennolle? Vai olisiko parempi mennä joka lennon jälkeen sinne hihnalle odottamaan laukkuja?
Lisäksi vielä kysymys lennon varmistamisesta? Luin jostain, että lento pitäisi varmistaa noin 48h tuntia ennen lähtöä? Koskeeko tämä sekä meno- että paluumatkaa? Miten varmistus hoidetaan? Tarvitseeko varmistusta tehdä jos tulee tarpeeksi ajoissa lentokentälle?
Nim. ensimmäistä kertaa omatoimisesti matkaileva
välilasku + matkatavarat
8
6266
Vastaukset
- lasku
Kaikkea muuta kirjoitit paitsi itse asiaa.
Et kertonut koska, millä ja minne olet menossa.
Molemmat lennot samalla/eri yhtiöillä.
Sama/eri allianssi.
Amna ihmeessä faktaa.
Ja ei se mikään välilasku ole vaan koneenvaihto ;)- *aurinkoon*
Lennot on Czech Airlinesilla. Paitsi että lennot Suomesta Prahaan ja Prahasta takaisin Suomeen tapahtuu Finnairin koneella (lentolipussa merkintä Czech Airlines oparated by Finnair).
Lento Prahasta Beirutiin tapahtuu Czech Airlinesilla ja Beirutista Prahaan samalla lentoyhtiöllä.
- sthasrehg
Näytä kaikki liput Hesassa. Laukut menevät suoraan Beirutiin ja jatkolennon chekkaus tapahtuu Helsingissä eli saat jatkoboordarin Hesassa. Yleensä ei ole mitään väliä millä allianssilla lentää. Laukut saa aina poletoitua perille asti, chekkaus on eri asia ja riippuu aika paljon käytettävistä yhtiöstä. Halpisyhtiöillä ei pysty tekemään mitään edellä mainituista.
- siellä???
Mikä on Hesa? Tarkoitat varmaan Helsinkiä? Ja kenttähän on Helsinki-Vantaa, ei Hesa!!
- mualaenen
siellä??? kirjoitti:
Mikä on Hesa? Tarkoitat varmaan Helsinkiä? Ja kenttähän on Helsinki-Vantaa, ei Hesa!!
taetaa kuitennii olla niin että jos etit vaekka netistä nuita lentokenttiä kaapuntiin perusteella niin kyllä se Helsinkiä siihen näättää ja sillä löötyy.
Ee piä olla piäkaapunkilaesen olla olovinnaan muita viisaampi ja viksumpi. Ite taejat olla aekamoenen juntti jos toesia tuolla laella arvostelet. Ootko ies kotmuassa minkäverran matkustellut? Lennätkö muuten ite Kuopijoon vae minne? Kun ee sekkää lentokenttä kuopiojossa oo eeka Oolun kenttä oo Oolussa. - mäjasäonme
Älä snobbaile jollain "ammattitermeillä" täällä, kun toinen asiallisesti kysyy neuvoa. Oman tyhmyytesi paljastit.
- mää ja pera
mäjasäonme kirjoitti:
Älä snobbaile jollain "ammattitermeillä" täällä, kun toinen asiallisesti kysyy neuvoa. Oman tyhmyytesi paljastit.
Kommenttisi meni arvatenkin perille lähes 6 vuotta myöhemmin!
- Matkailija80
Hei! Tuossa ei ole mitään hävettävää. Eli kyllä koko lähtöselvitys onnistuu Helsingissä, esität lähtöselvitys tiskillä menolennon lipun sekä jatkolennon. Näin hän antaa sinulle Boarding PAssit, meno sekä jatkolennolle. Sekä matkatavarakuittiin merkitään meno ja jatkolento, siis se joka kiinnitetään laukkuun. Hyvää matkaa. Samoin tapahtuu paluumatkalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673