Onko mahdollista saada toimistosihteerin, -apulaisen tai -assistentin töitä ilman tradenomi/merkonomi- tms. koulutusta? Opiskelen toista vuotta yliopistossa kieliä, ja atk-taidot ovat tasoa MSOffice. Olen kyllä hyvä asiakaspalvelija ja kielitaitoinen. Mitä työhakemukseen kannattaisi kirjoittaa: "ei ole kokemusta, mutta olen nopea oppimaan"...?! (mikä pitääkin paikkansa) Ja onko ne ns. backoffice-työt niin vaikeita, ettei niitä oppisi osa-aikatyössä, tällainen fiksukaan ihminen? ;)
Kiitoksia vastauksistanne!!
Kiitoksia vastauksistanne!!
Vastaukset 1
Vanhimmat
on mahdollista saada, kielitaidolla voisit tosin saada jotain parempiakin hommia (esim. vientisihteeri tms). Suosittelen hakemaan töistö erilaisten työnvälitysfirmojen kautta ainakin aluksi (adecco, eilakaisla ym), et huku niin paljon massaan..
tosin töytyy todeta, että jokin kaupallisen alan koulutus helpottaisi huomattavasti, etenkin sitten jos haluaa edetä uralla. Ja loppujenlopuksi sihteerin työt käyvät aika akkiä pitkästyttäviksi
-oman alan töitä etsivä assistentti-