Säikähdyksiä kesätyöpaikalla

N21

Muistui tässä eräs työpäivä mieleen jota en ihan hevillä unohda=)

Olin 17vuotiaana kesätöissä paikallisessa vesiyhtiössä. Minun ja työkaverini piti kulkea mittailemassa vedenpinnan korkeutta eripaikoista.

Olimme harvahkossa metsikössä sijaitsevan pumppaamon pihalla etsiskelemässä putkea mistä mittaisimme vedenpinnan korkeuden,kunnes minulle tuli yhtäkkiä semmoinen olo että nyt on joku muukin paikalla. Kaverinikin sanoi,että hänelläkin tuli semmoinen olo,että nyt ei olla yksin täällä. Katottiin ympärille tovinaikaa,mutta ketään ei näkynyt missään.Sillon rupes ihan tosissaan pelottamaan.

Mitattiin nopeasti vedenpinta ja lähettiin salamana paikalta. Tunne loppui heti,kun pääsimme kyseiseltä pumppaamolta pois.

Lähdimme sieltä toiseen paikkaan mikä oli tosi kaukana asutuksesta ja kun perille päästiin niin huomattiin,että joku oli parkkeerannut autonsa tienposkeen.Oltiin hiukan peloissaan tuosta aikasemmasta tapauksesta ja päätimme tutkia paikan tarkkaan.

Paikalla sijaitsi iso kaivo ja kun kaverin kanssa päästiin kaivon tykö niin kaivosta nousi yhtäkkii joku mies.=) Säikähdimme niin hirveästi,että pääsi aivan jumalaton huuto ja multa lähti jaloista voimat niin rysähdin kenttään.

Kaivosta noussut miesparka säikähti vähintään yhtäpaljon kuin mekin. Piti kysyä siltä mieheltä,että mitä hittoa se tekee keskellä korpea olevassa kaivossa? Se oli tullut ottaan vesinäytettä ja lähtenyt tulemaan ylös kaivosta kun oli kuullut jysäyksen ulkoa. Oli sitäkin pelottanut,kun ei ollut osannut ikinä kuvitella,että sinne joku eksyisi yhtäaikaa.

Emme vieläkään tiedä mikä kumma aiheutti sen tunteen siellä yhdellä pumppaamolla,mutta sen jälkeen on monella muullakin tullut semmoinen olo,että ei ole yksin siellä..

4

1821

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N21

      Mihin laittaisin tuon, joten laittoin tänne sen..

      • aave nainen

        että onko kyseisellä paikalla joskus tapahtunut jotain. silloinhan se tietty tunne tulee kun jokin joku on läsnä.


    • Else

      Vuosia sitten työpaikkanani ollut virasto sijaitsi vanhassa rakennuksessa, joka oli vuosikymmenten saatossa toiminut monenlaisessa tarkoituksessa, jopa ruumiskellarinakin.
      Tietyssä osassa sitä rakennusta minulle tuli aina tunne, että en ollut yksin, ja joskus tuntui, että joku lähti seuraamaan.
      "Hulluko minä olen, kun tällaisia ajattelen?" mietin.
      Kerran mainitsin kokemuksestani työkaverilleni. Hän oli yllättynyt: hän oli kokenut aivan samaa.
      Eräs viraston siivooja pelkäsi taloa niin, ettei suostunut koskaan jäämään sinne yksin eikä varsinkaan tulemaan taloon varhain aamulla tai myöhään illalla yksin siivoamaan.
      En osaa vieläkään selittää, mistä se outo tunne syntyi ja vain tietyssä osassa sitä taloa. Oliko siellä todella joku?
      Työkaverini väitti, että hänellä nousi välillä aivan kuin tukka pystyyn, kun joku oli lähellä ja meni ohi. Mutta reipas nainen: ei hän "kummituisia" säikkynyt. Jos piti illalla jäädä yksin ylitöihin, hän jäi.

      • Tuntuu joskus ihan samanlaiselta kotona meidän kylpyhuoneessa, ruokahuoneessa ja vanhassa makuuhuoneessani jota vaihdoin saadakseni enemmän tilaa. Jos on kissa mukana niin tollasia tuntemuksia ei ole.

        Meidän taloa on aika paljon remontoitu ja suurennettu edellisen asukkaan jäljiltä. Tai näin ainakin olen ymmärtänyt. Edellinen asukas hukkui jossain veneonnettomuudessa ja hän on näemmä kaivertanut nimensä rantakallioon. Siitä ei erota enään kuin muutaman kirjaimen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      38
      5436
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      295
      5266
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      69
      4557
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      69
      2455
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      48
      1890
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      31
      1848
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      26
      1800
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      16
      1762
    9. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      81
      1735
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      105
      1526
    Aihe