Mä en sitten ymmärrä lainkaan noita 2-kirjaimisia etunimiä. Tiedän esimerkiksi yhden Ian. Voitteko kuvitella: Ia! Eihän se oli ihmisen nimi. Mulle tulee mieleen alkuaineen lyhenne.
Sitten yksi näyttelijä on etunimeltään Mi. Ja on olemassa myös Tu. Harkintaa, ihmiset, harkintaa!
närhen munat
14
965
Vastaukset
- sitten
mitään... niitäkin kumminkin on
Ja kuvitellaan sitten se Ia.... - asiallinen nimi
tyttäreni isä on ulkomaalainen ja sieltä hän on perinyt nimen mi.se on erittäin hyvä ja kiva nimi.suomennos=pikku lintu.
- Utelias
Mi on pikku lintu ?
Tyttären luokalla on Tu niminen tyttö ja vanhemmat sanoivat antaneensa sen vitsinä ! (esp. tu=sinä) On siinä kanssa motiivia antaa lapselle nimi, jessus senttäns !!!
Työkaverilla on Jo niminen poika, kun olisivat antaneet muuten Joni, mutta kun niitä on niin paljon, eivätkä halunneet pitkää nimeä, kuten Joakim...Ihankuin maailmassa ei olisi muita pojan nimiä ! - annette
Utelias kirjoitti:
Mi on pikku lintu ?
Tyttären luokalla on Tu niminen tyttö ja vanhemmat sanoivat antaneensa sen vitsinä ! (esp. tu=sinä) On siinä kanssa motiivia antaa lapselle nimi, jessus senttäns !!!
Työkaverilla on Jo niminen poika, kun olisivat antaneet muuten Joni, mutta kun niitä on niin paljon, eivätkä halunneet pitkää nimeä, kuten Joakim...Ihankuin maailmassa ei olisi muita pojan nimiä !Mut meidän täytyy muistaa, että maailmaan syntyy paljon ei-toivottuja lapsia. Mikäpä olisi oivempi tapa kostaa lapselle hänen epäsuotuisa ilmestymisajankohtansa kuin antaa nimeksi joku Ia tai Jo. Miksei sun työkaveri voinut antaa poikansa nimeksi Joelia tai Joria?
- puutun keskusteluun
Mitäs jos teidän tyttärestä tulee 175-senttinen ja 90-kiloinen fudista pelaava pikku lintu? Kun vauva on parikiloinen söpöliini, niin sillehän on kiva antaa joku vauvamainen nimi. Mutta teidänkin Mi kasvaa!!! Ja mitäs sitten, kun se menee tämän ulkomaalaisen isänsä kotimaahan 175-senttisena, lihavana "Pikku lintuna".
- asiallinen
puutun keskusteluun kirjoitti:
Mitäs jos teidän tyttärestä tulee 175-senttinen ja 90-kiloinen fudista pelaava pikku lintu? Kun vauva on parikiloinen söpöliini, niin sillehän on kiva antaa joku vauvamainen nimi. Mutta teidänkin Mi kasvaa!!! Ja mitäs sitten, kun se menee tämän ulkomaalaisen isänsä kotimaahan 175-senttisena, lihavana "Pikku lintuna".
tytöstä ei tulekaan koskaan sen kokoista jalkapalloilijaa.geeniperimät ovat sellaiset että hänestä tuskin tulee koskaan yli 160cm.Lihavuudesta en osaa sanoa..molemmat vanhemmat ovat pieni kokoisia ja hoikkia.isänsä maassa tämä nimi on hyvin yleinen,joten sitä tuskin kukaan ihmettelee..muita nimiä ovat karhu.puhveli,persikka jne....
- Liisa-Maria
annette kirjoitti:
Mut meidän täytyy muistaa, että maailmaan syntyy paljon ei-toivottuja lapsia. Mikäpä olisi oivempi tapa kostaa lapselle hänen epäsuotuisa ilmestymisajankohtansa kuin antaa nimeksi joku Ia tai Jo. Miksei sun työkaveri voinut antaa poikansa nimeksi Joelia tai Joria?
Pikkurippunen suvaitsevaisuutta olisi paikallaan!
- ei äiti
Olen samaa mieltä. Toisaalta Ai olisi mielestäni kaunis nimi, siis jos olisin japanilainen ;-)
- meiks
Oie on myös nimi..tosin kolmekirjaiminen..lausutaan tod.näk. Oije mut kirjoitetaan Oie.
- M-LS
Vieläpä pyhä nimi. Se on ortodoksisessa kalenterissa pyhän martyyritar Ian mukaan, joka kärsi marttyyrikuoleman vuonna 364. Nimipäivä on 11.9. Mielestäni nimi olisi suomeksi kuitenkin kirjoitettava Iia, jolloin siinä on kolme kirjainta.
- hallavaava
Kummilapseni nimi on Ia. Minusta oikein suloinen nimi pikku neidille. Sointuu hyvin siskon nimen: Oonan kanssa.
- bambina
Mitäs sitten, kun Ia ei ole enää suloinen pikkuneiti? Nimi täytyy valita kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti.
- ei äiti
bambina kirjoitti:
Mitäs sitten, kun Ia ei ole enää suloinen pikkuneiti? Nimi täytyy valita kestävän kehityksen periaatteiden mukaisesti.
Tunnen yhden ihan aikuisen Ia -nimisen naisen eikä koskaan ole tullut mieleen, että ei sopisi hänelle. Ei nimi miestä (tai naista) pahenna...
- lapsi raukkoja,
jotka saavat nimeksensä vain yhden kirjaimen. Suomessa on ollut 66 A:ta, 16 B:tä, 23 c:tä, 17 D:tä, 11 E:tä, 20 F:ää, 18 G:tä, 19 H:ta, 12 I:tä, 27 J:tä jne..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673