Aloitan lukion ensi vuonna, mutta olen huolestunut eräästä aiheesta. Kaikki sanovat että minun pitäisi erota poikaystävästäni. Olemme kihloissa. Se ei ole ainoa asia joka minua huolettaa, nimittäin haluaisin tietää onko lukio kuinka raskas käydä? En osaa juuri nyt löytää itselleni muuta koulutusta kuin lukio.
Eli onko lukio niin raskas että seurustelun voi unohtaa samantien? Tiedän että se voi riippua suhteen laadusta, mutta haluaisin yleisen näkökulman asiaani.
Eli onko lukio niin raskas että seurustelun voi unohtaa samantien? Tiedän että se voi riippua suhteen laadusta, mutta haluaisin yleisen näkökulman asiaani.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Lukiosta sanotaan että se on raskasta yms. mutta sitä liioitellaan! Se on melekin kuin peruskoulu, mutta enemmän essee tehtäviä, ja on koeviikot (Älä huolehdi, niihin tottuu melekin heti). Niin että tervetuloa vain lukioon, ja jos itse rakastat poikakaverias niin älä eroa! tyhmää tehdä mitä muut haluavat!
No ei tietenkään kannata erota sen takia, että haluaa mennä lukioon. Joka on järkevä vaihtoehto sinulle, luulisin.
Jos haluaa perusarvosanoja ja vähän huonompia, niin lukio todellakin on kuin yläaste. Jos taas haluaa ysejä, niin joutuu jo vähän panostamaankin koeviikkoihin. Tervemenoa lukioon!
Jos lukion aloitat, et välttämättä joka päivä ehdi poikakaverias näkemään. Mutta eihän se välttämättä mikään ongelma ole. Ja sitä paitsi lukiossa on _kivaa_! :)
Miks ei ehtis näkemään? Järjestely kysymys. Lukion eka vuosi on varmaankin se rankin ja siinä on eniten kursseja ja tunteja viikossa. Samanlaista se on muualla, paitsi tietysti joissain ammattikouluissa, joissa saa lintsata viikossa sen 20 tuntia, ja koulu loppuuu joka päivä klo. 12.
että sä sitten jaksaisit paremmin, jos jättäisit kihlattus???
kyllä omaa päätäänkin saa käyttää...
Kaikki vaan tuntuvat olevan tätä suhdetta vastaan, ongelmiakin on ollut ja niistä selvitty. Pelkään vaan suhteen tulehtuvan jos aikaa ei riitäkään rakkaalle tarpeeksi. Mutta ilmeisesti lukion rankkuutta on minulle liioiteltu, ei muka ole aikaa MILLEKÄÄN muulle kuin opiskelulle.
"En osaa juuri nyt löytää itselleni muuta koulutusta kuin lukio."
Puhun nyt asian vierestä mutta mutta....tuo lauseesi jäi mietityttämään. Muistathan, että lukion jälkeen et ole käytännössä mitään, et ole saanut koulutusta ammattiin etkä edes oikeutettu toimeentulotukeen. Eli lukio on sitten vaan välietappi, siihen ei voi jättää. Ja vaativuudesta; riippuu kuinka korkealla tavoitteesi ovat. Itse en ponnistellut muussa kuin kirjoituksissa jonkin verran...mutta tuloskin oli sitten sitä luokkaa. Mutta sinänsä asia ei haitannut, sillä menestymisen lukiossa voi kompensoida pääsykokeissa. Sinuna nyt seuraisin miten asiat toimii ja miten menestyt ja sitten vasta ajattelet onko syytä suhde purkaa. Tuo kyllä sinänsä outoa, että suhde pitäisi lopettaa asian takia...
Tiedän ettei pelkkä lukio riitä, mutta näillä näkymin suuntaan lukioon ja sieltä mitä ilmeisimmin yliopistoon. Ei pelkkä lukio riitä, ehei ^^ Tiedän sen kyllä.
Äiti vain painottaa (sortaa) minua koko ajan opiskeluun kun itse ei saanut siihen mahdollisuutta, ja juuri hän yrittää nyt saada minut lopettamaan suhteeni.
Juu anteeks, taisin pitää toista tyhmempänä kuin onkaan. No mutta jokatapauksessa katso ensin miten asia kehittyy ja millaista lukio-opiskelu on ja sitten HARKITSE vasta tuota eroamista. Mielestäni kuitenkaan ei kannata vain sen takia erota, varmaan voitte sovittaa aikataulunne siten että ehdit opiskelemaan.
Muista, että SINÄ opiskelet ja SINÄ teet sitä työtä, jonka opiskelujesi perusteella saavutat, loppuelämäsi. Ei äitisi. Kuuntele mitä hän sanoo ja kunnioita hänen ohjeitaan, mutta sinä päätät. Lukio on hyvä ponnahduslauta korkeakoulutukseen ja sen mukaiseen työhön, mutta kaikki riippuu siitä mitä haluat tehdä.
En nyt tiedä, oletko itse epävarma siitä haluatko ehkä vaikka ammattikouluun tai muuta vastaavaa. Mutta vaikka olisitkin jo lukiossa, niin muista että aina voit vaihtaa laitosta tai vaikka tehdä kaksoistutkinnon. Nykyään on muka niin kiire ja kaikki pitäisi olla päätettynä jo niin aikaisin että. Itse pidin välivuoden lukion jälkeen ja mietiskelin mitä haluan ja tutustuin työelämään ja nyt olen tyytyväinen siihen mitä opiskelen.
Mitä poikaystäväsi ajattelee tuosta painostuksesta? Eiköhän kompromissi olisi paras vaihtoehto. Ette eroaisi, mutta sitten opiskelun ja muun mukaan järjestäisitte yhteistä aikaa. Vaikka äitisi toiminta ei ole oikein, niin ajattele, että hän vain kertoo omista kokemuksistaan ja haluaa sinulle parempaa.
Tietenkin lukio on rankkaa jos tavoitteena on vaikka 6 ällää...mutta henk.koht. ajattelen sellaisen olevan turhaa.
Se on tietenkin henkilökohtaista, että onko se lukio vaikeeta vai ei. Mutta jos oot yläasteella opiskellu ainaki keskikertaisen hyvin, ni on se lukio ainaki mun mielestä aikalailla samanlaista kuin yläasteella opiskeleminenkin, mutta koeviikot ovat aina raskaita. Eli mun mielestä sun ei kannata lopettaa mitään hyvää lukion takia :)
Kiitos mukavasta kommentista. Peruskoulun arvosanani ovat suhteellisen korkeita, mutta kaikki ovat liioitelleet minulle tuota lukion vaikeutta ja raskautta. Sitä en ymmärrä, miksi näistä asioista liioitellaan.
V...u! Tiedätkö mitä kihlaus tarkoittaa?? Alaikäisenä, hyi. Piiskaa sun pitäisi saada sellaisesta tempusta, ainakin jos oisit mun lapsi.
Kihlaus on lupaus avioliitosta, olenko oikeassa...?
en tiedä
et ole. Lukiossa seurustellaan ja sitten lakkiaisten jälkeen erotaa vuoden-parin jälkeen
no älä nyt hemmetis mee eroomaan sen takia et meet lukioon ja lukio alkaa!
hölmöä edes ajatella semmost!
No vitut kun erottiin sit!