työntekijöiden

Topiikki ei välttämättä tälle palstalle kuulu, mutta täällä varmaan on paljon alan asiatuntijoita, jotka osaavat vastata.

Kun työpaikoilla työntekijät enenmmän tai vähemmän surffaavat netissä, kerätäänkö heidän surffailustaan jonkinlaista lokia ja kuinka paljon he ovat aikaansa netissä viettäneet? Oma työni on paljolti asiakaspalvelua ja päivystämistä. Kun ei viitsi sanaristikoita täytellä, surffaan mieluummin netissä. Ei viitsi työnantajalta tämmöistä asiaa kysyä.
41066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eräässä nimeltä mainitsemattomassa suomalaisessa firmassa liikkui muutama vuosi sitten huhu, jonka mukaan yritys seurasi miten paljon mitäkin sovellusta käytetään ja liikkuuko hiiri. Eli onko aktiivisena borland vai netscape ja onko tyyppi kahvilla vai koneensa ääressä.

En kuitenkaan jaksa uskoa että noita oikeasti seurattaisiin ainakaan teknisin keinoin. Saattaahan pomot pistää merkille jos työpisteen ohitse kävellessään näkevät aina jonkun pordesivun ruudulla.

Äänestä

Yksittäisen henkilön surffailuja ei saa seurata. Menee samaan kategoriaan kuin puheluiden kuuntelu. Mutta yrityksissä voidaan seurata yleistä verkkoliikennettä ja suodattaa/estää pääsy tietyille nettisaiteille.

Äänestä

satunnaisti valitaan työntekijä ja sen näkymä otetaan omalle putkelle.
Eli kaikki näkyy valvojan putkella mitä omalla putkella teet.
Jos "narahdat" niin pääset jatkuvampaa valvontaan.
Yksi työntekijä erotettiin pornosivuilla surfailusta.

Äänestä

Kun olet muutaman vuoden ollut talossa ja surffaillut, mutta kukaan ei ole huomauttanut, niin onko sillä hirveesti edes väliä seurataanko. Kun esimies asian ottaa ensi kertaa puheeksi, niin todennäköisesti viikon sisällä koko yksikkö tietää, että on seurattu. Luultavasti kauemmin talossa olleet työkaverisi tietävät, onko asiasta kenellekään huomautettu.

Surffaaminen sinänsä ei ole laillinen peruste irtisanomiselle, mikäli työt tulee tehtyä. Eli surffailijan kannattaa liittyä ensiksi liittoon, jonka rahoilla sitten haastaa työnantajansa oikeuteen. Itse asiassa irtisanomista tulee edeltää huomautus ja kirjallinen varoitus, mikäli sen perusteena on työntekijän huolimattomuus tai piittaamattomuus annetuista ohjeista. Suomessa työnantaja ei voi vain sanoa, ettei tarvi tulla maanantaina töihin, koska ei näytä työ hirveesti kiinnostavan. Sillä tavalla työnantaja saa nopeasti vastinetta lakiosaston kiinteille kustannuksille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nettisurffailu kirjoitti:

Topiikki ei välttämättä tälle palstalle kuulu, mutta täällä varmaan on paljon alan asiatuntijoita, jotka osaavat vastata.

Kun työpaikoilla työntekijät enenmmän tai vähemmän surffaavat netissä, kerätäänkö heidän surffailustaan jonkinlaista lokia ja kuinka paljon he ovat aikaansa netissä viettäneet? Oma työni on paljolti asiakaspalvelua ja päivystämistä. Kun ei viitsi sanaristikoita täytellä, surffaan mieluummin netissä. Ei viitsi työnantajalta tämmöistä asiaa kysyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu