Onko kellään kokemusta maistraatti vihkimisestä ??
Millainen kokemus on ja minkälainen on maistraatti vihkiminen ???
PYYDÄN ASIALLISIA VASTAUKSIA !!! KIITOS !!!
MAISTRAATTI...
9
6992
Vastaukset
- elokuussa
olin todistajana häissä. En odottanut tilaisuudelta mitään, joten yllätyin, että se oli niin mieleenpainuva ja kaunis. Paikka oli kauniisti sisustettu ja vihkijä oli sympaattinen vanhempi herra. Vihkiminen tapahtui lyhyellä kaavalla pariskunnan toivomuksesta. (Itse voi järjestää myös jotain ylimääräistä ohjelmaa tilaisuuteen.)
Suurin tunnelmantekijä oli kuitenkin pariskunta itse. He olivat niin rakastuneita ja onnellisia, että he suorastaan hehkuivat...
Kaunein ja tunnelmallisin vihkimistilaisuus, jossa olen koskaan ollut.- sinä sen sanoit
pistetään rahaa palamaan polttareista lähtien aina häämatkaan asti rajattomasti, mutta tunnelma on silti jotenkin latistunut. Hääparin ja vieraiden hehkuessa, riittää joillekin pienen budjetin pienet häät.
Kiitos viestistäsi, toivottavasti meidän toivottavasti pienet ja vaatimattomat häät, ovat yhtä tunnelmalliset ;)
- Tuore vaimo
Hei!
Meidät vihittiin reilu viikko sitten maistraatissa, se oli meille oikein sopiva vaihtoehto.
Paikka oli kaunis, ei liikaa koristeita vaan sopivasti, vihkijä oli asiallinen ja itse toimitus oli todella nopeaa, noin 5 minuuttia, mutta se riitti, me saimme toisemme. - Matilda
Tampereen maistraatissa. Aika karu paikka ja tosi nopea ja koruton toimitus. Kesti varmaan 5 minuuttia ja olimme naimisissa. Mutta sen jälkeen menimme syömään illalla ravintolaan ja yöksi sviittiin.
- rouva Kovalainen
Minut ja mieheni vihittiin Kajaanin maistraatissa viime kesäkuussa. Itse seremonia oli lyhyt (n. 10 min) mutta emmepä pidempää tarvinneetkaan. Meidät vihki henkikirjoittaja. Lähimmät omaisemme olivat paikalla ja muutenkin tapahtuma jäi kyllä mieleen unohtumattomana. Henkikirjoittaja kertoi avioliiton merkityksestä, sitten vihki meidät mieheksi ja vaimoksi ja lausui lopuksi vielä avioliittoa kuvaavan runon. Vaikka pikkutyttönä halusin ehdottomasti kirkossa naimisiin, niin kyllä tämä kokemus oli unohtumattoman ihana :)
- samantien varaa
seurakunnasta pientä toimitushuonetta, ja anna vihkiä siellä. Pappi vihkii, ja saatte vihkiraamatunkin.
Tietysti on edellytyksenä, että olette seurakunnan jäseniä ja käyneet rippikoulun. Yleensä kuvitellaan, että seurakunta vaatii isot häät, ja muita järjestelyjä, mutta ihan kahdestaankin voi tulla, todistajatkin saa talon puolesta, jos tarvitsee.- syynä
se, ettei toinen kuulu kirkkoon. Uskonnottomia on nykyään niin paljon, että kirkkohäät eivät enää ole ainoa vaihtoehto.
- Me kaksi
Jos jo menitte vihille, niin vastaus on myöhässä, mutta kuitenkin. Meillä oli aivan pieni tilaisuus maistraatissa, vain lähin perhe paikalla. Tilaisuus oli lyhyt, eikä niin kruusattu kuin kirkkohäät olisivat olleet, mutta niin hieno tunnelma oli itsellä, että menisimme uudestaan, jos se olisi mahdollista! Vihkiminen oli vain meitä kahta varten, samoin vihkipäivän vietto siitä eteenpäin. Isommat ja rennommat juhlat järjestettiin sitten myöhemmin.
- mong9
vittu ei vikien paane.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Beata Papp gold digger (Leppilampi)
Kivasti nuori nainen turvasi toimeentulonsa kun antoi setämihelle. Naiset!!! Kyllä niitä setämiehiä löytyy aina vaikka naama ois kuin petolinnun perse954208Venäjän ydinisku lähestyy hitaasti mutta satavarmasti...
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/eac44407-e77d-418b-ae21-1db8a0104309 Venäläisten ärsyttäminen jatkuu, milloin menee kuppi nurin ja "uusi aurinko"5913457Ernan pahoinpitely
Erna pahoinpidelty. Törkeää Seiskalta nimittää tuota kissatappeluksi. Erna kertoo tässä lehtijutussa että hänellä on turvamies aina yöelämässä. Missä642627Huumekohussa marinoitu Redrama Vain elämää -kuvauksista: "...valehtelevan, jos sanoo, ettei..."
Juhannuksen jälkeen Redrama oli aiheuttanut lähipiirissään huolta kuukauden mittaisella katoamistempullaan. Vain elämää -leiri pidettiin toukokuun lop42452- 1422097
- 1081871
Kun mennään...
yhdessä petiin... Otathan mut peiton alle? Hyvää yötä toivottaa sun nalle. Oot mun oma hehkulamppu, Kauniimpi kuin nätein kukkakimppu. https://you196997Taitaa olla viimeinen talvi.
Jos sähkön hinta talvella on 4-5 kertaa suurempi, kuin edellisenä talvena, niin mulla ei ole varaa lääkkeisiin, ei ruokaan, muita laskuja en voi maksa84918Selvitetään syyt kalliiseen sähköön!
Sähkön hinta pysyy hirmukalliina riippumatta kulutuksesta. Nytkin keskellä kesää sunnuntaina yli 30 snt/kWh. Mitä onkaan tulossa talvella? https://ww238772Rölli, tänään aiheena psyykkiset ongelmat
ja suhdesekoilut. Tasapainoisella ihmisellä on tunteet ja järki sopusoinnussa. Tämä johtaa siihen että, myös parisuhdeasioissa ja rakkauselämän puol159727