Onko täällä sattumoisin ketään/tuntee jonkun, jolla on ollu kystä kohdussa? Mulla siis on ja oon menos lääkärille sitä näyttää. Jos se joudutaan poistamaan (4cm kokoinen) niin kuinka se poistetaan?? Tämä kiinnostaisi! Kiitokset jos joku osaa auttaa =)
Kysta kohdussa
5
9913
Vastaukset
- kohdussa
Minullakin on ollut kysta alapäässä, mutta ei aivan kohdussa asti, mutta sisälläni kuitenkin. Kananmunan kokoinen ja se poistettiin ihan leikkaamalla tuolta alakautta.
- taisto
Minulla on kysta kohdun ja peräsuolen välissä, siinä munasarjojen alla. Se johtuu kuulema siitä että osa kuukautisvuodosta osa valuu takaisin päin ja on kerääntynyt sinne. Syytä sille ei tiedetä. Minulla on n.5x5cm ja se poistetaan tähystysleikkauksella jossa toipumis aika on 1-2 vk, eli hyvin kivuton ja turvallinen operaatio. Minulla se aiheuttaa kamalat kuukautiskivut ja selkäsärkyä.
- AsferLy
Joo, mulle viimeksi kynekologi sanoi tai oikeastaan mumisi jotakin siitä että kystaa olis.. mutta ei sanonut mitään sen mahdollisesta poistamisesta.. varasin nyt ajan yksityiselle, koska tahdon olla asiasta varma. Eihän vaikuta raskaaksi tulemiseen jos se poistetaan?
- kystaa kylla =)
Kuinka kauan piti odotella ennenkuin tuohon tähystysleikkaukseen pääsit?Onko siinä joku normikäytäntö että kaksi kuukautta ootellaan että katooko ne...
jos olet menossa lääkärille uudelleenko,onko sinulla todettu ultralla tai jollakin muulla kystä? saitko ultra kuvia. lukeeko kuvien kohdalla ( UT )tai jotakin muuta 8eli( kohTU) ja tarkoittaako D15cm pituutta? TAI ONKO SINULLA PITUUSMERKITTY D 0.4CM TAI JOTAIN VASTAAVAA kun ite olen käynyt jo aikoja sitten lääkärissä ja vatsan sisällä on jatkuvasti vaivaa ja pientä kipua tuntuu ala selässä lantion ala puolella.menossa jatko tutkimuksiin. epäilen samaa myomaa tai kystaa.voi olla aika kookas jo ellei ole synnytyksen jälkeen pienentynyt kun tuntuu puristavan sisältä ja särkevän tai oireilevan useasti.toivottavasti pian selvitetään lopullinen vaiva.tod.2008vuonna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1442480Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?1971173Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131081Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298901- 66868
- 53851
- 90850
- 46839
- 55789